Jak točit pěkné video na dovolené Fotoporadna

Jak točit pěkné video na dovolené

Jiří KokešAktualizováno: 18. 7. 2013 v 10:17 • Rubrika: Fotoporadna

Je tu letní sezóna dovolených a ať už ji trávíte s rodinou či nejlepšími přáteli, musíte na ni vzpomínat vždycky v tom nejlepším. Nedílnou součástí našich životů se staly fotografie dokumentující naše neopakovatelné zážitky. Stejně tak nedílnou součástí se stalo i video ve Full HD rozlišení v našich digitálních zrcadlovkách či kompaktech s výměnnými objektivy. Obraz, který tyto přístroje produkují, ohromí každého svým množstvím detailů a doslova filmovou kvalitou. Abychom se však na naše videoúlovky zachycující ty příjemné okamžiky klidu a radosti chtěli dívat znovu a znovu, pojďme jim propůjčit co nejosobitější kvalitu.

Před vlastním natáčením je potřeba ještě ujasnit pár základních technických informací.

Jaký přístroj zvolit

Hned na úvod: nedá se říci, který přístroj je tím nejvhodnějším. Všechny mají své silné i slabší stránky. V obrazové kvalitě u videa jsou si až na drobné rozdíly digitální zrcadlovky i kompakty s výměnnými objektivy téměř rovny. Velký snímač přístrojů zajistí dechberoucí snímky s filmovou hloubkou ostrosti a detaily. Největší rozdíly mezi jednotlivými přístroji se týkají především uživatelského komfortu a jednoduchosti nastavení.

Kompakty s výměnnými objektivy


Oproti klasickým zrcadlovkám je například Sony NEX-5R skutečně daleko menší a samozřejmě i lehčí.

Za téměř ideální doporučuji kompakty s výměnnými objektivy. Jsou malé, jednoduché a není potřeba je nijak zvlášť nastavovat. Stačí zvolit rozlišení, stisknout nahrávací tlačítko a přístroj odvede vynikající práci. Doporučené jsou hlavně přístroje s fázovou detekcí při ostření. Přeostřují rychle, velmi plynule a především spolehlivě. V nabídce najdete jak přístroje velmi jednoduché, tak i pokročilé a profesionální.


Panasonic GH3 s nasazeným externím mikrofonem DMW-MS2E. Na pohled připomíná zrcadlovku, ale je daleko menší. GH3 patří na absolutní špičku, pokud jde o natáčení videa.

SLT zrcadlovky

Zajímavou alternativou jsou SLT zrcadlovky, tedy zrcadlovky s polopropustným zrcadlem. Mají totiž také  velmi rychlé a spolehlivé kontinuální ostření, ale na rozdíl od předešlé kategorie je tělo přístroje provedeno v klasické velikosti a konstrukci, na jaké jste zvyklí, pokud jste už nějakou zrcadlovku vlastnili. Výhodou je pak možnost monitorovat záznam jak v hledáčku, tak na displeji.


Díky polopropustnému zrcadlu dokáže Sony A58 zaostřovat při natáčení videa stejnou rychlostí, jako při fotografování. Bez problémů zvládá přeostřovat i velice rychlé pohyby.

DSLR – digitální zrcadlovky

Klasické zrcadlovky disponují také výbornou kvalitou Full HD videa. Nabízí jak plně automatické režimy, tak především široké spektrum manuálního nastavení. To je jejich hlavní výhoda. Lze pak dosáhnout naprosto vynikajících výsledků. Video u digitálních zrcadlovek se točí přes „živý náhled“, kdy není přístupný optický hledáček. Aktuální modely přístrojů (Nikon, Canon) nabízí i kontinuální automatické ostření, ale bohužel jsou při zaostřování poměrně hlučné a ne zcela rychlé. Proto u nich lze doporučit spíše manuální zaostřování.

 

Zrcadlovky s velkým snímačem

Takovou ne zcela obvyklou kategorií pro video jsou plnoformátové, tzv. fullframe přístroje. Jedná se spíše o kategorii pro „fajnšmekry“. Nastavit je toho potřeba hodně, aby byl co nejlépe využit nesmírný výkon těchto přístrojů. Kvalita videa je pak díky velkému snímači na špičkové úrovni. Dynamický rozsah a prokreslení detailů je jednoduše bezkonkurenční. Jejich největší sílu však oceníte při natáčení videa za velmi nízké hladiny osvětlení, kdy excelují s prakticky nulovou přítomností digitálního šumu.


Canon EOS 5D Mark III s nasazeným objektivem pro filmové kamery. Tento přístroj používají dokonce i profesionální filmaři.

 

Jakou paměťovou kartu zvolit

Na kartě určitě není dobré šetřit, zvlášť pokud se nechcete potýkat s problémy a komplikacemi. Video je datově náročnější než fotografie a vyžadují soustavný zápis dat. Proto je potřeba volit karty s označením „Class 10“s co největší zapisovací rychlostí (ideálně 45 MB/s a více). Když je karta pomalejší, může být video v lepším případě trhané, v horším případě se pak může zaseknout zcela a může se tak stát, že přijdete o ten nejdůležitější okamžik, který již nezopakujete.

 

Doporučené příslušenství

Na trhu je velké množství příslušenství, které vaše video můžou udělat ještě lepší, ale jejich použití není vždy nezbytné.

To nejzákladnější však doporučit lze. Pro zlepšení zvukové kvality záznamu lze použít externí mikrofon, který disponuje výrazně lepším zvukovým výstupem než integrované mikrofony na tělech fotoaparátů. Je však potřeba mít na paměti, že ne všechny fotoaparáty mají možnost externí mikrofon připojit.


Nikon D7000 s nasazeným externím mikrofonem Nikon ME-1. Záznam zvuku je nesrovnatelně kvalitnější, než s vestavěným mikrofonem, který zaznamenává i zvuky vydávané přístrojem.

Pro zlepšení stability videa je pak ideální použít např. stativ nebo monopod. Stativ nabízí bezkonkurenčně nejlepší stabilitu videa. Má však své rozměry a jeho použití vyžaduje určitý čas, takže není tak pohotový.

Monopod je velmi rychlý a kompaktní. Nabízí velmi solidní míru stabilizace a vzhledem k jeho rozměrům je ideálním partnerem pro kvalitní video, aniž by vyžadoval velké množství času k uvedení do provozu.

Pár tipů jak točit a čeho se vyvarovat

S fotografií má video mnoho věcí společného. Základem každého záběru by měla být představa o tom, jak má vypadat konečný výsledek.

 • Točit jenom na šířku - hned ze začátku je potřeba zmínit, že tak jako lze fotit fotografie na výšku, nelze to stejné provést s videem. Mějte na paměti, že video můžete natáčet pouze na šířku.
 • Kompozice a úhel pohledu - Dodržovat správnou kompozici točené scény a nahlížení na ni ze správného úhlu je bezpochyby také velmi důležité. Budoucímu divákovi je potřeba ukázat působivost místa kde jste pobývali, v co největší své kráse.
 • Stabilní a neroztřesený záznam - používejte ke stabilizaci videa veškeré dostupné možnosti. Ať se již jedná o patník, lavičku či zeď. Vše vám pomůže udělat video stabilnější a příjemnější na pozdější zhlédnutí. Na displeji přístroje nestabilizované video nevypadá zas tak špatně, když však video budete následně sledovat na velké televizi nebo monitoru, každý otřes bude vypadat hůře a výrazněji. Není určitě od věci mít při videu neustále zapnutou alespoň optickou stabilizaci obrazu, kterou disponuje objektiv nebo fotoaparát.
 • Vyvarujte se přílišného zoomování - objektivy, kterými jsou vaše fotoaparáty vybaveny, nejsou až na výjimky stvořeny pro natáčení videa. Zatímco lze udělat plynulý zoom na vaší staré videokameře, otočením zoomového kroužku na objektivu nikdy nedosáhnete takové plynulosti. Zoom pak vypadá kostrbatě a ne zcela pěkně. Spíše lze doporučit nejprve natočení celku. Zastavit video. Pak přerámovat a objekt na který jsme chtěli zazoomovat a natočit ho znovu v detailu. Ve finálním výsledku působí tento přechod pro diváka mnohem příjemněji, nežli kostrbatý a roztřesený zoom.
 • Nebojte se změnit perspektivu - velmi často se na dovolených dostanete do situace, kdy chcete zachytit dovádějící ratolesti v nějaké zpravidla akční činnosti. Při točení dětí je ideální zachytit svět z jejich perspektivy, resp. z výšky, ze které vidí svět právě ony. Aktivity dětí z pohledu dětské perspektivy dodají videím velmi specifický a doslova akční charakter, který si bude od obrazovky zpětně užívat ještě víc, než vaše děti.
 • Švenkování - posledním tipem, který trochu koresponduje s předchozím odstavcem, je správné panorámování (ve videu zažitý termín „švenk“), resp. jeho rychlost. Ideální rychlost se stanovit přesně nedá. Je důležité odhadnout rychlost na základě situace. Při krásném panoramatu města lze doporučit co nejplynulejší a příjemně pomalý horizontální pohyb. Rychlým pohybem by se obraz rozmazal, detaily které měly diváka zaujmout, by zmizely a záběr by pozbyl smyslu i krásy. Při točení dětí platí podobná pravidla, ovšem v závislosti na rychlosti pohybu dítěte. Pokud se dítě pohybuje zleva doprava, udržujte ho v levé části obrazu, aby vám ze záběru neuteklo a snažte se panorámovat stejnou rychlostí, jakou se pohybuje dítě. Výsledkem vám budou záběry působivé, uklidňující a obohacující (panorama města), ale i akční a dynamické (sledování dětí).

 

Pokud se zkusíte držet základních postupů a rad z tohoto článku, budete svá videa vytahovat ze svých pevných disků počítačů či DVD raději než doposud a znovu prožívat ty příjemné chvíle strávené s těmi nejbližšími.Zobrazeny komentáře (5 - 1)

 • 5

  Bouška

  Reaguje na (4) | Dobrý den, na pohyb kamery se používají tzv slidery, například Genesis SK-GTX HD cam lsider 100 cm. Na každý dílčí snímek se "jezdec" slideru, na kterém je přístroj připevněn, o kousek posune. Podobné je to se zoomováním.

  Luděk Bouška - Megapixel, 02.02.2015 | Reagovat

 • 4

  Poul

  dobry den mam dotak pri foceni casozberu nevim jak na vyslednem videu docilit pohybu kamery zomu nebo oddaleni https://www.youtube.com/watch?v=ZIJTC4njiAo 43vterina aby ste me pochopily

  Čestmír Poul, 30.01.2015 | Reagovat

 • 3

  Michal, 12.07.2014 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, samozřejmě, že technicky není problém natáčet video na výšku, ale nedá se na to dívat...  :)

  Luděk Bouška - Megapixel, 10.07.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  PREJ: Mějte na paměti, že video můžete natáčet pouze na šířku. Pane písateli tohoto článku, zkuste si dát fotoaparát na výšku a zmáčknout REC ;) Radši se posaďte, protože se možná leknete. PS: Ano, videa na výšku jsou děs a vše také doporučju, ať je nedělají. Hlavní důvod je špatné střihání s dalšími záběry a nevhodnost pouštění na širokoúhlé monitory, které jsou na šířku.

  Oskar, 09.07.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím