Jak uspět při fotografování sportu | Tomasz Markowski Fotoporadna

Jak uspět při fotografování sportu | Tomasz Markowski

Vydáno: 20. 1. 2020 v 11:01 • Rubrika: Fotoporadna

Pořídit nezapomenutelné sportovní snímky není jednoduché. Většina obrázků, které uvidíte na internetu a ve sportovních rubrikách novin, je ilustrativní. Zachycují okamžik, vyprávějí příběh, ale nenabízejí nic skutečně pozoruhodného.

Základem všeho je světlo

Fotografie skokanů, které pořídil Tomasz Markowski, jsou dokonalým příkladem toho, jak lze prostou skutečnost, že se někdo řítí na lyžích rychlostí 100 km/h, proměnit na něco skutečně velkolepého.

Tomasz vysvětluje: „Pokaždé se snažím pořídit snímek, který bude něčím neobvyklý. Světlo patří mezi ty nejdůležitější faktory.“ Když se člověk podívá na Tomaszovy fotografie, je jasné, jak moc je práce se světlem součástí jeho stylu. Světlomety využívá jako bodové reflektory osvětlující scénu a zapadající slunce mu poslouží k vytvoření skvělého pozadí. Světlo hraje na všech jeho snímcích klíčovou roli.

tomasz-markowski-sony-alpha-9-ski-jumper-sideways-on-against-an-orange-cloudy-sun

Využijte okolí

Tomasz se sice specializuje na fotografování skoků na lyžích, ale obecně je hledání zajímavého světla a úhlu záběru důležité u všech sportovních fotek. Světlo, dané místo i okolní prostředí můžete využít k vytvoření obrázku, který bude něčím neobvyklý. Jsou i prvky, které je možné převzít z jiných fotografických žánrů. Například fotografové, kteří fotí krajinu, mohou sportovce v záběru využít, aby posloužil jako měřítko okolní krajině. „Zkušenosti s pouliční fotografií mi pomohly při hledání zajímavých úhlů záběru nebo zajímavého pozadí a světla. To mi velmi pomáhalo, když jsem se sportovním fotografováním začínal,“ říká Tomasz.

tomasz-markowski-sony-alpha-9-ski-jumper-leans-forward-as-he-flies-through-the-air

Najděte to správné místo

Příprava je velice důležitá. Mají-li se vaše snímky něčím lišit od obrázků ostatních fotografů, musíte si najít to správné místo. „Snažím se být na místě předem a seznámit se s ním,“ vysvětluje Tomasz. „Jakmile závod začne, sportovci se budou střídat jeden za druhým a je pak obtížné měnit místo, ze kterého fotím. Zejména když je kolem řada dalších fotografů.“ Podobně jako fotografové krajiny i Tomasz zvažuje, kam bude v poledne dopadat stín a kde bude zapadat slunce, aby ve výsledku získal krásné pozadí. Důležité je promýšlet vše dopředu, pracovat s ohledem na to, jak se bude měnit světlo a využít to vše ke své výhodě.

tomasz-markowski-sony-alpha-9-looking-up-at-a-ski-jumper-as-he-passes-overhead-against-a-deep-blue-sky

Expozice

Při tvorbě snímku je také důležitá expozice. Chcete nastavit expozici s ohledem na světlé nebo tmavé části snímku? Měl by se subjekt nacházet v osvětlené části, nebo by měl představovat siluetu na úchvatném pozadí? Aby Tomasz dokázal zachytit pohyb, nastavuje na svém aparátu Sony α9 manuální expozici s prioritou rychlosti závěrky: „Pokud chci zachytit skokana v letu, obvykle nastavím závěrku na 1/1000 nebo 1/800 s.“

tomasz-markowski-sony-alpha-9-ski-jumper-against-a-dark-sky-flying-towards-a-bright-flared-sun

Aby Tomasz docílil výsledného vzhledu fotky, o který usiluje, při zafixované rychlosti závěrky dále upravuje clonu a citlivost ISO. Je nutné brát v úvahu to, jak je osvětlený sníh, a jeho zářivou bělost. Bez ohledu na to, zda fotíte v interiérech nebo exteriérech, sport bývá většinou osvícen světlomety, které mohou způsobit zabarvení do určitého odstínu. Aby byly barvy optimální už v aparátu, je dobrý nápad nastavit ručně vyváženost bílé barvy.

Správné nastavení barev v aparátu může ušetřit spoustu práce při pozdějším zpracování, a to i když fotíte v režimu RAW. Jedna z výhod aparátu Sony α9 oproti digitální zrcadlovce spočívá podle Tomasze v tom, že displej Live View i hledáček zobrazují záběr přesně tak, jak bude exponován výsledný snímek: „Díky tomu mohu expozici rychle upravit a docílit perfektního výsledku, a to i když fotím při 20 fps. Mohu se stále dívat do hledáčku a soustředit se na záběr.“

Tomasz je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce www.sony.cz/alphauniverse.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím