Jak vybrat bateriový grip

Už jste možná viděli fotografa se stejným typem SLR, jako vlastníe Vy. Jen tělo fotoaparátu bylo bylo vyšší a větší. Bylo pravděpodobně osazeno bateriovým gripem. Následující článek by Vám měl pomoci s otázkou je-li batery grip potřeba a jestli ho využijete.

Jak vybrat bateriový grip

Většina DSLR s výměnnými objektivy má možnost doplnění o tzv. bateriový grip - jedná se o nástavbu, která se zpravidla připevňuje v oblasti akumulátoru pomocí závitu pro stativ, který se tímto neblokuje, protože jeho obdoba je zabudována do těla gripu. Při výběru bateriového gripu by nemělo dojít k pochybení nebo omylu. Pro každý fotoaparát nebo určitou řadu je vyráběn patřičný grip. Jeho přesný název se dá dohledat v každém návodu fotoaparátu ve volitelném příslušenství, popřípadě jsou v příbalovém letáku nebo návodu gripu uvedeny kompatibilní fotoaparáty.Výběr gripu by tedy neměl být problém. Zbývá tedy otázka, proč si bateriový grip pořizovat.

Funkce bateriového gripu

  • zvýšení kapacity energie
  • další spoušť
  • zlepšení úchopu těla
  • rozšíření funkcí fotoaparátu 

Zvýšení kapacity energie

Bateriový grip je schopen pojmout až dva kusy akumulátorů.
Provedení je dvojí :

  • jeden akumulátor zůstává v těle fotoaparátu a druhý se vkládá do těla gripu, energie a impulsy se v tomto případě vedou do DSLR pomocí chráněnách kontaktů umístěných v blízkosti stativového šroubu.
  • grip obsahuje dva kusy akumulátorů a do těla zrcadlovky vede energii pomocí speciálního trnu, který se zasouvá do otvoru akumulátoru v těle zrcadlovky. Kryt „dvířka" tohoto otvoru jsou pak odejmuta a zasouvá se do vyprofilovaných částí gripů, aby se zabránilo jejich případné ztrátě.

Součástí balení gripů jsou také adaptéry „šuplíčky" na tužkové AA baterie, kdy se tělo gripu plní těmito bateriemi namísto originálními atypickými akumulátory.
Tato vlastnost gripu je nejčastěji používána při dlouhodobém intenzivním fotografování (svatby, konference, reportáže) , popř. pro pocit jistoty,kdy si prostě fotograf nemůže dovolit během focení deaktivovat přístroj a vyměňovat akumulátor)

Pokud uživatel není nucen ke zvýšení kapacity energie, může do gripu vložit pouze jeden akumulátor a grip bude splňovat níže uvedené funkce.

Vertikální spoušť

Při častém snímání a kompozici na výšku dochází z důvodu manipulace se spouští k nepříjemnému vytáčení ruky. To v případě použití gripu odpadá, neboť obsahuje v pravém spodním rohu spoušť. Která se při snímání na výšku tedy pootočení fotoaparátu otočí zákonitě o 90 stupňů a spoušť se umístí do klasické pozice v pravém horním rohu.

U profesionálnějších zrcadlovek dojde i k přemístění nejčastěji používaných tlačítek a ovládacích prvků, které jsou převedeny i na grip v blízkosti spouště.

Zvětšení těla fotoaparátu pro lepší úchyt, popř. efekt

u stále více a častěji zmenšujících se těl fotoaparátů je grip čím dál častěji vyhledáván i jako nástavba, která zvětší plochu těla fotoaparátu a umožní tak jeho plný úchop popř. lepší a pohodlnější držení. Nezřídka je grip pořizován i pro podvědomý efekt profesionálnější vizualizace. Fotoaparát s gripem působí opticky větší a profesionálnější. V kombinaci s většími a světelnějšími objektivy pak méně komicky a věrohodněji.

Rozšíření funkcí a vlastností DSLR

už u klasických fotoaparátů se přidávali moduly pod těla zrcadlovek zejména pro zvýšení rychlosti sekvenčního snímání a doplnění některých speciálních úzkoprofilových funkcí. To platí i pro bateriové gripy u jejich digitálních kolegů (př. Nikon MB D10 )

V nabídce je několik variant gripů - od originálních a od alternativních výrobců.

  • Originální grip podporuje většinu výše uvedených fcí a neměl by tělo fotoaparátu degradovat (pokud je tělo profesionální a voděodolné, tytéž vlastnosti přenáší výrobce i na grip)
  • batery grip od alternativního výrobce používá pouze část těchto fcí (zpravidla je to minimálně zvýšení kapacity energie a horizontální spoušť, chybí pak převod jiných ovládacích prvků, případná odolnost a pod), je pochopitelné že tyto alternativní produkty jsou k pořízení za nižší cenu.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím