Jak vybrat čistící sady

Určitému znečištění fototechniky, především objektivu nebo displeje, nemůžeme zabránit ani při sebelepší péči. Prach je všudypřítomný a dostane se i na místa, kde bychom ho čekali nejméně. Podobné je to s otisky prstů, které velice rády zdobí displej a nedopatřením se mohou objevit i na přední čočce objektivu nebo filtru.

Vhodný čistící prostředek by neměl chybět žádnému fotografovi, patří totiž (podobně jako dobré pouzdro nebo kvalitní fotobrašna) k základnímu příslušenství, pomocí kterého pečujeme o svou fototechniku.

93437

Pomůcek pro čištění fototechniky je několik základních typů:

  • - Utěrky
  • - Čistící štětce (Lenspeny)
  • - Ofukovací balonky
  • - Čistící roztoky

Utěrky

Slouží především k otírání displejů našich fotoaparátů, na nichž se velmi často vyskytují otisky prstů, nosů a jiných částí lidského těla. Displeje mají v naprosté většině lesklý povrch, takže jakékoliv znečištění velmi snižuje kvalitu promítaného obrazu.
Utěrky jsou vyrobeny z měkkého materiálu (nejlepší jsou ty z mikrovlákna), který dokáže velmi dobře vstřebat nečistoty a mastnotu, takže po jednoduchém setření je displej opět jako nový. Navíc se jedná o materiál, který nepouští žádné chloupky.
Použití utěrek nemůžeme doporučit na čištění objektivů nebo filtrů, protože by mohlo dojít k jejich poškození. K tomu účelu jsou daleko vhodnější další pomůcky.

Čistící štětce (Lenspeny)

V současné době jsou čistící štětce asi tou nejšetrnější pomůckou pro čištění optiky objektivů, tedy filtrů nebo přímo čoček.
Konstrukce těchto speciálních štětců je uzpůsobena k tomu, aby s maximální efektivitou odstranily jak prachové částice, tak i případné otisky prstů nebo jiné nečistoty, které nejdou odstranit pomocí štětin štětce.

  • Samotné štětiny jsou vyrobeny z antistatického materiálu, aby nezachytávaly odstraněný prach a zůstávaly stále čisté. Materiál je dostatečně měkký, aby nepoškodil povrch čoček a ani antireflexní vrstvy. Štětinek se nikdy nedotýkáme, protože by na nich mohla ulpět mastnota lidské kůže a objektiv bychom si tak mohli naopak znečistit.
  • Čistící ploška je umístěna na druhém konci a je kryta speciální krytkou. Čistící ploška je vyrobena z velmi jemného mikrovlákna a slouží k vyleštění otisků prstů, zaschlých kapek vody a podobně. V krytce bývá umístěn zásobníček se speciálním grafitovým práškem, který ulpívá na čistící plošce a slouží v podstatě jako mazivo.

53791Ofukovací balonky

K odstranění prachu z míst, kterých se nemůžeme dotknout vůbec ničím, dokonce ani štětečkem (zrcátko u DSLR, snímač,...), slouží právě ofukovací balonky. Velmi jednoduše, a zároveň velmi účinně odstraňují prach proudem vzduchu, který vyvinou při stlačení. Je třeba dbát jen na to, aby se dovnitř balonku nedostaly žádné nečistoty.

Čistící sady

Někteří výrobci nabízejí dokonce celé sady, které slouží k odstranění nečistot z fototechniky. Obsahují většinou utěrky na LCD, ofukovací balonky a podobně. V některých sadách jsou dokonce i čistící roztoky na optiku, ale jejich použití je možno doporučit maximálně na filtry. Rozhodně nedoporučujeme použití čistících roztoků přímo na čočky, může totiž dojít k poškození antireflexních vrstev, případně poškrábání povrchu čočky, pokud nebyl dostatečně kvalitně odstraněn prach.

Vyberte si čistící sady v našem obchodě.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím