Jak vybrat čtečku karet a externí disk

Po nafocení plné karty fotek jsme nuceni zabývat se nerudovskou otázkou „kam s nimi?“ Pokud nechceme investovat do velkého množství karet, určitě se vyplatí přemýšlet o pořízení vhodného externího disku a také čtečky karet.

Výběr hodného externího disku

Externí disky se dají připojit k jakémukoliv počítači pomocí USB. Slouží k ukládání a zálohování fotografií a nebo jakýchkoliv jiných dat, které chcete mít na svých cestách sebou.

Můžeme je rozdělit v podstatě na dva základní druhy:

  • HDD externí disky - jsou vybaveny klasickým rotačním pevným diskem, takže jsou náchylnější například na poškození pádem. Jejich velkou výhodou je ale daleko příznivější cena.
  • SSD externí disky - v porovnání s HDD disky jsou ve srovnatelných kapacitách výrazně dražší. Nejsou ale vybaveny žádným rotačním diskem, takže jsou mechanicky výrazně odolnější, což je pro externí disk velice důležitá vlastnost. Díky použité technologii také mohou nabídnout výrazně rychlejší přenos dat.

Jaká kapacita je nejlepší?

Je to stejné, jako s kapacitou paměťové karty - záleží vždy na vašich nárocích a na tom, jak výkonný používáte fotoaparát. Mnoho místa také zabírají videosekvence, takže je vždy lepší zvolit raději vyšší kapacitu úložiště, protože nedostatek místa vás dokáže připravit o spoustu krásných záběrů. V dnešní době jsou běžně k dostání disky s kapacitou 2 TB, což bohatě vystačí na statisíce fotografií a desítky hodin videa.

Výběr čtečky karet

Čtečka karet je malé a při tom velmi praktické zařízení, které se připojuje k jakémukoliv počítači pomocí USB. Čtečka nahrazuje USB kabel fotoaparátu, což je její největší výhoda. Pokud totiž chceme fotky z naší karty kopírovat na víc pořítačů, může být nepohodlné instalovat na všechny potřebný software, který některé přístroje vyžadují. V některých případech to dokonce ani nebývá možné, například v internetových kavárnách, nebo na firemních počítačích.

Čtečky karet dělíme na:

  • Čtečky na jeden typ karty - výhodou jsou především malé rozměry a cenová dostupnost, mnohdy je čtečka levnější než náhradní USB kabel.
  • Univerzální čtečky - výhodné pro ty, kteří používají více typů karet, pro rodiny, kde se používá více druhů fotoaparátů a podobně. Některé univerzální čtečky podporují všechny dostupné typy karet, jiné jsou omezeny pouze pro ty nejpoužívanější.

Jaké další výhody má čtečka

Kromě již zmíněné univerzálnosti a jednoduchosti použití je velkou výhodou mnoha čteček jejich přenosová rychlost. V kombinaci s dostatečně rychlou kartou trvá přenos dat do počítače někdy daleko kratší dobu, než když stahujeme data pomocí fotoaparátu a USB kabelu.
Další velkou výhodou je fakt, že pomocí čtečky můžete také kopírovat data i opačně, tedy z počítače na kartu, což mnohé fotoaparýty vůbec neumožňují, i když se k PC připojí jako výměnný disk. Paměťová karta se čtečkou tedy můžete použít i jako flash disk. 

Vyberte si externí disky a čtečky karet v našem obchodě.


Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím