Jak vybrat dálkovou spoušť

Dálková spoušť není jen nějaký nepotřebný doplněk pro toho, kdo chce vypadat zajímavě. Je to velmi důležitá a užitečná pomůcka, bez které vlastně ani není možné některé snímky pořídit.

Od nepaměti pociťoval každý pokročilejší fotograf potřebu ovládat svůj přístroj na dálku. Důvody mohou být různé. U rodinné fotografie je to například to, že chce být fotograf se svými blízkými také na snímku. U focení ze stativu zase hraje roli to, že stisknutí spouště může nepatrně rozechvět fotoaparát což pak má vliv na výslednou kvalitu fotografie. No a jednou z nejnovějších potřeb může být i například to, že fotograf chce svůj přístroj ovládat přímo z počítače, na jehož monitoru vidí přímo fotografovanou scénu.

K uspokojení těchto potřeby byla vynalezena dálková spoušť, která by určitě neměla chybět v kapse žádného pokročilejšího fotografa. 

Dálkové spouště se všeobecně dělí na dvě základní skupiny:

  • spouště kabelové
  • spouště bezdrátové

Vyrábějí se pro všechny skupiny digitálních fotoaparátů. Nalezneme je jak pro kompakty, elektronické zrcadlovky, tak i pro poloprofesionální nebo zcela profesionální zrcadlovky.

Jak již samotný název napovídá toto pojmenování přímo označuje, jakým způsobem je fotoaparát spojen s ovládacím prvkem. 

Kabelové dálkové spouště

Princip kabelových spouští je jednoduchý. Fotoaparát má na sobě konektor pro příslušnou spoušť a pomocí kabelu se ovládací prvky přenášejí na jednotku na druhém konci kabelu a fotograf tak může řídit spoušť a některé další funkce bez toho aniž by se přímo dotknul fotoaparátu.
Drobnou nevýhodou je, že člověk který fotoaparát obsluhuje, může být vzdálen od přístroje pouze na délku kabelu což je většinou jen několik desítek centimetrů. Kabelové spouště se využívají převážně při fotografování krajin, portrétů nebo při ateliérové a produktové fotografii, kdy vzdálenost mezi fotografem a fotoaparátem nemusí být příliš velká.

Kabelové spouště se od sebe liší podle rozsahu funkcí které díky nim lze ovládat na dálku.

  • Mechanické (drátěné) spouště. Ty nejjednoduší mechanické kabelové spouště přenášejí pomocí bovdenu a jehlice stisknutí ovladače přes kabel přímo na spoušť přístroje.
  • Elektronické kabelové spouště jsou na konci osazeny jackem a nebo systémovým konektorem. Přes ně už lze ovládat namáčknutím zaostření, ale také například samospoušt. Mají také aretaci "bulb" pro focení na extrémně dlouhé časy. Ty nesložitější mají dokonce časovač díky kterému lze ovládat samospoušť, intervalový časovač, časovač dlouhé expozice a nastavení počtu otevření závěrky.

Mezi kabelové spouště určitě lze řadit i možnost ovládání přístroje přes počítač díky USB propojení. K některým fotoaparátům totiž existuje program, který nám přímo na monitor přenáší prostředí stavového LCD displeje fotoaparátů a umožňuje nám tak pomocí myši a klávesnice ovládat většinu funkcí fotoaparátu doslova od pracovního stolu. To je samozřejmě nesmírná výhoda. Nejen že snímky vidíme rovnou v plném rozlišení na svém monitoru, ale především může kompletně ovládat přístroj, bez toho aniž bychom ho sundali ze stativu nebo se ho dokonce dotkli. 

Bezdrátové dálkové spouště

Bezdrátové spouště se také dělí do několika skupin.

  • IR spouště, které pracují na principu infra-červeného parsku podobně jako například dálkové ovladač k televizoru. Přístroj tak můžeme ovládat až ze vzdálenosti několika metrů. Nevýhodou je že tyto spouště většinou přenášejí jen samospoušť a spoušť. Ty složitější ještě ostření zoom a bulb. Další nevýhoda je že paprsek musí být namířen přímo na IR senzor který je většinou umístěn na přední stěně fotoaparátu. Tyto spouště se většinou využívají při skupinových fotografiích, nebo například při fotografování zvířat ve volné přírodě kdy fotograf umístí někam svůj přístroj a ze vzdáleného úkrytu může nepozorovaně exponovat. Dnešní moderní IR ovladače jsou dokonce kombinované pro ovládání přístroje při prohlížení snímku v televizoru a mají další funkce jako například listování snímků a zoomu.
  • Radiové spouště. Využívají se převážně u vyšších tříd zrcadlovek. Pomocí radiové frekvence (například 433MHz) tak lze ovládat fotoaparát až na vzdálenost 100 metrů a to navíc bez nutnosti přímé viditelnosti narozdíl od IR spouští. 

V poslední době se začaly používat další nové technologie, které možná úplně nepatří do kategorie dálkových spouští, ale zcela jistě stojí za zmínku. Jedná se například o Wi-Fi moduly, které umožňují rychlý bezdrátový přenos obrázků na vzdálené FTP servery a také oboustrannou komunikaci přes PTP a HTTP. V režimu HTTP mohou vzdálení uživatelé ovládat spoušť nebo stahovat obrázky z fotoaparátu prostřednictvím okna internetového prohlížeče. Režim PTP se používá pro bezdrátové dálkové fotografování s fotoaparátem.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím