Jak vybrat dálkovou spoušť

Dálková spoušť není jen nějaký nepotřebný doplněk pro toho, kdo chce vypadat zajímavě. Je to velmi důležitá a užitečná pomůcka, bez které vlastně ani není možné některé snímky pořídit.

Od nepaměti pociťoval každý pokročilejší fotograf potřebu ovládat svůj přístroj na dálku. Důvody mohou být různé. U rodinné fotografie je to například to, že chce být fotograf se svými blízkými také na snímku. U focení ze stativu zase hraje roli to, že stisknutí spouště může nepatrně rozechvět fotoaparát, což pak má vliv na výslednou kvalitu fotografie. No a jednou z nejnovějších potřeb může být i například to, že fotograf chce svůj přístroj ovládat přímo z počítače, na jehož monitoru vidí přímo fotografovanou scénu.111309 | Megapixel

K uspokojení těchto potřeby byla vynalezena dálková spoušť, která by určitě neměla chybět v kapse žádného pokročilejšího fotografa. 

Dálkové spouště se všeobecně dělí na dvě základní skupiny:

  • spouště kabelové
  • spouště bezdrátové

Vyrábějí se pro všechny skupiny digitálních fotoaparátů. Nalezneme je jak pro kompakty, tak i pro poloprofesionální nebo zcela profesionální fotoaparáty.

Jak již samotný název napovídá, toto pojmenování přímo označuje, jakým způsobem je fotoaparát spojen s ovládacím prvkem. 

 

90256 | Megapixel

Kabelové dálkové spouště

Princip kabelových spouští je jednoduchý. Fotoaparát má na sobě konektor pro příslušnou spoušť a pomocí kabelu se ovládací prvky přenášejí na jednotku na druhém konci kabelu. Fotograf tak může řídit spoušť a některé další funkce bez toho, aniž by se přímo dotknul fotoaparátu.
Drobnou nevýhodou je, že člověk, který fotoaparát obsluhuje, může být vzdálen od přístroje pouze na délku kabelu, což je většinou jen několik desítek centimetrů. Kabelové spouště se využívají převážně při fotografování krajin, portrétů nebo při ateliérové a produktové fotografii, kdy vzdálenost mezi fotografem a fotoaparátem nemusí být příliš velká.

 

  • Elektronické kabelové spouště jsou na konci osazeny jackem a nebo systémovým konektorem. Přes ně už lze ovládat namáčknutím zaostření, ale také například samospoušt. Mají také aretaci „bulb“ pro focení na extrémně dlouhé časy. Ty nejsložitější mají dokonce časovač, díky kterému lze ovládat samospoušť, intervalový časovač, časovač dlouhé expozice a nastavení počtu otevření závěrky.

Mezi kabelové spouště určitě lze řadit i možnost ovládání přístroje přes počítač díky USB propojení. K některým fotoaparátům totiž existuje program, který nám přímo na monitor přenáší prostředí stavového LCD displeje fotoaparátů a umožňuje nám tak pomocí myši a klávesnice ovládat většinu funkcí fotoaparátu doslova od pracovního stolu. To je samozřejmě nesmírná výhoda. Nejenže snímky vidíme rovnou v plném rozlišení na svém monitoru, ale především můžeme kompletně ovládat přístroj bez toho, aniž bychom ho sundali ze stativu, nebo se ho dokonce dotkli. 

Bezdrátové dálkové spouště

Bezdrátové spouště se také dělí do několika skupin.

  • IR spouště, které pracují na principu infra-červeného paprsku podobně jako například dálkové ovládání k televizoru. Přístroj tak můžeme ovládat až ze vzdálenosti několika metrů. Nevýhodou je, že tyto spouště většinou přenášejí jen samospoušť a spoušť. Ty složitější ještě ostření, zoom a bulb. Další nevýhodou je, že paprsek musí být namířen přímo na IR senzor, který je většinou umístěn na přední stěně fotoaparátu. Tyto spouště se většinou využívají při skupinových fotografiích nebo například při fotografování zvířat ve volné přírodě, kdy fotograf umístí někam svůj přístroj a ze vzdáleného úkrytu může nepozorovaně exponovat.
  • Radiové spouště se využívají převážně u vyšších tříd zrcadlovek. Pomocí radiové frekvence tak lze ovládat fotoaparát až na vzdálenost 100 metrů, a to navíc bez nutnosti přímé viditelnosti, narozdíl od IR spouští. 

V současné době je již naprostá většina fotoaparátů vybavena bezdrátovým připojením WiFi nebo Bluetooth, díky čemuž je lze pohodlně ovládat například i z mobilních telefonů, tabletů či notebooků/počítačů. Stačí si pouze v zařízení nainstalovat aplikaci potřebnou pro připojení a poté dle návodu akorát připojit fotoaparát.

 

Další informace na Megapixelu