Jak vybrat digitální fotoaparát

Vybrat vhodný digitální fotoaparát není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V následujícím textu vám proto poradíme, jakými pravidly se při výběru řídit a na co se zaměřit.

Dvakrát měř, jednou řež

První věcí, kterou byste měli udělat, než se pustíte do výběru svého nového digitálního fotoaparátu, je zamyslet se nad následujícími otázkami:

  • Co budu především fotit?
  • Jaké požaduji výsledky a jaké mám nároky na výslednou kvalitu?
  • Za jakých podmínek budu nejčastěji fotografovat?
  • Kolik peněz plánuji do nového fotografického vybavení investovat?

Základní dělení digitálních fotoaparátů

Je zřejmé, že každý fotografujeme něco jiného, a tak klademe na fotoaparát odlišné požadavky. Právě podle toho můžeme začít s výběrem vhodného digitálního fotoaparátu. Z konstrukčního hlediska lze digitální fotoaparáty rozdělit do čtyř skupin:

Ke každé z těchto skupin fotoaparátů lze přitom přiřadit i jejího „typického uživatele“. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Kompaktní fotoaparáty

Většina běžných fotografů chce zaznamenávat svou rodinu a přátele, dovolenou a všechny hezké okamžiky každodenního života. Nemají žádné zvláštní požadavky na nejrůznější funkce, chtějí prostě jen fotit a nestarat se příliš o to, jak to funguje. Pro takové fotografy jsou určeny především kompaktní fotoaparáty s jednoduchým ovládáním, dostatečným množstvím automatických programů a zoomem s malým rozsahem (3x-5x), který je pro tento způsob fotografování nejvhodnější. Nespornou výhodou kompaktů jsou také jejich malé rozměry, díky kterým můžete mít foťák stále u sebe.

EVF zrcadlovky

(v nabídce zboží je naleznete v sekci kompaktní fotoaparáty)

Pro náročnější uživatele, kteří se o fotografování zajímají a občas si chtějí  trochu „pohrát“ s nastavením fotoaparátu a také s výsledným efektem na fotografii, jsou určeny buď kompakty s manuálním nastavením  nebo tzv. EVF zrcadlovky. Tyto přístroje jsou již velmi dobře vybavené funkcemi. Zkratka EVF (z anglického Electronic ViewFinder) nám oznamuje, že tyto přístroje disponují místo optického hledáčku malým displejem (podobně jako videokamery), který zobrazuje přesně to, co bude zachyceno na výsledné fotografii.

U EVF zrcadlovek bývá většinou objektiv o velkém rozsahu (nejčastěji 10x-12x), kterému se říká ultrazoom. Výhodou tohoto objektivu je, že dokáže přiblížit vzdálené objekty, podobně, jako dalekohled. Je ale obtížnější s ním fotografovat, protože při nastavení na nejdelší ohnisko se na snímcích projeví veškeré otřesy jako neostré šmouhy. Je tedy výhodné, pokud je takový fotoaparát vybaven stabilizátorem obrazu, který tento nepříjemný efekt do určité míry kompenzuje.

Kompakt s výměnným objektivem

Kompakty s výměnnými objektivy v sobě spojují výhody zrcadlovek a běžných kompaktních fotoaparátů, které jsou mnohdy také velmi výkonné, ale díky tomu, že je u nich kladen velký důraz na co nejmenší rozměry, mají pevně vestavěný objektiv. To bohužel zamezuje jejich všestrannějšímu použití. Kompakty s výměnnými objektivy umožňují nastavení expozičních hodnot jako je clona a čas, a to buď v poloautomatických režimech, kdy k jedné ručně nastavené hodnotě automatika přístroje sama dopočítá nastavení zbývajícího parametru, nebo ve zcela manuálním režimu, kdy se automatika přístroje na tvorbě snímku vůbec nepodílí a výsledek je tedy zcela v rukou fotografa. To je v podstatě stejné, jako u zrcadlovek, ale i u výkonných kompaktů.

Velkou výhodou kompaktů s výměnnými objektivy jsou (kromě samotné možnosti zvolit si ten nejvhodnější objektiv) jejich velmi malé rozměry, které se mnohdy blíží právě "obyčejným" kompaktům. Je to dáno tím, že z konstrukce bylo vypuštěno zrcátko, které dalo jméno zrcadlovkám a které je dosti náročné na prostor. Díky tomu
bylo možno dosáhnout daleko menších rozměrů nejen těl fotoaparátů, ale také objektivů. Důležité je ovšem to, že zůstala zachována velikost snímače.

Kompakty s výměnnými objektivy si vybírají většinou fotografové, kteří mají jasnou představu o tom, jak takový přístroj využít, a žádají po něm maximální výkon na úrovni zrcadlovek, ale také minimální rozměry.

Digitální zrcadlovky

Pro pokročilé amatéry a profesionály, kteří fotografují nejrůznější rychlé akce a sporty, nebo mají vysoké nároky na kvalitu výsledných snímků, jsou určeny tzv. pravé digitální zrcadlovky. Ty jsou někdy označovány také jako DSLR (z anglického Digital Single Lens Reflex). Zrcadlovky získaly svůj název podle zrcadla , které odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Vidíte tedy přesně to, co objektiv, bez jakéhokoliv zpoždění a zkreslení.

Předností zrcadlovek je zejména možnost použít výměnné objektivy. Můžete tak zvolit nejvhodnější optiku pro danou scénu a situaci. K zrcadlovkám existuje celá řada dalšího příslušenství, jako jsou systémové blesky, optické filtry a podobně.

Objektiv aneb vaše třetí oko

Mnoho zejména méně zkušených fotografů často volbu vhodného objektivu podceňuje. Ten má přitom na kvalitu výsledných snímků zcela zásadní vliv. Výběru vhodného objektivu k DSLR se věnujeme v samostatném článku.

Jak je to ale s objektivem u ostatních fotoaparátů? V dnešní době se u kompaktních fotoaparátů používají téměř výhradně objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, tedy zoomy. Ohnisková vzdálenost (fotografové často říkají jen ohnisko) udává úhel záběru a pro lepší názornost je většinou tzv. „přepočtena na kinofilm“.

Ohnisková vzdálenost 50 mm je brána jako „normální objektiv“ a svou perspektivou přibližně odpovídá pohledu lidského oka. Každé ohnisko, které je pod 50 mm, je širokoúhlé a vše, co vyfotíme „širokým ohniskem“ se jeví jakoby vzdálenější, než ve skutečnosti. Nepotřebujeme tedy takový odstup od fotografovaného objektu. Zoomy nejčastěji začínají na 38-35 mm, některé dokonce na 28 mm. Přitom čím nižší číslo, tím širší úhel záběru.

Vše nad 50 mm (většinou ale až nad 70 mm) je teleobjektiv. Objekty vyfocené „dlouhým ohniskem“ vypadají bližší, podobně jako zobrazené dalekohledem. Rozsah běžných zoomů končí ohniskovou vzdáleností kolem 100–135 mm. Každý zoom má tedy určitý rozsah ohniskové vzdálenosti (např. 38-114 mm). Většinou je ale tento rozsah zoomu prezentován číslem udávajícím násobek nejkratšího ohniska. V tomto případě tedy hovoříme o 3x zoom (nejkratší ohnisko 38 mm x 3 = 114 mm).

Velmi důležitým údajem objektivů je světelnost, neboli schopnost objektivu propouštět světlo. Je značena písmenem f a číselným údajem, např. f/2,8. Čím nižší číslo, tím více světla je schopen objektiv propustit a tím kratší časy stačí ke správné expozici snímku. U zoomových objektivů je označen rozsah světelností pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5-5,6).

Digitální snímač

Dalším hlediskem, které ovlivňuje výběr fotoaparátu, je požadovaná kvalita výsledných snímků. Ta do značné míry závisí na parametrech použitého digitálního snímače. Na každém přístroji je uvedeno rozlišení snímače. Udává se v megapixelech (Mpx), tedy v milionech bodů, ze kterých je složen výsledný obraz.

Pokud budou vaše fotografie k vidění v rodinném albu nebo jen na počítači, není potřeba vyššího rozlišení než 3 Mpx. Pro formát snímků 13x18 cm jsou postačující 4 Mpx a na formát A4, tedy 20x30 cm, bohatě stačí 5 Mpx. Jiná situace nastává, pokud chcete z vašich snímků dělat výřezy nebo zvětšeniny. Pak je každý megapixel navíc dobrý. Obecně je lepší zvolit přístroj s vyšším rozlišením, pokud to vaše peněženka dovolí. Malá fotka se z velkého rozlišení dá udělat vždy, naopak to ale neplatí.

Přímý vliv na kvalitu snímku má také citlivost snímače. Čím vyšší je citlivost, tím kratší čas je potřeba ke správné expozici. Citlivost se udává v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobení hodnoty ISO znamená poloviční množství světla potřebné k expozici.

U většiny přístrojů je základní citlivost ISO 100 a umožňují nastavení až na ISO 1600, které se používá při horších světelných podmínkách. U některých fotoaparátů, zejména pak digitálních zrcadlovek, je možno nastavit i vyšší ISO (např. ISO 3200, 6400 apod.). Při tomto nastavení se ale již na snímku výrazně projeví vysoká hladina elektronického šumu, který snímek znehodnocuje. Vždy je lepší vybírat přístroj s větším rozsahem citlivostí, protože vám umožní fotografování v různorodějších podmínkách.

Zdroje energie

Při výběru digitálního fotoaparátu je rovněž potřeba věnovat dostatečnou pozornost použitému zdroji energie. V podstatě se používají dva systémy:

Oba systémy mají své výhody i nevýhody a nelze jednoduše říct, který je lepší.

Chystáte-li se například na dalekou cestu, kde nebudete mít pravidelný přístup k elektrické síti, budou pro vás zřejmě výhodnější baterie AA. Ty jsou běžně dostupné po celém světě, jsou levnější a můžete si jich vzít tedy dostatek do zásoby. Až na některé výjimky se prodávají samostatně a nejsou tedy v ceně nového fotoaparátu. To samé platí i o nabíječce.

Naproti tomu výhodami Li-ion akumulátorů jsou jejich nízká váha, vyšší kapacita a relativně krátká doba nabíjení. Prodávány jsou včetně  nabíječky v základním balení fotoaparátu.  Nevýhodami jsou vyšší cena a horší dostupnost, neboť se prodávají jen ve specializovaných obchodech.

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím