Jak vybrat digitální fotoaparát

Vybrat vhodný digitální fotoaparát není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V následujícím textu vám proto poradíme, jakými pravidly se při výběru řídit a na co se zaměřit.

Dvakrát měř, jednou řež

První věcí, kterou byste měli udělat, než se pustíte do výběru svého nového digitálního fotoaparátu, je zamyslet se nad následujícími otázkami:

  • Co budu především fotit?
  • Kolik peněz plánuji do nového fotografického vybavení investovat?
  • Jaké požaduji výsledky a jaké mám nároky na výslednou kvalitu?
  • Za jakých podmínek budu nejčastěji fotografovat?

Základní dělení digitálních fotoaparátů

Je zřejmé, že každý fotografujeme něco jiného, a tak klademe na fotoaparát odlišné požadavky. Právě podle toho můžeme začít s výběrem vhodného digitálního fotoaparátu. Z konstrukčního hlediska lze digitální fotoaparáty rozdělit do tří skupin:

  1. kompaktní fotoaparáty
  2. kompakty s výměnným objektivem
  3. digitální zrcadlovky

Ke každé z těchto skupin fotoaparátů lze přitom přiřadit i jejího „typického uživatele“. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Kompaktní fotoaparáty

Většina běžných fotografů chce zaznamenávat svou rodinu a přátele, dovolenou a všechny hezké okamžiky každodenního života. Nemají žádné zvláštní požadavky na nejrůznější funkce, chtějí prostě jen fotit a nestarat se příliš o to, jak to funguje. Pro takové fotografy jsou určeny především kompaktní fotoaparáty s jednoduchým ovládáním, dostatečným množstvím automatických programů a zoomem s malým rozsahem (3x-5x), který je pro tento způsob fotografování nejvhodnější. Nespornou výhodou kompaktů jsou také jejich malé rozměry, díky kterým můžete mít foťák stále u sebe.
Najdou se ovšem i tací, kteří upřednostňují kompaktní rozměry, ale vyžadují pokročilá nastavení a zásahy do expozice. I na takové uživatele výrobci mysleli, takže k dispozici jsou i kompaktní přístroje s manuálními funkcemi.
Třetí pomyslnou skupinou kompaktů jsou přístroje, které název "kompakt" v důsledku popírají. Jedná se o tzv. ultrazoomy. To jsou fotoaparáty, které mohou mít větší rozměry, ale stále nemají odnímatelný objektiv. Zoom u takových fotoaparátů dokáže přiblížit scénu v násobku třeba 10x a více.

Kompakty s výměnným objektivem

Kompakty s výměnnými objektivy v sobě spojují výhody zrcadlovek a běžných kompaktních fotoaparátů, které jsou mnohdy také velmi výkonné, je u nich však kladen velký důraz na co nejmenší rozměry a mají pevně vestavěný objektiv, což bohužel zamezuje jejich všestrannějšímu použití. Kompakty s výměnnými objektivy umožňují nastavení expozičních hodnot jako je clona a čas, a to buď v poloautomatických režimech, kdy k jedné ručně nastavené hodnotě automatika přístroje sama dopočítá nastavení zbývajícího parametru, nebo ve zcela manuálním režimu, kdy se automatika přístroje na tvorbě snímku vůbec nepodílí a výsledek je tedy zcela v rukou fotografa. To je v podstatě stejné, jako u zrcadlovek, ale i u výkonných kompaktů.

Velkou výhodou kompaktů s výměnnými objektivy jsou (kromě samotné možnosti zvolit si ten nejvhodnější objektiv) jejich velmi malé rozměry, které se mnohdy blíží právě "obyčejným" kompaktům. Je to dáno tím, že z konstrukce bylo vypuštěno zrcátko, které dalo jméno zrcadlovkám a které je dosti náročné na prostor. Díky tomu bylo možné dosáhnout daleko menších rozměrů nejen těl fotoaparátů, ale také objektivů. Důležité je ovšem to, že zůstala zachována velikost snímače.

Kompakty s výměnnými objektivy si vybírají většinou fotografové, kteří mají jasnou představu o tom, jak takový přístroj využít a žádají po něm maximální výkon na úrovni zrcadlovek, ale také minimální rozměry.

Digitální zrcadlovky

Pro pokročilé amatéry a profesionály, kteří fotografují nejrůznější rychlé akce a sporty, nebo mají vysoké nároky na kvalitu výsledných snímků, jsou určeny tzv. pravé digitální zrcadlovky. Ty jsou někdy označovány také jako DSLR (z anglického Digital Single Lens Reflex). Zrcadlovky získaly svůj název podle zrcadla, které odráží obraz z objektivu do optického hledáčku. Vidíte tedy přesně to, co objektiv, a to bez jakéhokoliv zpoždění a zkreslení.

Předností zrcadlovek je zejména možnost použít výměnné objektivy. Můžete tak zvolit nejvhodnější optiku pro danou scénu a situaci. K zrcadlovkám existuje celá řada dalšího příslušenství, jako jsou systémové blesky, optické filtry a podobně.

 

Objektiv aneb vaše třetí oko

Mnoho zejména méně zkušených fotografů často volbu vhodného objektivu podceňuje. Ten má přitom na kvalitu výsledných snímků zcela zásadní vliv. Výběru vhodného objektivu k DSLR se věnujeme v článku Jak vybrat objektiv.

Jak je to ale s objektivem u ostatních fotoaparátů? V dnešní době se u kompaktních fotoaparátů používají téměř výhradně objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, tedy zoomy. Ohnisková vzdálenost (fotografové často říkají jen ohnisko) udává úhel záběru a pro lepší názornost je většinou tzv. „přepočtena na kinofilm“.

Ohnisková vzdálenost 50 mm je brána jako „normální objektiv“ a svou perspektivou přibližně odpovídá pohledu lidského oka. Každé ohnisko, které je pod 50 mm, je širokoúhlé a vše, co vyfotíme „širokým ohniskem“ se jeví jakoby vzdálenější než ve skutečnosti. Nepotřebujeme tedy takový odstup od fotografovaného objektu. Zoomy nejčastěji začínají na 38-35 mm, některé dokonce na 28 mm. Přitom čím nižší číslo, tím širší úhel záběru.

Vše nad 50 mm (většinou ale až nad 70 mm) je teleobjektiv. Objekty vyfocené „dlouhým ohniskem“ vypadají bližší, podobně jako zobrazené dalekohledem. Rozsah běžných zoomů končí ohniskovou vzdáleností kolem 100–135 mm. Každý zoom má tedy určitý rozsah ohniskové vzdálenosti (např. 38-114 mm). Většinou je ale tento rozsah zoomu prezentován číslem udávajícím násobek nejkratšího ohniska. V tomto případě tedy hovoříme o 3x zoom (nejkratší ohnisko 38 mm x 3 = 114 mm).

Velmi důležitým údajem objektivů je světelnost neboli schopnost objektivu propouštět světlo. Je značena písmenem f a číselným údajem, např. f/2,8. Čím nižší číslo, tím více světla je schopen objektiv propustit a tím kratší časy stačí ke správné expozici snímku. U zoomových objektivů je označen rozsah světelností pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5-5,6).

Digitální snímač

Dalším hlediskem, které ovlivňuje výběr fotoaparátu, je požadovaná kvalita výsledných snímků. Ta do značné míry závisí na parametrech použitého digitálního snímače. Na každém přístroji je uvedeno rozlišení snímače. Udává se v megapixelech (Mpx), tedy v milionech bodů, ze kterých je složen výsledný obraz.

Pokud budou vaše fotografie k vidění v rodinném albu nebo jen na počítači, není potřeba vyššího rozlišení než 3 Mpx. Pro formát snímků 13x18 cm jsou postačující 4 Mpx a na formát A4, tedy 20x30 cm, bohatě stačí 5 Mpx. Jiná situace nastává, pokud chcete z vašich snímků dělat výřezy nebo zvětšeniny. Pak je každý megapixel navíc dobrý. Obecně je lepší zvolit přístroj s vyšším rozlišením, pokud to vaše peněženka dovolí. Malá fotka se z velkého rozlišení dá udělat vždy, naopak to ale neplatí.

Přímý vliv na kvalitu snímku má také citlivost snímače. Čím vyšší je citlivost, tím kratší čas je potřeba ke správné expozici. Citlivost se udává v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobení hodnoty ISO znamená poloviční množství světla potřebné k expozici.

U většiny přístrojů je základní citlivost ISO 100 a umožňují nastavení až na ISO 1600, které se používá při horších světelných podmínkách. U některých fotoaparátů, zejména pak digitálních zrcadlovek, je možno nastavit i vyšší ISO (např. ISO 3200, 6400 apod.). Při tomto nastavení se ale již na snímku výrazně projeví vysoká hladina elektronického šumu, který snímek znehodnocuje. Vždy je lepší vybírat přístroj s větším rozsahem citlivostí, protože vám umožní fotografování v různorodějších podmínkách.

Další informace na Megapixelu