Jak vybrat digitální videokameru

Při dnešní nabídce digitálních kamer není snadné se zorientovat. Tento krátký průvodce vám pomůže najít pro sebe, a své účely nejvhodnější typ kamery s funkcemi, které opravdu potřebujete.

Základní otázky pro výběr kamery

V první řadě byste si měli odpovědět na pár jednoduchých otázek. Dále v tomto textu na ně naleznete odpověď, která vám s výběrem té pravé digitální kamery pomůže.

  • Natáčíte více venku, nebo v interiéru?
  • Budete dále výsledné video upravovat a jak moc složitě?
  • Pro jaký druh zobrazení budete video potřebovat?
  • Jak chcete natočený materiál archivovat?
  • A v neposlední řadě kolik chcete do své kamery investovat peněz? 

Rozdělení videokamer

Kamery se dají rozdělit podle různých hledisek. Asi nejjednodušší je rozdělení podle toho, na co se výsledné video ukládá.

Mini DV kamery

Do této kategorie patří jak ty úplně nejlevnější přístroje, tak přístroje poloprofesionální až profesionální za desítky tisíc. Výhodou záznamu na miniDV pásku je jeho kvalita, kdy nedochází k žádné kompresi dat a záznam je uložen v plné kvalitě. Nevýhodou potom je jeho složitější zpracování a následná archivace.
Tyto kamery podávají dobrý výkon hlavně při natáčení v dostatečných světelných podmínkách, to znamená venku. Záznam můžete ve většině případů natáčet v režimu LP - tedy long play nebo SP - short play, což v praxi znamená rychlost pásku a jeho záznamu.
Archivace videa může být buď přes dvdrekordér nebo počítač. U počítače však musíte mít FireWire port, který nebývá ve standardní výbavě. Také se neobejdete bez softwaru, který bývá v základní podobě přibalený, ale mnoho možností úprav nenabízí. Poté si můžete záznam vypálit na klasické dvd a přehrávat jej na domácím přehrávači dvd nebo na počítači.

DVD kamery

Tyto kamery vznikly pro snadnější práci s natočeným videem. Do kamery se vkládají 8 cm disky dvd, které po finalizování (úplného zaplnění) můžete rovnou vložit do vašeho dvd přehrávače a není s ním žádná další práce, pokud se záznamem nechcete dále pracovat. Pro úpravu vložíte disk do pc a přes program na úpravu videa záznam pozměníte a poté vypálíte na normální dvd. Nevýhodou dvd kamer je krátká doba záznamu a to jen 15 min. na jednu stranu dvd. Prodávají se i oboustranné disky, ale i ty po 15 min. musíte otočit. Dvouvrstvé disky jsou sice již v prodeji, ale ne každá kamera je podporuje a některé stolní dvd přehrávače si s nimi také neporadí. Z toho důvodu se taková kamera nehodí pro záznam například nějakého představení nebo pro natáčení delších rozhovorů a podobně.

HDD kamery

Tyto přístroje ukládají svůj záznam na vnitřní harddisk, který je velice podobný tomu v počítači, jen je menší. Obrovská výhoda je jeho velká kapacita, kdy se standardní kamerou v nejlepší kvalitě můžete souvisle nahrávat na 30GB harddisk přes 7hodin záznamu.
Stahování a následná archivace je též velice jednoduchá obzvlášť, když máte PC nebo dvd rekordér nejlépe také s HDD. Tyto kamery se hodí pro natočení celé dovolené bez toho, aby si člověk sebou musel vzít spoustu kazet nebo miniDVD disků, a také je vhodná pro záznam celých představení.Většina těchto přístrojů umožňuje také záznam i na paměťovou kartu. Záznam je komprimován buď v kodeku mpeg2 nebo novějším mpeg4, jež sice není tak kvalitní jako na miniDV pásku, ale pro domácí využití však bohatě stačí a není s ním taková práce.
Nevýhodou může pro někoho být absence klasického hledáčku, který nemá žádná HDD kamera. Další nevýhodou je menší odolnost proti nárazům, protože HDD je velice přesné a choulostivé zařízení.

Kamery na paměťové karty

Patří dnes k nejmodernějším kamerám. Tento způsob záznamu sebou nese spoustu výhod. Paměťová karta je malá, tudíž i kamera je o hodně menší než jiné tipy. Záznam na kartu nevyžaduje mechanické prvky, a tudíž je kamera méně poruchová. Paměťové karty se dají přepisovat prakticky nekonečněkrát a jsou tedy i úspornější. Koupíte jednu nebo dvě dostatečně velké karty a tím investice končí. Další výraznou výhodou je její malá energetická náročnost, proto baterie v takové kameře může být menší a lehčí, přesto se na ní natočí stejně minut záznamu. Poslední výraznou výhodou je snadné zpracování videa v počítači a vypálení na dvd. Jedinou nevýhodou může být menší kvalita, oproti záznamu na miniDV pásku, ale pro většinu uživatelů je rozdíl nepostřehnutelný. Podle všeho tyto kamery mají největší budoucnost, už protože velikost paměti, která se dokáže na malou kartičku vejít, se stále zvětšuje.

Kamery s kombinovaným záznamem

Do této kategorie spadají většinou dražší přístroje, které umožňují zaznamenávat buď v plném formátu na miniDV pásku nebo na paměťovou kartu komprimovaně. Výhodou je možnost zvolit si buď velice kvalitní záznam na pásku, který se v počítači dá přesněji stříhat, nebo není- li to třeba, zaznamenávat na paměťovou kartu. Paměťová karta je pro archivaci pohodlnější, protože záznam není tak kvalitní a nezabírá tolik místa.


 

Druhy a kvalita záznamu

Podle výše uvedeného textu je zřejmé, že existuje více druhů záznamu, které se od sebe liší hlavně kvalitou a velikostí, jež zabírají.

Nejkvalitnější záznam pořídíte kamerou na miniDV pásek. Takový záznam není komprimován a pokud jej při nahrávání do počítače sami nezkomprimujete, můžete na něm provádět veškeré možné úpravy, jako velice přesný střih, dodání audiostop a podobně. Veškeré tyto úpravy jsou možné s přesností na jeden obrázek. Musíte však počítat s tím, že takto "čistý" záznam zabírá ve vašem počítači obrovské místo a pro jeho úpravu budete potřebovat dostatečně výkonný počítač s velkou operační pamětí.
Pokud chcete kameru používat profesionálně a nebo jen chcete se záznamem více pracovat, jsou kamery na miniDV pásek určeny právě vám.

Další možností je záznam v nějakém kodeku, což v praxi znamená, že to co kamera natáčí ukládá rovnou zkomprimované, tedy nějakým způsobem již upravené a zmenšené. Obrovskou výhodou je, že takové video zabírá méně místa a práce s ním je rychlejší a méně náročná na výkon počítače. Můžete s ním dělat prakticky vše, co se záznamem na miniDV pásku, ale ne tak kvalitně a přesně.
Takový záznam pořizují kamery s vlastním pevným diskem HDD nebo na paměťovou kartu. Hodí se hlavně pro domácí natáčení, dovolenou nebo jen záznam nějaké události, kde nepotřebujete moc do pořízeného videa profesionálně zasahovat.

V dnešní době se začaly prodávat kamery s tzv. Full HD záznamem, což v praxi znamená, že nahrávají v rozlišení 1920x1080pix. Takové video je vhodné pro promítání na LCD nebo plazmových televizích. Pokud máte skleněnou televizi a zatím neuvažujete o koupi nové TV, tak nevyužijete potenciál takové kamery. Pozor na televize starší, které mají uvedeno HD Redy, což znamená, že je pouze s Full HD kompatibilní, ale nedokáže zobrazit 1920x1080pix.

Snímač

Pokud se jedná o snímací čip, který zaznamenává obraz, tak jsou v dnešních kamerách tři základní typy. Klasický 800.000pix čip, který je ve většině základních modelů. Bývají také s větším rozlišením, ale zásadní změnu na kvalitu videa to nemá, maximálně pro pořízení lepších fotografií.

Velice oblíbené jsou tříčipové kamery a to buď poloprofesionální a profesionální. Jejich hlavní výhodou je, že každý ze tří čipů si bere na starost jednu barvu ze základního spektra RGB tedy červená, modrá a zelená. Následně pak tyto tři barvy spojí a tím vznikne barevně velmi věrný obraz s dobrou dynamikou. Takové kamery se hodí hlavně pro natáčení venku, kde se potenciál plně využije.

Další technologií je tzv. CMOS čip. CMOS čip má lepší dynamiku barev i věrnost jejich podání, většinou ne ale tolik jako předešlá tříčipová technologie. Je však výkonnější při natáčení v interiéru nebo kdekoli za špatného osvětlení.

Některé kamery také disponují nočním viděním,ale takový záznam není plně barevný.

Stabilizátor

Další velice důležitou funkcí kamery je stabilizace obrazu. Existují dva druhy, a to optická a elektronická. Elektronickou stabilizaci má dnes každá kamera, která vám trochu pomůže, ale ne však příliš. Zato stabilizace optická je velice účinná a záznam je hned příjemnější pro sledování. Takové kamery mívají i elektronický stabilizátor a používají jej souběžně s optickou stabilizací.


 

Jak se videozáznam dále zpracovává

 

Každé pořízené video je třeba pro uchování nějak zpracovat a zálohovat. Podle druhu videokamery je to různě obtížné.

Asi nejobtížnější, jak pro počítač, tak co se týká času, je zálohování z miniDV kamer. Musíte mít buď dvd rekordér a to nejlépe z harddiskem a nebo výkonný počítač s portem FireWire.
Ke každé kameře dostáváte základní software pro stahování videa do počítače a často je v něm obsažen i jednoduchý střihový program pro úpravu, chcete-li ale tvořit něco složitějšího, budete potřebovat nějaký z placených programů. Stažený a popřípadě i upravený záznam se poté vypálí pomocí dodávaného programu přímo na dvd.

U kamer na DVD disky je práce jednodušší. Malý 8cm disk vložíte do mechaniky počítače, upravíte a vypálíte na disk klasický. Na ten se vejdou dohromady tři malé DVD disky.

Mezi nejjednodušší z hlediska zpracování videa patří kamery se záznamem na HDD nebo na paměťové karty, kde vám stačí pro nahrání do počítače pouze obyčejný USB port, který má dnes snad každý počítač.
Přehrání záznamu je rychlé, a to samozřejmě v závislosti na výkonu počítače a množství videa uloženém v kameře. U paměťových karet je ještě možnost použít pro stahování čtečku paměťových karet, přes kterou bude stahování ještě pohodlnější. 

Závěr

Snad vám zde popsaný úvod do výběru vhodné videokamery pomůže v rozhodování. S konečným rozhodnutím jakou značku a model vám velice rádi pomůžeme na jedné z našich prodejen Megapixel.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím