Jak vybrat digitální záznamník

Digitální záznamník je pro mnoho zákazníků velmi užitečná a pro některé dokonce nepostradatelná pomůcka. V nabídce je samozřejmě velké množství nejrůznějších modelů a abyste se v tak široké škále co nejlépe zorientovali a vybrali si ten, který bude odpovídat vašim požadavkům, je zde krátký průvodce výběrem digitálního záznamníku.

Digitální záznamníky se od sebe liší svými parametry, které označují jejich vlastnosti a napovídají tak, jaké je pro ně nejvhodnější použití. Rozdělit je můžeme podle základních kritérií:

  • Záznamníky bez připojení k PC
  • Záznamníky s připojením k PC 

Záznamníky bez připojení k PC

Pokud si potřebujete dělat poznámky a nechce se vám je psát na papír jsou tyto modely právě produktem pro vás. Tyto záznamníky umožňují pořizování záznamu a jeho poslech přímo v přístroji kdykoli a kdekoli. 

Záznamníky s připojením k PC

U těchto modelů máte možnost převádět zvukovou stopu do PC a dále se záznamem pracovat.
Tuto širokou škálu digitálních záznamníků můžeme dělit do několika dalších skupin:

  • Dle formátu záznamu
  • Dle kapacity záznamu
  • Dle citlivosti mikrofonu

Formát záznamu

U základních modelů záznamníků je tvořen zvukový formát CELP+ADPCM (WAV), záznamníky střední a vyšší střední nahrávají ve formátu DSS nebo tvoří již přímo WMA zvukovou stopu, což umožňuje přímé přehrávání zvukových stop na PC bez jakéhokoli pomocného softwaru. 

Kapacita záznamu

Kapacita záznamu - velikost paměti je důležitá především pro tvoření delších zvukových stop. Musíme si říci v jakých případech budeme záznamník používat. Pokud budeme tvořit delší záznam, jestli si ho budeme schopni v danou chvíli zálohovat do PC. Podle těchto skutečností si pak vybereme velikost paměti u daného modelu. 

Citlivosti mikrofonu

Je důležité si uvědomit, v jakém prostředí budeme záznamy pořizovat a také na jakou vzdálenost. Některé záznamníky mají standardně vestavěný monofonní mikrofon některé disponují stereofonním mikrofonem a některé dokonce vysoce citlivým externím stereofonním mikrofonem. Když budeme nahrávat například diktované záznamy, postačí nám záznamník s monofonním mikrofonem. Pokud požadujeme záznamy ve stereo kvalitě, zvolíme záznamník s vestavěným stereofonním mikrofonem. Když po záznamníku požadujeme nahrávání konferencí, případně přednášek volíme záznamník s citlivým mikrofonem. Pro diktované záznamy lze k většině záznamníků připojit i klopový mikrofon pro ještě lepší kvalitu záznamu. 

Další vlastnosti

Jednou z neméně důležitých vlastností digitálního záznamníku je přesun záznamu do PC. U některých modelů k tomuto transferu poslouží USB kabel u některých je možnost přímého připojení k PC - výhodou tohoto systému je velmi snadná obsluha a jednoduchost.
Také napájení je podstatnou záležitostí. V zhledem k miniaturizaci zařízení se k napájení využívá AAA baterií, u některých modelů pouze jeden kus.
Dnes již Vám záznamník nemusí sloužit jen pro záznam zvuku ale u modelů s funkcí Mass Storage - můžete záznamník využít pro přenos dat, obrázků, hudby. Hudební soubory MP3 a WMA lze dokonce i přehrávat nejen pomocí sluchátek, ale také díky vestavěnému reproduktoru. 

Kolik jsem ochotni do pořízení záznamníku investovat?

Nejlacinější digitální záznamníky lze pořídit již okolo 1000,- tyto modely jsou určeny především pro jednoduché pořizování záznamu a jeho přehrávání. Když si trochu připlatíme získáme u záznamníku USB propojení s PC. V dalších cenových kategoriích pak můžeme očekávat funkce jako Mass Storage - záznamník se po připojení do PC tváří jako flash paměť. Toto umožňuje rychlé a pohodlné stahování záznamu do PC ale také tyto záznamníky již tvoří přímo WMA zvukový formát. V dalších kategoriích pak přichází vestavěný stereofonní mikrofon a přehrávání MP3 hudebních souborů. Dále některé záznamníky disponují externím vysoce citlivým stero mikrofonem pro ještě lepší záznam. Nechybí samozřejmě podsvícený display a v neposlední řadě hlasový průvodce.
Když přeskočíme hranici 10 tis Kč dostáváme se do profesionální třídy záznamníků, kde můžeme očekávat například editaci jednotlivých zvukových stop, výměnné paměti, vysokou dobu záznamu, případně přímé diktování do PC.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím