Jak vybrat dron

Drony získávají na oblibě každým rokem. Natáčení i focení z výšky nabízí perspektivu, jaké běžně nedosáhneme. Spolu s oblíbeností a užíváním se rozšiřuje i nabídka kvadrokoptér. Jak ale vybrat tu správnou? Pro začátek je potřeba zvážit všechny možnosti a mít jasno v tom, podle jakých hledisek vybírat.

Odolnost a asistenční systémy

Odolnost se postupně stává důležitým parametrem při výběru dronu. Hned na začátku je třeba říci, že drony nejsou vodotěsné či voděodolné a létání při špatných povětrnostních podmínkách může přinést více problémů, než užitku. Kvadrokoptéry nejsou ani příliš nárazuvzdorné - díky spoustě mechanicky jemných komponentů. Ač některé typy, jako třeba Mavicy, zvládají spoustu nepříznivých situací, je třeba být vždy obezřetný.

Tomu dnes už ve značné míře pomáhají asistenční systémy, které s pomocí senzorů zamezují v maximální možné míře nárazu či pádu dronu:

  • základní verze jsou dodávány bez senzorů
  • střední třída je pak standardně vybavena předními senzory a v některých případech i zadními či bočními
  • v top kategorii pak je zcela běžné, že dron má senzory nejen z bočních 4 stran, ale i z horní strany a hlídá tak všechny možné směry letu

Dalším pomocníkem střední a vyšší třídy dronů je pak tzv. Fail Safe systém, který zabraňuje pádu a ztrátě kontroly nad dronem a umožňuje automatický návrat na místo vzletu.

Foto: Jakub Caha

Jednoduchost ovládání

I díky výše zmíněnému, u dronů všeobecně neplatí pravidlo na začátku pořídit levný kus, na kterém se vše naučíte. U těchto zařízení platí, že čím levnější, tím náročnější pro pilota. Pokud to myslíte vážně, jednoznačně se vyplatí připlatit si a koupit si rovnou “nabušenější” variantu. Dron spolu se všemi asistenty se vám odmění tím, že vám usnadní ovládání a pilotování v průběhu letu.

Jedním z typických rysů je ovládání skrze aplikaci pro mobilní zařízení, které se připojí k ovladači. Skrze aplikaci se pak přenáší obraz z kamery a umožňuje kompletní nastavení dronu. Samotný ovladač je jednoduchý a nabízí intuitivní ovládání s možností programovatelných tlačítek.

Konektivita

Bezdrátová komunikace je dneš již naprostou běžnou věcí, nad kterou se nikdo příliš nepozastaví. Ovladač spolu s dronem spolu komunikují také na této úrovní - skrze rádiový signál - analogový nebo digitální. Digitální přenos je přesnější s lepším dosahem a vybaveny jsou ním drony z vyšších kategorií, konkrétně Mavic Pro, Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom a Inspire v 1 i 2 verzi.

Kamera

Aby byla kvalita záznamu co nejlepší, jsou drony vybaveny stabilizačním systémem pro co nejplynulejší záznam. U základních modelů elektronickým, který je výše nahrazován 2 a 3osým systémem stabilizace. Vybaveny jsou standardně 1⅔ či 1” senzorem, profesionálnější řady jsou pak vybaveny až APS-C snímačem s možností výměnných objektivů. Ty ovšem nenasadíte na všechny drony. Nejdostupnější variantou s tímto systémem je model Inspire. Úhel záběru se běžně pohybuje na úrovní 24 - 32 mm (ekv. 35 mm), ve vyšších třídách opět přichází bonus v podobě mechanické clony a jejího nastavení.

Rozlišení záznamu a snímková frekvence

Dalším z důležitých hledisek je kvalita, v jaké dokáže kamera natáčet. Nejde zde pouze o samotné rozlišení, to totiž nemusí být zdaleka tím nejdůležitějším. V dnešní době jsou stále populárnější kamery, které dokážou natáčet v rozlišení 4K. Možná důležitější než samotné rozlišení obrazu je snímková frekvence, jakou je záběr zaznamenáván. Platí jednoduchá zásada: čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší bude výsledný záznam - především jakýkoliv pohyb.

Platí zde stejné principy jako u videokamer, a to, že chcete-li mít záznam co možná nejplynulejší, měla by být snímková frekvence záznamu 50-60 sn./s (podle TV normy). Záznam 30 (respektive 25 nebo 24) sn./s bývá také ještě poměrně plynulý, ale rychlejší pohyb už může práci komplikovat.

U dronů máme už dnes i ve střední třídě dostupné kvalitní 4K video, ovšem “pouze” ve 30 sn./s. FullHD je pak možné natáčet v 60 či 120 sn./s. a docílit tak velmi kvalitního záznamu možného zpracovat do slow-motion.

Video z kurzu Létání s drony s Petrem Janem Juračkou

Příslušenství

I drony nabízí celou řadu příslušenství, které jako uživatel oceníte. Od ND či polarizačních filtrů nasaditelných na čočku kamery, až po nejrůznější přídavná světla, podstavce a nebo stínítka pro náhledové monitory/zařízení. Obrovským pomocníkem může být také popruh na krk, kterým si přichytíte ovladač dronu a tím ulehčíte práci rukou, které při létání potřebujete mít připravené pro maximálně pohodlné a pohotové ovládání dronu.

Legislativa

Na co ovšem také nesmíme zapomenout, je legislativa. Před koupí či prvním létáním s dronem, je třeba mít na paměti základní pravidla a ty dodržovat. Všechna je najdete přehledně seřazená v Doplňku X leteckého zákona. Tyto informace, respektive co smíte/nesmíte se můžete dozvědět také při absolvování naší služby s názvem První vzlétnutí, která je k vybraným dronům zdarma. Naši zkušení specialisté vám v rámci této služby pomohou se zprovozněním dronu a předají vám základní instrukce a informace pro bezpečný let.

Proč si dělat papíry na dron? 

Jaké výhody přináší absolvování zkoušek v letecké škole pro bezpečné létání s bezpilotními letadly? Petr Jan Juračka vám to v našem videu rád prozradí. Vstupte do světa bezpečného pilotování a zúčastněte se našich kurzů v letecké škole. Po úspěšném zvládnutí všech zkoušek získáte potřebná povolení pro plnohodnotné využívání svého vzdušného parťáka.

 

Další informace na Megapixelu