Jak vybrat externí blesk

Každý občas zalamentoval při focení na světlo, ať už jeho intenzitu, směr a pod. Pokud je tato nespokojenost častá, je čas poohlédnout se po externím blesku. S orientací v nabídce a vhodným výběrem systémového blesku by vám měl pomoci následující článek.

Jak vybrat externí blesk

Pokud si fotograf při práci nevystačí s dosahem nebo funkcí interního blesku sáhne většinou po větším externím blesku.


Tyto blesky můžeme dělit do dvou skupin :

  • originální blesk
  • alternativní blesk

Originální systémový blesk

Výrobce takového blesku je shodný s výrobcem fotoaparátu, zde je předpoklad, že kompatibilita obou zařízení bude maximální (př. blesk Canon EX, Nikon SB, Olympus FS, Sony HVL apod. )

Alternativní systémový blesk

Výrobce takového blesku, je zpravidla výrobcem i jiného universálního příslušenství, zde je zaručena kompatibilita včetně TTL, ale nemusí se týkat všech funkcí blesku či SLR. Zřídka může docházet k nepřesnostem měření vzdálenosti (výkonu) záblesku a pod. (př. blesk sigma, blesk sunpack, blesk unomat atd.) Z této skupiny vyčnívají pak nabídka kvalitnějších firem specializujících se pouze na výrobu blesků (metz řada macablitz).

Pokud máme jasno ve výrobci blesku, můžeme vybírat třídu. I zde platí jednoduché příměr : s výkonem (dosahem) roste množství funkcí a vlastností a samozřejmě cena.

  • Amatérské blesky
  • Poloprofesionální blesky
  • Profesionální blesky

Blesky amatérské

jedná se zařízení s nízkým směrovým číslem (dosahem záblesku, výkonem). Povětšinou se sníženou nebo vůbec žádnou možností vyklápění a směřování hlavy (část blesku, ze které vychází záblesk). Tyto blesky jsou malých rozměrů a zpravidla jsou napájeny dvěma kusy AA bateriemi. 

Blesky poloprofesionální

jejich výkon, rozměry a nabídka funkcí jsou jen o něco málo nižší než u třídy profesionální. Je možno je „odpalovat" na dálku. Mají plně pohyblivou a výklopnou hlavu a napájeny jsou již čtyřmi kusy AA bateriemi.

Blesky profesionální

jedná se o blesky s nabídkou maxima výkonu - nejvyšší směrové číslo, ale i maxima funkcí. Od poloprofesionální třídy jsou na víc obsaženy funkce typu „stroboskop" (intenzivní sekvenční záblesk),u těchto blesků můžeme organizovat skupiny ostatních blesků na dálku, obsahují konektory pro komunikaci s ostatními blesky přes kabel, konektor pro externí napájení, mají i možnost updatovat firmwar apod.

Zvláštní třídou, spíše žánrovou, jsou

Makro blesky

u těch se centrální řídící část umisťuje také do sáněk na těle SLR, ale hlava blesku pak figuruje po obvodu objektivu - zpravidla se jedná o kruhovou lampu nebo soustavu malých blesků osazených do kruhu.

Poslední velmi okrajovou skupinou blesků jsou blesky s tzv. středovým kontaktem (patice blesku obsahuje pouze jediný kontakt). Tato zařízení jsou sice nejuniverzálnější, ale s fotoaparátem synchronizují pouze záblesk. Veškeré jeho hodnoty se musí při každé expozici nastavovat ručně. Při pořizování tohoto typu blesku je dobré nejprve vyzkoušet jeho kompatibilitu.

Podívejte se také na velmi praktické doplňky k bleskům od firmy LumiQuest.

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím