Jak vybrat externí blesk

Není snad na světě fotografa, který alespoň jednou nepřemýšlel nad použitím externího blesku. Ne vždy totiž máme pro snímače dostatek světla. Ale který blesk je pro nás ideální volbou? Co od blesku očekáváme? S jakými termíny je dobré se seznámit a co je vhodné znát?

Jak vybrat externí blesk

Ne každému stačí integrovaný blesk většinou schovaný nad hledáčkem fotoaparátu. Některým z nás v dnešní době ještě méně, když vezmeme v potaz, že drtivá většina seriózních fotoaparátů interní blesk ani nemá. Možností externích blesků je však mnoho a člověk se v nich může snadno ztratit. Tak si to rozložíme na srozumitelné sekce a o každé si řekneme to důležité.

197948 | Megapixel

Nejprve důležité termíny

Termíny, se kterými se při nákupu blesků setkáváme, jsou převážně tyto:

  • směrné číslo
  • TTL
  • HSS
  • dálkové řízení
  • akumulátor
  • zoom
  • rozptylka

Směrné číslo

Jedná se o standardizované číslo udávající výkon blesku měřený formou vzdálenosti v metrech při cloně f/1 a hodnotě ISO 100. Pokud tedy nastavíme na fotoaparátu clonu f/1.0, ISO 100 a záblesk je vidět na 60 metrů, tak je směrné číslo blesku 60. 

TTL a HSS

TTL, neboli "Through-The-Lens" je druh měření expozice skrze objektiv fotoaparátu pro přesnou expozici. Fotoaparát v tomto případě spolupracuje s bleskem a nastaví mu výkon adekvátní k fotografované scéně automaticky. Tento výkon lze poté upravovat za pomocí TTL kompenzace expozice často přímo v těle fotoaparátu.

HSS je zkrácený výraz pro "High Speed Synchronization", což znamená, že je záblesk schopný synchronizovat s fotoaparátem i na rychlé závěrky. Drtivá většina závěrek ve fotoaparátech totiž zvládá zachytit záblesk externího blesku pouze při hodnotách závěrky zpravidla v rozmezí 1/125s až cca 1/250s v závislosti na fotoaparátu. Pokud však chceme závěrku rychlejší, potřebujeme blesk schopný takzvané HSS a kompatibilní s paticí našeho používaného fotoaparátu. Díky tomu můžeme nastavovat časy násobně rychlejší.

Dálkové řízení

Ne vždy chceme blesk odpalovat nasazený na těle fotoaparátu, ale z jiné pozice pro zajímavější dopad světla a stínů než přímo směrem od objektivu. Tím na scéně často dosáhneme mnohem přitažlivější plastičnosti a hloubky. Blesků takto také můžeme využívat více pro ještě širší možnosti. Potřebujeme však, aby blesk uměl používat dálková ovládání zpravidla vyrobená výrobcem blesku pro zachování TTL a HSS funkcí.

Akumulátor

Nejčastějším způsobem napájení externích blesků je soustava dvou, nebo čtyř AA baterií. Některé blesky však využívají Li-Ion akumulátory, což nám přináší zpravidla vyšší napětí, rychlejší recyklační časy (kratší prodlevu mezi jednotlivými záblesky) a delší výdrž na jedno nabití. 

Zoom a rozptylka

Pokud máme blesk nasazený na těle fotoaparátu a míříme s ním dopředu, není vždy třeba, aby blesk osvětloval vše, co se před námi děje rovnoměrně, protože ne vždy objektiv vidí celou místnost. Proto umí profesionální blesky takzvaně "zoomovat", což zpravidla znamená, že svou zábleskovou a optickou soustavu posouvají v závislosti na ohnisku objektivu pro lepší dosah do dálky, nebo naopak širší pokrytí prostoru při focení na širší ohniska. 

Rozptylka pak může být do blesku integrovaná, pokud potřebujeme fotit na ohnisko širší, než umožňuje zoom objektivu. Jedná se o speciálně tvarovanou plastovou destičku, která, jak již název napovídá, rozptýlí světlo do ještě více prostoru.

Externí blesky můžeme dělit do několika skupin:

  • originální blesk
  • blesk třetích stran

Originální systémový blesk

Výrobce takového blesku je shodný s výrobcem fotoaparátu. Zde je předpoklad, že kompatibilita obou zařízení bude maximální (např. blesky Canon, Nikon, Sony apod.)

Blesk třetích stran

Výrobce takového blesku je zpravidla výrobcem i jiného univerzálního příslušenství. Často jsou s fotoaparáty plně kompatibilní v ohledu TTL měření a vysokorychlostní synchronizace. Jejich konektivita s tělem fotoaparátu však může být omezená. Z této skupiny pak vyčnívá nabídka kvalitnějších firem, které se specializují na výrobu blesků (Nissin, Hähnel, Profoto). Další výhodou alternativních blesků může být příjemnější pořizovací cena oproti bleskům originálním.

Pokud máme jasno ve výrobci blesku, můžeme vybírat třídu. I zde platí jednoduchý příměr: s výkonem (dosahem) roste množství funkcí a vlastností, ale samozřejmě i cena.

  • Amatérské blesky
  • Poloprofesionální blesky
  • Profesionální blesky

203198 | MegapixelBlesky amatérské

Jedná se zařízení s nižším směrovým číslem (dosahem záblesku, výkonem). Povětšinou se sníženou nebo vůbec žádnou možností vyklápění a směřování hlavy (část blesku, ze které vychází záblesk). Tyto blesky jsou malých rozměrů a zpravidla jsou napájeny dvěma kusy AA baterií či interní baterií fotoaparátu.

Zpravidla jsou limitované na odpalování z těla fotoaparátu, neboť ne vždy nabízejí integrovaný přijímač pro radiovou spoušť. Najdeme mezi nimi však výjimky, které dálkové spouštění umožňují.

Blesky poloprofesionální

Tyto blesky už nabízejí mechanismus otáčení, či naklápění samotné zábleskové hlavy pro lepší možnosti odrazu světla od dostupných prostor. Zpravidla nabízejí vyšší výkon než blesky amatérské a dají se už použít i na seriózní práci. 

Napájení je možné AA bateriemi a některé modely umožňují použití Li-Ion akumulátorů s vyšším napětím pro kratší recyklační časy mezi záblesky. V neposlední řadě už často umožňují nějakou formu rádiového, či světelného dálkového řízení.

Blesky profesionální

Jedná se o blesky s nabídkou maxima výkonu - mají nejvyšší směrové číslo a také nabízí maximum funkcí. Od poloprofesionální třídy jsou navíc obsaženy funkce typu „stroboskop" (intenzivní sekvenční záblesk). U těchto blesků můžeme organizovat skupiny ostatních blesků na dálku, obsahují konektory pro komunikaci s ostatními blesky přes kabel, konektor pro externí napájení, mají i možnost updatovat firmware, apod. Jsou často kompatibilní s mnohými příslušenstvími, čímž můžeme měnit tvrdost, tvar, či barvu světla a prakticky si scénu dle libosti adekvátně měnit. 

203200 | MegapixelMakro blesky

Zpravidla blesky, které se nasazují přímo na přední závit objektivu pro možnost osvícení subjektu velmi blízko objektivu. Jedná se o blesky, které využíváme na osvícení drobných produktů, hmyzu, detailů, zubů, či například textur. Ovládané jsou centrální jednotkou, která sedí v sáňkách fotoaparátu a připojená je k nim buďto bezdrátově, či kabelem. 

Makro blesky využíváme, pokud hrozí, že bychom si předním členem objektivu stínili záblesk standardního blesku na fotoaparátu.

Poslední velmi okrajovou skupinou blesků, jsou blesky s tzv. středovým kontaktem (patice blesku obsahuje pouze jediný kontakt). Tato zařízení jsou sice nejuniverzálnější, ale s fotoaparátem synchronizují pouze záblesk. Veškeré jeho hodnoty se musí při každé expozici nastavovat ručně. Při pořizování tohoto typu blesku je dobré nejprve vyzkoušet jeho kompatibilitu.

 

Další informace na Megapixelu