Jak vybrat filtry Cokin

Cokin je synonymem pro velmi univerzální systém efektových filtrů a dalšího příslušenství, který vyniká jednak svou kvalitou, ale především cenovou dostupností. Právě proto je značka Cokin velmi dobře zapsána v podvědomí té nejširší fotografické veřejnosti.

Jak systém Cokin vlastně funguje?

Je to velmi jednoduché, systém se skládá z několika základních součástí:

  • Adaptační kroužek na objektiv
  • Držák filtrů
  • Samotné filtry

Adaptační kroužky

Adaptační kroužky se šroubují do předního závitu objektivu a jsou k dostání v různých průměrech, podle kategorie přístrojů, pro kterou jsou určeny.

  • Systém "A"(amatér) - Adaptační kroužky systému A jsou dostupné v následujících průměrech: 36, 37, 39, 40,5, 41, 42, 43, 43,5, 44, 46, 48, 49, 52, 54, 55, 58, a 62 mm.
  • Systém "P" (profi) je k disposici v následujících průměrech: 48, 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82 mm a bajonetový pro středoformátové přístroje HASSELBLAD.

Držáky filtrů

Držáků filtrů je také několik. Všechny ale fungují v podstatě stejně. Držák filtrů nasuneme na adaptační kroužek, dokud nezaklapne. Držák filtrů je nyní připevněn na objektiv fotografického přístroje a lze s ním libovolně otáčet vpravo i vlevo. Použití je skutečně velmi široké:

  • Zrcadlovka - lhostejno jakou kameru budete používat, zda autofokusovou nebo standardní, protože držáky filtrů COKIN "A" nebo "P" se hodí za pomoci jednoduchých adaptačních kroužků perfektně na všechny objektivy s průměrem do 82 mm. Držáky filtrů COKIN byly nově zkonstruovány, aby je bylo možné použít bez omezení jejich funkčnosti i na otáčející se přední členy autofokusových objektivů.
  • Videokamery - filtry COKIN se staly neodmyslitelným doplňkem i pro domácí video. Kreativní možnosti filtrového systému COKIN poskytují při použití na domácím videu nezapomenutelné momenty, jako např. při záběrech z dovolených. Je lhostejné, jakou videokameru používáte, zda VHS, VHS-C, S-VHS, 8mm, HI 8, H 18, H 18/8 atd. Držák filtrů může být velmi snadno upevněn na jakýkoli typ kamery a Vy můžete v momentě docílit tisíce výtvarných efektů, které ozvláštní Vaše domácí video.
  • Střední a velký formát - je jedno zda amatér nebo profesionál. Všichni fotografové si přejí dělat originální snímky. Filtry COKIN jsou právě tím nezbytným "nářadím" pro profipráci profifotografa. Pro odpovídající spojení s objektivy má COKIN ve svém programu speciální úchytné kroužky do průměru 82 mm se závitem, ale i s bajonetem (pro HASSELBLAD) nebo pro univerzální spojení na jakýkoli, byť i bezzávitový objektiv. Kompletní řada COKIN kreativních filtrů se proto hodí na všechny středo a velkoformátové kamery k získání tisíců "osobních" efektů.
  • Projektory. Za pomoci kreativních filtrů COKIN můžete přijmout pozvání do neobvyklého světa efektů i při projekci Vašich obvyklých obrázků z dovolených. Potřebujete k tomu pouze Vaše dia promítat na velkou bílou projekční plochu a za pomocí filtrů obrazy nově nafotografovat. Nezapomeňte prosím, že k tomu budete potřebovat film na umělé světlo. Můžete fotografovat moře, přibarvovat oblohu, docilovat romantické atmosféry, a to vše ve Vašem obývacím pokoji.

Vlastní filtry

Filtry jsou poslední základní součástí celého systému. Zdaleka nejpoužívanější jsou nejrůznější přechodové filtry s různým zabarvením, podle požadovaného efektu. Vybrat si můžeme ale i polarizační filtry, soft filtry a celou řadu dalších.
Jsou čtvercového tvaru, ale i kulaté a zasouvají se do jedné z drážek filtrového držáku. První drážka od těla kamery je tenčí, protože je určena pro kruhové filtry COKIN (jako například polarizační filtry, hvězdičkové filtry apod.).
Obě zbylé drážky jsou spárovány a jsou určeny pro čtvercové filtry COKIN. Vnější drážka je určena buď pro další dodatkový filtr nebo pro další spojovací kroužek, který umožní připojení dalšího držáku filtrů a použití dalších filtrů systému COKIN.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím