Jak vybrat filtry Cokin

Cokin je synonymem pro velmi univerzální systém efektových filtrů a dalšího příslušenství, který vyniká jednak svou kvalitou, ale především cenovou dostupností. Právě proto je značka Cokin velmi dobře zapsána v podvědomí té nejširší fotografické veřejnosti.

Jak systém Cokin vlastně funguje?

Je to velmi jednoduché, systém se skládá z několika základních součástí:

  • Adaptační kroužek na objektiv
  • Držák filtrů
  • Samotné filtry

Adaptační kroužky

Adaptační kroužky se šroubují do předního závitu objektivu a jsou k dostání v různých průměrech, podle kategorie přístrojů, pro kterou jsou určeny.

  • Systém "A"(amatér) - Adaptační kroužky systému A jsou dostupné v následujících průměrech: 36, 37, 39, 40,5, 41, 42, 43, 43,5, 44, 46, 48, 49, 52, 54, 55, 58, a 62 mm.
  • Systém "P" (profi) je k disposici v následujících průměrech: 48, 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82 mm a bajonetový pro středoformátové přístroje HASSELBLAD.

Držáky filtrů

Držáků filtrů je také několik. Všechny ale fungují v podstatě stejně. Držák filtrů nasuneme na adaptační kroužek, dokud nezaklapne. Držák filtrů je nyní připevněn na objektiv fotografického přístroje a lze s ním libovolně otáčet vpravo i vlevo. Použití je skutečně velmi široké:

  • Zrcadlovka - lhostejno jakou kameru budete používat, zda autofokusovou nebo standardní, protože držáky filtrů COKIN "A" nebo "P" se hodí za pomoci jednoduchých adaptačních kroužků perfektně na všechny objektivy s průměrem do 82 mm. Držáky filtrů COKIN byly nově zkonstruovány, aby je bylo možné použít bez omezení jejich funkčnosti i na otáčející se přední členy autofokusových objektivů.
  • Videokamery - filtry COKIN se staly neodmyslitelným doplňkem i pro domácí video. Kreativní možnosti filtrového systému COKIN poskytují při použití na domácím videu nezapomenutelné momenty, jako např. při záběrech z dovolených. Je lhostejné, jakou videokameru používáte, zda VHS, VHS-C, S-VHS, 8mm, HI 8, H 18, H 18/8 atd. Držák filtrů může být velmi snadno upevněn na jakýkoli typ kamery a Vy můžete v momentě docílit tisíce výtvarných efektů, které ozvláštní Vaše domácí video.
  • Střední a velký formát - je jedno zda amatér nebo profesionál. Všichni fotografové si přejí dělat originální snímky. Filtry COKIN jsou právě tím nezbytným "nářadím" pro profipráci profifotografa. Pro odpovídající spojení s objektivy má COKIN ve svém programu speciální úchytné kroužky do průměru 82 mm se závitem, ale i s bajonetem (pro HASSELBLAD) nebo pro univerzální spojení na jakýkoli, byť i bezzávitový objektiv. Kompletní řada COKIN kreativních filtrů se proto hodí na všechny středo a velkoformátové kamery k získání tisíců "osobních" efektů.
  • Projektory. Za pomoci kreativních filtrů COKIN můžete přijmout pozvání do neobvyklého světa efektů i při projekci Vašich obvyklých obrázků z dovolených. Potřebujete k tomu pouze Vaše dia promítat na velkou bílou projekční plochu a za pomocí filtrů obrazy nově nafotografovat. Nezapomeňte prosím, že k tomu budete potřebovat film na umělé světlo. Můžete fotografovat moře, přibarvovat oblohu, docilovat romantické atmosféry, a to vše ve Vašem obývacím pokoji.

Vlastní filtry

Filtry jsou poslední základní součástí celého systému. Zdaleka nejpoužívanější jsou nejrůznější přechodové filtry s různým zabarvením, podle požadovaného efektu. Vybrat si můžeme ale i polarizační filtry, soft filtry a celou řadu dalších.
Jsou čtvercového tvaru, ale i kulaté a zasouvají se do jedné z drážek filtrového držáku. První drážka od těla kamery je tenčí, protože je určena pro kruhové filtry COKIN (jako například polarizační filtry, hvězdičkové filtry apod.).
Obě zbylé drážky jsou spárovány a jsou určeny pro čtvercové filtry COKIN. Vnější drážka je určena buď pro další dodatkový filtr nebo pro další spojovací kroužek, který umožní připojení dalšího držáku filtrů a použití dalších filtrů systému COKIN.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím