Jak vybrat fotomobil

Chytré telefony (smartphony) nebo také Fotomobily, fenomén dnešní doby. Přístroje, které dnes již neslouží zdaleka jen k telefonování či posílání textových zpráv. Současné fotomobily zároveň disponují velice kvalitním fotoaparátem, který regulerně sem tam využije i nejeden profesionální fotograf.

Otestovali jsme trojici populárních top modelů - iPhone 7, Samsung S7 Edge a Huawei P9. Srovnání těchto fotomobilů čtěte zde. Všechny fotky v recenzi si můžete otevřít v plném rozlišení a porovnat mezi sebou.

 

Fotoaparát v mobilu

Je to právě digitální fotoaparát, který je velice často tím zásadním parametrem, podle něhož svůj nový fotomobil vybíráme. U různých kategorií fotomobilů jsou relativně velké rozdíly, co se samotné kvality týče. Stejně jako u PC, tiskáren nebo digitálních fotoaparátů platí většinou přímá úměra: čím lepší výsledky, tím vyšší pořizovací cena. Nelze tedy od fotomobilu za pár tisíc očekávat stejně špičkové fotografie a videa, jako u fotomobilů těch nejvyšších řad. Ale není to jen o samotném senzoru a počtu obrazových bodů (megapixely). Výslednou kvalitu fotografií a videa určují - stejně jako u DSLR, bezzrcadlovek a kamer -  tři parametry: senzor, optika a zpracování.

Rozlišení

Počet pixelů je přímo úměrný množství detailů, které je schopen ten který digitální senzor vykreslit. Zároveň nám to přímo udává i maximální fyzickou velikost fotografie - například pro následný velkoformátový tisk. Takovým standardem u fotomobilů je dnes rozlišení zhruba 12 MPix (cca 4000×3000 bodů). Současně to představuje rozumný kompromis velikosti a kvality, umožňující pěkný tisk do formátu 60×40cm, při rozumném zpracování i větší. Samozřejmě za předpokladu, že fotografie bude dobře exponovaná, zaostřená a barevně vyvážená. Fotomobily s větším rozlišení sice nabídnou ještě více detailů ale občas na úkor kvality (větší digitální šum, moaré, výraznější vady optiky atd.).

Optika

Druhou podstatnou věc představuje objektiv - jeho kvalita, světelnost ale i odolnost vůči optickým vadám. Říká se, že objektiv je okem fotoaparátu a přesně tím také je. Obecně platí, čím světelnější objektiv, tím lepší výsledky - zejména v situacích, kde zápasíme s nedostatkem světla. Top modely fotomobilů proto často mívají světelnost f/2 a méně. Vzhledem k velikosti objektivu v mobilech pochopitelně jde o pevnou a neměnnou hodnotu, clona je fixní a nelze ji regulovat. Další věcí je samotná kvalita objektivů, což přímo ovlivňuje jak kresbu, tak i náchylnost k běžným optickým vadám jako: chromatická aberace, vinětace nebo reflexe v protisvětle. Kvalita objektivů je často podpořena zvučnou značkou v oboru. Tak například Huawei P9 a Huawei P10 je znám svou úzkou spoluprací s legendárním výrobcem fotoaparátů a objektivů značky LEICA. Uvedené modely Huawei jsou unikátní také specifickou konstrukcí duálního fotoaparátu.  

Zpracování obrazu

Některé fotomobily disponují vynikajícím zpracováním fotografií, typicky třeba Apple iPhone 7. Různé fotomobily nabízejí různé množství i kvalitu editačních nástrojů, dále softwarové fotografické filtry (B&W, sépie, selektivní barvy ap.) a řadu dalších věcí umožňujících například pořizování časosběru, miniatur, zpomalených záběrů nebo tvorbu prezentací. Někde je nabídka opravdu široká a skvěle si s tím vyhrajete. Stejně tak lze dnes již ke každému fotomobilu stáhnout zdarma (nebo za malý poplatek) aplikaci pro pokročilé úpravy fotografií. Ale také třeba i pro střih videa.

Manuální funkce

Pokročilé fotomobily umožňují fotografovat a natáčet videa jak v plně automatickém módu tak i v ryze manuálních režimech. Někdy je zkrátka velmi praktické mít možnost ovládání času a expozice ručně (viz například noční fotografie). Ovšem i možnost manuální volby vyvážení bílé barvy nebo plná kontrola nad ostřením přijde vhod. Například Samsung Galaxy S7 disponuje vysoce sofistikovaným ostřícím systémem (AF dual pixel), převzatým od nejvyšších řad fotoaparátů Canon EOS. A to už hovoří samo za sebe. Dobré také je, když má váš nový fotomobil diodové (xenonové) světlo/blesk.

Display

Zde je nejvíce patrný trend “zvětšování” fotomobilů, což jde tak trochu proti proudu všudy přítomné miniaturizace. Ale to je jen zdání, ve skutečnosti se fotomobily dělají čím dál menší - co se týče vnitřních částí - ale zvětšují se vlastně jen kvůli displeji a tím i komfortu prohlížení fotografií, videa i webu. Většina z nás asi bude souhlasit s tím, že se mnohem lépe prohlíží fotografie na velkém 5” LCD než na malém 2” displeji. Rozlišení displeje udává opět kvalitu zobrazení a prokreslení detailů. Většinou bohatě postačí HD rozlišení (1280×72 bodů), ovšem na displejích s Full HD rozlišením (1920×1080 bodů) už si plně vychutnáte i sledování filmů. Některé modely mají rozlišení ještě vyšší (2560×1440 bodů) což nabízí opravdu špičkové zobrazení. Ruku v ruce s tím však stoupá i spotřeba. Daní za super display je tím pádem nutnost častějšího nabíjení baterie.

V případě samotné technologie dotykového LCD, existují dva typy - rezistivní a kapacitní. První z nich je starší a funguje na principu tlaku. Tu a tam se ještě používá ale převážně u základních fotomobilů. Druhý a modernější typ (kapacitní) LCD dominuje a obsahuje speciální vrstvu, reagující na statickou elektřinu našich prstů. Odezva je přesná a rychlá.

Operační systémy fotomobilů

Nejrozšířenějšími operačními systémy jsou Android, Apple iOS a Windows Phone. Každý z nich se liší vzhledem, rychlostí, dostupností a uživatelským komfortem.

  • Android je nejrozšířenější OS od firmy Google. Používá jej nejvíce výrobců mobilních telefonů. Je postaven na Linuxu a většina výrobců si jej přizpůsobí k obrazu svému, resp svých fotomobilů. Systém je velice otevřený - což má své výhody i nevýhody. Každopádně nabízí obrovský potenciál a skvělou uživatelskou podporou.
  • Apple iOS vytvořila firma Apple a dodává jej pouze do svých mobilních zařízení. Jde stále o relativně uzavřený systém s mnoha omezeními, který se však vyznačuje výjimečnou rychlostí, stabilitou a spolehlivostí. Také je více odolný vůči cyber útokům.
  • Windows Phone vyvinul Microsoft a Nokia, jde o systém jednoduchý a přehledný. V současné době je však už spíše na ústupu.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím