Jak vybrat grafický tablet

Grafický tablet je zařízení, které částečně nahrazuje práci s myší a tím usnadňuje grafikům, ilustrátorům a fotografům preciznější práci s detailem.

Tablet je polohovací zařízení skládající se z aktivní plochy, ovládací plochy a pera (stylusu). K počítači ho lze připojit pomocí USB, přes které je zařízení také nabíjeno. Novější modely mají i WiFi rozhraní, takže je možné tablet připojit k počítači i bezdrátově.

Pomocí pera (stylusu) je možné psát a kreslit. Hrot pera je plastový a podléhá opotřebení, proto ho můžeme snadno vyměnit. Na peru jsou dvě tlačítka – jedno nahrazuje pravý klik myši, druhé tlačítko je nastavitelné na základě potřeb konkrétního uživatele. Funkce levého tlačítka se realizuje pomocí dotykové obrazovky.

Jak vytvořit jednoduchou koláž

Rozlišení displeje grafického tabletu

Nejčastěji jsou dostupná tato rozlišení:

 • 1 920 x 1 080 px - Full HD
 • 2 560 x 1 440 px - QHD
 • 3 840 x 2 160 px - 4K UHD
 • Úchop – díky odlišnému úchopu vypadají nakreslené obrázky a texty přirozeně a nekostrbatě.
 • Větší citlivost vůči tlaku – pero rozpozná intenzitu tlaku, proto je možné pracovat i s velikostí štětce, tvrdostí, krytím a dalšími ukazateli.
 • Náklon pera – grafické tablety dokáží rozpoznávat také velikost náklonu a směr náklonu.
 • Polohovaní – aktivní plocha vždy odpovídá obrazovce, proto se nemusíme jako u myši nejprve podívat a poté až umístit šipku.

Výhody pera oproti klasické myši:

Pro koho je grafický tablet vhodný?

Grafický tablet usnadňuje vytváření pokročilejších výběrů a masek. Díky němu můžete vytvářet přesnější pohyby a mate lepší kontrolu nad štětcem. Proto je vhodný nejen pro grafiky a ilustrátory, ale i pro fotografy.

Jakou velikost tabletu zvolit?

Tablety se vyrábí ve 3 klasických velikostech:

 1. S (malé)
 2. M (střední)
 3. L (velké)

Velikost tabletu se odvíjí od velikosti monitoru. Pokud používáte přídavný monitor o velikosti nad 27 palců, tak doporučujeme pořídit si grafický tablet velikosti L, jestliže máte pouze notebook bez přídavného monitoru, postačí vám grafický tablet velikosti M. Grafický tablet velikosti S, doporučujeme lidem, kteří často cestují a dokáží ocenit jeho skladnost. Nejvíce prodávané tablety jsou tablety velikosti M.

V jaké cenové relaci můžete grafický tablet pořídit?

Cenové rozpětí grafických tabletů je skutečně široké. Základní tablety, které se používají na kreslení je možné koupit již za 1 500 Kč, jsou vhodné pro grafiky začátečníky, kteří chtějí grafické tablety vyzkoušet a naučit se s nimi. Oproti verzi Pro jim většinou chybí několik ovládacích tlačítek a možnost použití pouze základního pera pro Intuos Pen. Ty nejdražší stojí asi 98 000 Kč a kupují si je grafici a kreslíři specialisté. Nejčastěji kupované tablety se pohybují v cenové relaci kolem 10 000 Kč a jsou vhodné pro pokročilé grafiky a kreslíře. 

Proč je tablet Wacom Intuos Pro M pro většinu lidí nejlepší?

 • Ideální rozměr pro přenos i práci 
 • Pracovní plocha, která se dá i vyměnit
 • Optimální úroveň přítlaku a náklonu pera 
 • Minimální zpoždění
 • Cena kolem 10 000 Kč

Pro koho je vhodný model Wacom 16,6" Mobile Studio Pro?

Je navržen pro odborníky, aby mohli tvořit kdekoliv. Snoubí dohromady celé studio plné výkonných nástrojů v řadě lehkých přenosným počítačům s perem. Přináší pero se 4krát větší přesností a citlivostí na tlak, výpočetní sílu požadovanou pro kreativní 2D, 3D a CAD software a kompletní řadu grafický a tvůrčích nástrojů.

 

Co je Wacom Intuos Pro M Paper Edition a kdo ho využije? 

Tento grafický tablet je vhodný pro milovníky klasického papíru, kreslíře a grafiky, kteří si nejdříve rádi danou věc namalují na papír nebo třeba pro ty, kteří si rádi píšou na papír poznámky. Tento grafický tablet umožnuje po přiložení papíru na tablet jeho „oskenování“ a následné uložení do pdf souboru.

Shrnutí

Protože jsme každý originál a každému vyhovuje jiný způsob práce, doporučujeme přijít na prodejnu Megapixelu v pražských Holešovicích a jednotlivé velikosti si před koupí vyzkoušet. Také je důležité počítat s tím, že nějakou dobu trvá, než si na práci s grafickým tabletem zvyknete a plně si ji zautomatizujete. Pokud ale vytrváte, grafický tablet vám ušetří spoustu času. 

 

Další informace na Megapixelu