Jak vybrat krytky, kabely, clony a očnice

Krytka objektivu a sluneční clona bývají, až na výjimky, součástí dodávky každého objektivu. Situace je obdobná i u kabelů a očnic. Zde se může jednat o výjimku v nadstandardních nárocích na rychlost a kvalitu přenosu, popřípadě komfort či speciální funkci očnice. Pokud jsme nuceni k pořízení některého takového příslušenství. Nemusíme se příliš znepokojovat případnou špatnou volbou. Ta hrozí v případě pořízení produktů od alternativních výrobců. V takovém případě se doporučuje vzít si objektiv či fotoaparát s sebou a před koupí vyzkoušet plnou kompatibilitu.

Kde tedy získat informace o kompatibilitě? Nabízí se nejrychlejší a nejpoužívanější varianta - odborně zaměřené fotoweby na internetu.

Na našich stránkách najdete následující sekce.

Krytka objektivu

Pro volbu krytky je určující její průměr. Nejrychlejší získaní informace o průměru objektivu, je právě objímka objektivu, zde je tato informace uvedena. Pokud údaj s průměrem chybí, měl by být uveden na příbalovém letáku nebo obalu objektivu. Jestliže není k dispozici ani jedna z variant, informace o průměru Vám poskytne odborný prodejce, popřípadě měl by být schopen ji přeměřit.
Pokud víme průměr, je potřeba rozhodnout se pro typ - nabízí se krytky, u kterých je otvírání umístěné na vnější části. To je určitě nejpoužívanější řešení, ale nepoužitelné třeba pro kombinaci se sluneční clonou, zde se doporučuje otvírání vnitřní.

Kabel

Ať už se jedná o standardní kabel (PC, AV), o které jsme přišli, nebo kabely nadstandardní (HDMI atd.), které nebyly součástí balení. Jejich přesná označení se obtížně zjišťují. Bývají pouze ve velmi podrobných návodech fotoaparátů. Popřípadě by je měl být schopen sdělit autorizovaný servis nebo odborný prodejce, ten by měl být schopen přímo patřičný kabel i dodat.

Sluneční clona

Pro plné využití vlastností clony se doporučuje, aby byl výrobce clony, totožný s výrobcem objektivu. Alternativní produkt je povětšinou universální, tudíž nemusí být vykrytí úhlu záběru 100 %. Přesné označení konkrétní clony naleznete na příbalovém letáku nebo obalu. Popřípadě Vám je sdělí autorizovaný servis nebo prodejce. U slunečních clon máme ještě jednu kontrolu kompatibility. A to informace obsažené u clony samotné (opět příbalový leták, nebo obal). Tyto informace slouží pouze pro kontrolu, seznam zpravidla obsahuje více objektivů.

Očnice a hledáčky

každý výrobce digitálních zrcadlovek, dodává na trh i očnice a hledáčky. Jejich nabídka je zpravidla obsahem seznamu volitelného příslušenství u návodu. Popřípadě by Vám ji měli být schopni sdělit odborní prodejci nebo na infolince daného výrobce. Stejně jako u slunečních clon - je pro kontrolu k dispozici seznam v příbalovém letáku u očnice nebo hledáčku. Zde jen opatrně s aktuálností tohoto seznamu, v současné době je vývoj DSLR rychlejší nežli vývoj hledáčků, které zůstávají identické i několik let, takže nemusí v seznamu kompatibilních zrcadlovek figurovat právě ta Vaše nejnovější.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím