Jak vybrat krytky, kabely, clony a očnice

Krytka objektivu a sluneční clona bývají (až na výjimky) součástí dodávky každého objektivu. Situace je obdobná i u kabelů a očnic. Zde se může jednat o výjimku v nadstandardních nárocích na rychlost a kvalitu přenosu, popřípadě komfort či speciální funkci očnice. Pokud jsme nuceni k pořízení některého takového příslušenství, nemusíme se příliš znepokojovat případnou špatnou volbou. Ta hrozí v případě pořízení produktů od alternativních výrobců. V takovém případě se doporučuje vzít si objektiv či fotoaparát s sebou a před koupí vyzkoušet plnou kompatibilitu.

Kde tedy získat informace o kompatibilitě? Nabízí se nejrychlejší a nejpoužívanější varianta - odborně zaměřené fotoweby na internetu.

Na našich stránkách naleznete následující sekce:

  1. krytky
  2. kabely
  3. clony
  4. očnice
  5. hledáčky a náhledové monitory

 

Krytka objektivuCanon krytka objektivu E-58 II | Megapixel

Pro volbu krytky je určující její průměr. Pro nejrychlejší získaní informace o průměru objektivu se podíváme právě na objímku objektivu, zde je tato informace uvedena. Pokud údaj s průměrem chybí, měl by být uveden na příbalovém letáku nebo obalu objektivu. Jestliže není k dispozici ani jedna z variant, informace o průměru vám poskytne odborný prodejce, popřípadě měl by být schopen ji přeměřit. 

Pokud víme průměr, je potřeba rozhodnout se pro typ - nabízí se krytky, u kterých je otevírání umístěné na vnější části. To je určitě nejpoužívanější řešení, ale nepoužitelné třeba pro kombinaci se sluneční clonou, zde se pak doporučuje otevírání vnitřní.

U některých objektivů, které se při zapnutí a vypnutí fotoaparátu automaticky vysouvají nebo zasouvají, lze použít i takzvané automatické krytky, které právě při vysunutí nebo zasunutí objektivu automaticky odkryjí nebo zakryjí čočku.

 

Kabel

Ať už jste o nějaký ze standardních kabelů přišli (běžně bývají u fotoaparátů baleny kabely USB, u monitorů například HDMI, u telefonů a tabletů Lightning či USB-C), nebo zkrátka chcete pořídit kabelů více či nějaký lepší, někdy nebývá nejlehčí jejich označení zjistit. Nejtěžší to bývá u fotoaparátů a kamer se speciálními konektory, kde je třeba použít originální kabel. Jejich označení bývá pouze ve velmi podrobných návodech u těchto zařízení, případně by je měl být schopen sdělit autorizovaný servis nebo odborný prodejce. Ten by měl být schopen přímo patřičný kabel i dodat.

 

Sluneční clonaNikon sluneÄní clona HB-32 | Megapixel

Pro plné využití vlastností clony se doporučuje, aby byl výrobce clony totožný s výrobcem objektivu. Alternativní produkt je povětšinou universální, tudíž nemusí být vykrytí úhlu záběru na 100 %. Přesné označení konkrétní clony naleznete na příbalovém letáku nebo obalu. Případně vám jej sdělí autorizovaný servis nebo prodejce. U slunečních clon máme ještě jednu kontrolu kompatibility, a to informace obsažené u clony samotné (opět příbalový leták, nebo obal). Tyto informace slouží pouze pro kontrolu, seznam zpravidla obsahuje více objektivů.

 

Očnice

Většina výrobců digitálních fotoaparátů s hledáčkem mají ve svém portfoliu volitelné příslušenství v podobě očnic a přídavných hledáčků. Protože má každý fotoaparát s hledáčkem očnici v ceně, jde o poměrně málo známé příslušenství, které ale na druhou stranu může udělat velkou službu. Očnice by se daly rozdělit do několika skupin.

Nikon gumová oÄnice DK-25 | Megapixel

Gumové očnice

V podstatě jde jen o gumový lem hledáčku, který slouží k pohodlnějšímu náhledu, kdy by jinak ostré hrany hledáčku tlačily na oko. Gumové očnice jsou velmi často sundavací, a tak se občas stane, že se někde ztratí. V takových případech lze koupit novou náhradní. U pokročilejších fotoaparátů si navíc můžete vybrat tvar očnice a v nabídce jsou většinou standardní obdélníkové, nebo kulaté, které více stíní oko tak aby do něj nešlo boční světlo.

Dioptické a zvětšující očnice

Další možností jsou dioptrické očnice, které mají v rámečku zasazený optický člen s určitou hodnotou dioptrií. Ty využívají fotografové, kteří nosí brýle s více dioptriemi, než lze korigovat přímo v hledáčku fotoaparátu. Díky přídavné dioptrické očnici se mohou dívat do hledáčku bez brýlí, což je podstatně pohodlnější.

Na podobném principu fungují tzv. zvětšující očnice. Ty fungují na bázi lupy a zvětšují obraz v hledáčku, takže lze scénu pozorovat zřetelněji a díky tomu se také mnohem lépe, rychleji a přesněji ostří manuálně.

 

Hledáčky

Existují ale fotoaparáty, které hledáček nemají vůbec, anebo ho mají, ale pro určité účely je třeba ho modifikovat. Podobně jsou na tom i videomakeři, kteří si potřebují přizpůsobit fotoaparát nebo kameru tak, aby měli co nejlepší přehled o scéně, kterou natáčejí. K tomuto účelu slouží především videohledáčky a náhledové monitory.

Fotografické hledáčky

K některým fotoaparátům, které nedisponují žádným hledáčkem, ho lze dokoupit. Existují jak optické, tak elektronické hledáčky, které se většinou nasazují do sáněk blesku. U optických hledáčků je potřeba počítat s drobnou paralaxou, protože jejich osa není shodná s osou objektivu a obraz v nich je proto lehce posunutý oproti tomu, co zachycuje objektiv.

Video hledáčky

Jde v podstatě o nástavec podobný očnici, který se upevňuje na LCD fotoaparátu. Díky zastínění displeje je obraz na něm mnohem kontrastnější, tím pádem i lépe čitelný, a to i na ostrém slunci.

Úhlové hledáčky

Některé zrcadlovky dosud nedisponují výklopným hledáčkem, a proto je s nimi velmi složité fotografovat z nějakých nestandardních pozic jako například od země. Tento problém řeší úhlové hledáčky, které fungují na principu periskopu a používají se například na makro.

Náhledové monitory

 Jde v podstatě o malý monitor o velikosti mobilního telefonu nebo tabletu, který se spojí s nahrávacím zařízením (kamerou, zrcadlovkou, bezzrcadlovkou). Díky větší ploše tohoto zobrazovacího zařízení má kameraman mnohem lepší kontrolu nad záběrem.

 

Další informace na Megapixel