Jak vybrat literaturu

Pokud si při focení nevíme rady s technickým problémem, řešení zpravidla nabídne nahlédnutí do návodu fotoaparátu. Ale co dělat pokud je problém fotografického rázu a ne technického. Nedej bože pokud se s patřičnými problémy setkáváme častěji. Řešení pak může nabídnout návštěva patřičně zaměřeného kurzu nebo pořízení odborné literatury. Druhá varianta nabízí poklidné studium v pohodlí domova. Řešení problémů a otázek vzniklých i v budoucnu. Popřípadě pokud je publikace v rozumném formátu a velikosti, pomůže nalézt odpovědi přímo v terénu, kde je to nejvíce potřeba.

Odbornou fotografickou literaturu můžeme rozdělit do tří základních skupin:

  • obecná literatura
  • žánrová, oblastní a biografická literatura
  • kategorická literatura

Obecná literatura

Takový typ publikací většinou popisuje do detailu práci s technikou. Tyto knihy jsou obecným návodem na fotografování. Jsou to tituly typu: „Mistrovství práce s DSLR" „ Práce s bleskem" „Digitální fotografie od A po Z" „ Průvodce editací fotografií" apod. Některé lepší tituly mohou být natolik komplexní, že mimo technického popisu pojmou i základy kategorií a témat focení.
Tyto knihy o fotografování jsou v hodné na seznámení s digitální fotografií nebo s některou jeho částí. Přestože jsou vhodné pro začínající, ty obsáhlejší můžou být nápomocné při řešení specifických fotografických „oříšků" i po několika letech.

Žánrová, oblastní a biografická literatura

Tento typ literatury se věnuje oblastem, které se táhnou napříč i všem kategoriím. Do této kategorie lze zařadit publikace zabývající se problematikou černobílé fotografie, fotogrammetrií, kompozicí apod. ale i knihy zaznamenávající tvorbu několika konkrétních fotografů, nebo publikace věnované pouze tvorbě jednoho fotografa. Taková literatura slouží povětšinou jako vhodný dárek, je inspirací, nebo pomáhá řešit nějakou slabší stránku v naší tvorbě.

Kategorická literatura

Takový to typ literatury je komplexně věnován určité konkrétní kategorii - makru, krajině, aktu, portrétu, designu apod. Je vhodný tedy pro ty „co mají jasno", nebo jsou schopni specifikovat svou nejčastější fotografickou kategorii a nebo oblast, které by se chtěli momentálně věnovat. Tento druh literatury je díky hojnosti témat a námětů nejrozšířenější na trhu. Takové knihy nejsou úplně nejvhodnější pro začátečníky a je u nich jistý předpoklad, že čtenář bude obeznámen se základy fotografování.

U těchto tří skupin může docházet často k vzájemnému prolínání témat a obsahů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím