Jak vybrat literaturu

Pokud si při focení nevíme rady s technickým problémem, řešení zpravidla nabídne nahlédnutí do návodu fotoaparátu. Ale co dělat pokud je problém fotografického rázu a ne technického. Nedej bože pokud se s patřičnými problémy setkáváme častěji. Řešení pak může nabídnout návštěva patřičně zaměřeného kurzu nebo pořízení odborné literatury. Druhá varianta nabízí poklidné studium v pohodlí domova. Řešení problémů a otázek vzniklých i v budoucnu. Popřípadě pokud je publikace v rozumném formátu a velikosti, pomůže nalézt odpovědi přímo v terénu, kde je to nejvíce potřeba.

Odbornou fotografickou literaturu můžeme rozdělit do tří základních skupin:

  • obecná literatura
  • žánrová, oblastní a biografická literatura
  • kategorická literatura

Obecná literatura

Takový typ publikací většinou popisuje do detailu práci s technikou. Tyto knihy jsou obecným návodem na fotografování. Jsou to tituly typu: „Mistrovství práce s DSLR" „ Práce s bleskem" „Digitální fotografie od A po Z" „ Průvodce editací fotografií" apod. Některé lepší tituly mohou být natolik komplexní, že mimo technického popisu pojmou i základy kategorií a témat focení.
Tyto knihy o fotografování jsou v hodné na seznámení s digitální fotografií nebo s některou jeho částí. Přestože jsou vhodné pro začínající, ty obsáhlejší můžou být nápomocné při řešení specifických fotografických „oříšků" i po několika letech.

Žánrová, oblastní a biografická literatura

Tento typ literatury se věnuje oblastem, které se táhnou napříč i všem kategoriím. Do této kategorie lze zařadit publikace zabývající se problematikou černobílé fotografie, fotogrammetrií, kompozicí apod. ale i knihy zaznamenávající tvorbu několika konkrétních fotografů, nebo publikace věnované pouze tvorbě jednoho fotografa. Taková literatura slouží povětšinou jako vhodný dárek, je inspirací, nebo pomáhá řešit nějakou slabší stránku v naší tvorbě.

Kategorická literatura

Takový to typ literatury je komplexně věnován určité konkrétní kategorii - makru, krajině, aktu, portrétu, designu apod. Je vhodný tedy pro ty „co mají jasno", nebo jsou schopni specifikovat svou nejčastější fotografickou kategorii a nebo oblast, které by se chtěli momentálně věnovat. Tento druh literatury je díky hojnosti témat a námětů nejrozšířenější na trhu. Takové knihy nejsou úplně nejvhodnější pro začátečníky a je u nich jistý předpoklad, že čtenář bude obeznámen se základy fotografování.

U těchto tří skupin může docházet často k vzájemnému prolínání témat a obsahů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím