Jak vybrat mikrofon

Digitální zrcadlovky (DSLR) a bezzrcadlovky (CSC) představují v dnešní době fenomén i co se natáčení videa týče. Mají vestavěný mikrofon, až na výjimky není ale kvalita zvuku z vestavěných mikrofonů vhodná do žádné produkce. Zachytává příliš mnoho ruchů způsobených manipulací s fotoaparátem i okolních ruchů. Většina malých kamer, stejně jako střední a profesionální třída fotoaparátů, má tedy vstupy pro externí mikrofony, díky kterým je možné zvukovou stránku produkce výrazně zlepšit.

Zvuk a možnosti u videa

Zvuk u videa je zcela zásadní věc, přesto jej mnoho lidí stále podceňuje. Zaslouží si však zvýšenou pozornost, neboť jeho dobré zvládnutí významně posouvá kvalitu vašich videí. Jak k tomu tedy přistupovat? Nabízí se tyto možnosti: 

  1. Zapojit do fotoaparátu externí mikrofon.
  2. Nahrávat zvuk zcela separátně na externí záznamové zařízení. Z hlediska kvality je to ta nejlepší varianta. Na druhou stranu, je to práce navíc v postprocesu. 
  3. Využít bezdrátové sady s klopovým mikrofonem. Přijímač zapojíte do fotoaparátu nebo do již zmiňovaného rekordéru nebo mobilního telefonu.
  4. Umístit nenápadně do scény všesměrový mikrofon.

Proč právě externí mikrofon

Jde o elegantní řešení, jak obejít potíže s ruchy v prostředí natáčení. Zvuk je polovina vjemu z videa, a proto je stejně důležitý jako obraz. Klíčové tedy je, zvolit ten správný mikrofon. Výběr se odvíjí od toho, co chceme natáčet, kde chceme natáčet a pro jaký účel.

Směrové mikrofony

U filmu je nejpoužívanější směrový tzv. shotgun mikrofon. Shotgun - označení pušky získal kvůli tomu, že zvukaři s ním pořád někam soustředěně míří. Zachytává zvuk pouze z jednoho směru a většinu okolních zvuků naprosto eliminuje. Stále ovšem platí, čím blíže k nahrávanému objektu, tím lépe = čistší, hlasitější a plnější zvuk. 

Pro malou produkci bohatě stačí mikrofon napojit přímo do kamery, u větších produkcí má u sebe zvukař rekordér nebo bezdrátový vysílač s odposlechem a snaží se najít nejlepší místo mimo záběr, kam mikrofon umístit. V televizní reportáži mikrofon obsluhuje reportér, v případě streamerů nebo YouTube podcastů jsou mikrofony běžně v záběru. V těchto případech se ale častěji používají studiové mikrofony.

Jsou skvělé pro rozhovory, videorecenze, unboxing, produktová nebo reportážní videa. Ale také pro videa, kde je více hovořících osob. Není-li čas, chuť nebo prostor řešit vyváženost zvuku všech klopových mikrofonů na všech hovořících, je pro malý prostor směrový mikrofon skvělou volbou. Ve velkém prostoru je takové řešení nepraktické. 

Studiové mikrofony

Studiový mikrofon je skvělý na záznam mluveného projevu i zpěvu především v odhlučněné místnosti, protože studiový mikrofon slyší úplně všechno. Ve většině případů se jedná o kondenzátorový mikrofon s ledvinovou charakteristikou, která snímá úhel o velikosti téměř 360° kolem sebe. Studiové mikrofony mohou být směrové, mohou snímat zvuk jinou technologií, ale vždy mají široký frekvenční rozsah a vyžadují fantomové napájení. 

 

Klopové mikrofony

Ideální volba pro video rozhovory, video blogy (vlogy) a obecně všechny “one-man-show” akceKlopové mikrofony jsou malé, nenápadné, na videu v podstatě nejsou vidět a nijak neruší. Navíc, jsou bezprostředně blízko úst, takže již z principu eliminují téměř veškeré okolní ruchy. Lze je samozřejmě využít i v případě debat dvou a více lidí. Klopové mikrofony se dělají i pro chytré telefony. V malé produkci je dostačující řešení, využít mikrofon jako záznamové zařízení. Pro větší produkci je vhodnější sada s vysílačem.

Bezdrátové mikrofony

Bezdrátová zařízení obsahují vysílačku a přijímač (mikro port), takže vás neomezují žádným kabelem ani dosahem mikrofonu. Můžete se tak volně pohybovat po scéně a přitom mluvit a mluvit. Výsledkem bude čistý a vyvážený zvuk. Vhodnou kombinací je bezdrátový systém s klopovým mikrofonem. Lze ho ale použít i společně s mikrofony směrovými či prostorovými.

Konferenční mikrofony

Tyto praktické mikrofony mají spíše kulatý tvar a tím pádem i širokou směrovou charakteristiku. Znamená to, že zaznamenávají vše a zvuk je dobře vyvážený, i když natáčíte více lidí najednou. Současně však počítejte s tím, že v místech s velkým okolním ruchem bude výsledkem spíše jen audio-chaos. Naopak v klidnějším prostředí jde o vynikající volbu.

Příslušenství

Při výběru vhodného mikrofonu je k dispozici spousta různého příslušenství. Počínaje mikrofonními kabely, přes držáky, stativy, stabilizátory, různé ochranné návleky (proti větru například) ap. U citlivějších mikrofonů se hodí odpružený držák, nahrazující standardní objímky.

V našem sortimentu mikrofonů najdete značky jako RODE, Sennheiser, Saramonic, Aputure. Dodáváme ale také mikrofony přímo od výrobců fotoaparátů a kamer jako jsou Canon, Sony, Panasonic, Nikon a Olympus.

Aktivní vs. pasivní mikrofony

Dynamické (pasivní) mikrofony obsahují membránu, která se prohýbá pod tlakem zvukových vln a pohybuje cívkou v elektrickém poli. Mají silný výstupní signál, jednoduchou konstrukci a vyšší odolnost. Nepotřebují vlastní napájení či výkonný předzesilovač. Dobře si poradí s vyšším hlukem (hlasitost zdroje zvuku). Nejsou tak citlivé na ruchy v okolí.

U kondenzátorových mikrofonů je membrána (jedna z elektrod kondenzátoru), jejíž pohyby mění současně i kapacitu kondenzátoru. Tyto mikrofony mají slabý výstup, proto obsahují interní zesilovač a potřebují tedy vlastní zdroj. Výměnou za to produkují věrné podání zvuku a jsou velmi citlivé.

Základní parametry mikrofonů

  • Směrová charakteristika: Důležitý údaj, který rozhoduje, ze kterých směrů bude mikrofon snímat zvuk a ze kterých ne (viz rozdíly mezi směrovými a prostorovými mikrofony).

  • Citlivost nebo také útlum/zesílení: běžný rozsah +/- 10 dB. Jde o praktickou funkci umožňující nastavit u mikrofonu jeho citlivost. Tu lze buďto zvýšit nebo snížit. První možnost je vhodná všude, kde je slabý zdroj signálu (například když nahráváte šepot). Druhá možnost se hodí v situacích s vyšší úrovní hluku či okolních ruchů.

  • Frekvenční charakteristika udává, v kterém frekvenčním pásmu bude mikrofon nejlépe snímat a odvíjí se od velikosti membrány. Mikrofony s větší membránou lépe snímají basy a jsou méně citlivé k výškám. Mikrofon s menší membránou je zase citlivější na vyšší tóny.

  • Mikrofony můžete u nás v e-shopu vytřídit také podle využití: klopové, pro kamery, pro telefony, pro studio a pro zpěv, reportáž a konference. Poslední skupina je vhodná zejména pro hlasový projev mimo studio a nahrávání ve více lidech. 
  • Další důležitou filtrací je konektor, který potřebujete pro zapojení. Máte-li zrcadlovku nebo CSC, pravděpodobně budete potřebovat 3,5mm jack. Pro rekordér nebo zvukovou kartu je to zase ve většině případů XLR nebo 6,3mm Jack. Pro youtubery a streamery máme v nabídce kondenzátorový mikrofon s USB konektorem.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím