Jak vybrat nabíječku

Nabíječka je jeden ze základních doplňků digitálního fotoaparátu, bez ní se neobejde vlastně vůbec žádný. Je jich celá řada nejrůznějších modelů a proto, abyste se v nich lépe zorientovali, jsme připravili tento článek.

Základním principem napájení všech digitálních fotoaparátů jsou baterie. Existují však v podstatě jen dvě kategorie baterií:

  • AA články - jsou to baterie tužkové, které se ještě dělí na nabíjecí a nenabíjecí.
  • Akumulátorové bloky - ty mají většinou složení Li-Ion nebo Li-Pol.

O tom, jak se správně postarat o akumulátory si můžete přečíst v článku Jak pečovat o akumulátory.

Nabíječky pro AA články

U digitálních fotoaparátů na tužkové baterie, jsou v základním balení z převážné většiny jen baterie zkušební alkalické. Na ty přístroj funguje zhruba 10-30 snímků a pak je potřeba je vyměnit. Doporučuje se proto dokoupit si baterie dobíjecí a samozřejmě nabíječku.

Existuje celá řada nabíječek pro tužkové baterie. Liší se především v jednom a to je rychlost nabíjení baterií. Na trhu jsou od těch základních, nejlevnějších, které dobíjí baterie 20-24hodin až po dražší rychlobíječky. Ty dokážou nabít baterie za 15 minut až například 8 hodin.

Rychlost nabíjení je přímo úměrná kapacitě nabíjených baterií. Pro jakýkoliv spotřebič včetně digitálních fotoaparátů platí jednoduché pravidlo čím silnější baterie tím lépe. Proto musíme vybírat nabíječku tak, aby dobíjecí doba baterií nebyla zbytečně dlouhá. V dnešní době je standardem kapacita baterii kolem 2500mAh. Pokud si koupíme nabíječku, která dobíjí tyto baterie déle než 8 hodin, může nám to hlavně na cestách nebo na dovolené značně znepříjemnit život. Osmihodinový cyklus cca odpovídá nočnímu režimu, kdy večer dáme nabíjet a ráno mám baterie připravené k provozu. U nabíječek s delší dobou nabíjení se tak může stát, že už budeme potřebovat fotit, ale baterie se budou ještě půl dne nabíjet.

Další rozdíly mohou být například v tom, jestli má nabíječka vstup na auto zásuvku, což je velice praktické hlavně na cestách. Nabíječka může být například řízená mikroprocesorem, který nabíjí každou baterii zvlášť a po jejich dobití, se nabíječka přepne do udržovacího napětí, tak aby baterie nebyly zbytečně přebíjeny. Při výběru bychom si také měli rozmyslet jestli budeme chtít nabíječku na 2 nebo na 4 baterie a jestli nám stačí nabíječka která nabíjí pouze všechny baterie najednou, nebo jestli dokáže nabíjet po dvou (případně po jedné baterii).

Obvykle je nejvýhodnější koupit sadu baterií společně s nabíječkou v setu, protože to vyjde o něco levněji než nabíječku pořizovat zvlášť. 

Nabíječky pro akumulátorové bloky

V kategorii malých kompaktů, nebo elektronických a pravých zrcadlovek, kde se používají akumulátorové bloky, dostaneme od výrobce baterii i nabíječku již v ceně přístroje. S vhodným typem nabíječky si tedy nemusíme nikterak lámat hlavu.

V případě že se rozhodneme koupit nabíječku náhradní, musíme se držet označení akumulátoru, nebo originální nabíječky, protože každý akumulátor má pouze jeden předepsaný typ nabíječky.

Existují však také nabíječky univerzální. Balení obsahuje nabíjecí jednotku s adaptérem do sítě a velice praktickým autoadaptérem na cesty. Abychom mohli v této univerzální nabíječce nabít určitý typ akumulátoru, musíme k ní dokoupit tzv. plato, což je vlastně jakási redukce, která má profil příslušného akumulátoru.
Velkou výhodou je, že můžeme mít několik plat pro různé druhy akumulátorů a pouze jednu nabíjecí jednotku, čímž šetříme nejen místem ale především penězi.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím