Jak vybrat nabíječku

Nabíjíme častěji, než by se mohlo zdát. Mobily, foťáky a stále populárnější bezdrátová audio zařízení vyžadují neustálý přísun energie ze sítě. Ale co když zrovna nemáte zásuvku po ruce? Nebo nevíte, jakou nabíječku použít? Nebojte, Megapixel vám jako vždy poradí.

Klasické nabíječkySony nabíjeÄka BC-TRW + akumulátor NP-FW50 | Megapixel

Předně záleží na tom, jestli používáte Li-on akumulátory, anebo tužkové baterky. U každého typu zařízení musíte dávat pozor na různé věci.

Li-on nabíječky výrobci často přibalují přímo k výrobku (nejčastěji k foťákům) a mohou být určeny jen pro baterii od daného výrobce nebo pro onen daný produkt. Na jiné fungovat nemusí, dokonce je mohou i poškodit. 

Ještě složitější je to u notebooků, kde se napětí nabíječky (ve Voltech) musí shodovat s napětím přístroje a její proud (v Ampérech) musí být stejný nebo větší než ten na přístroji. K tomu všemu ještě musíte trefit i správný typ konektoru, případně si dokoupit redukci.

Snadné je to u mobilních telefonů a tabletů, kde zpravidla potřebujete jen správnou koncovku dobíjecího kabelu (stejně jako u notebooků si i zde můžete dokoupit redukci, pokud nechcete při přechodu na nový přístroj s jinou koncovkou vyhazovat všechny své kabely a nabíječky). U tužkových baterek se pak nabíječky liší pouze efektivitou a rychlostí nabíjení.

 

Hähnel duální nabíjeÄka Procube 2 pro Sony | MegapixelUniverzální nabíječky

Nechcete kupovat dvě různé nabíječky? Nemusíte, stačí sáhnout po univerzální. Aby mohlo takové zařízení nabíjet různé Li-on akumulátory, musí mít posuvná plata s kontakty, které ho umožňují nastavit na jakýkoli typ akumulátoru. Skutečně univerzální nabíječky pak mají kromě posuvných plat i oddíl pro nabíjení tužkových baterií.

Plata pro akumulátory různých výrobců je možné dokoupit i samostatně. Když třeba přecházíte ze zrcadlovky Nikon ke Canonu, stačí k univerzální nabíječce dokoupit plato pro Canon a máte vystaráno.

 

PowerbankyNICEBOY Powerbank 10000 mAh Li-pol | Megapixel

Kapitolou samou o sobě jsou přenosné dobíjecí powerbanky. Vyrábí se pro většinu typů běžné spotřební elektroniky a liší se především objemem energie, který dovedou uchovat. Platí, že čím větší zásoba, tím větší a objemnější powerbanku s sebou budete muset tahat. 

Jestli si chcete na cestách dvakrát či třikrát dobít mobil, bude vám stačit menší. Pokud se naopak chystáte na týden v divočině bez přístupu k elektřině, není od věci sáhnout po objemnějším kousku. Powerbanky využijete kromě mobilů i k nabíjení foťáků, tabletů, a dokonce i notebooků. 

 

Výkon 

Jak rychle se vám zařízení nabije závisí na počtu Wattů, které nabíječka dokáže vyprodukovat. Ten se počítá tak, že si vynásobíte napětí (Volty) a proud (Ampéry). Tento vzorec se vám bude hodit, když v informacích od výrobce počet Wattů nedohledáte, což se může snadno stát.

Když např. použijete nabíječku určenou pro tablet k nabíjení telefonu, pravděpodobně vám ho nabije rychleji než nabíječka, která je určená pro mobil, protože tablety mívají větší baterie a vyžadují od nabíječek větší výkon. To platí i obráceně. Některá zařízení mají nastavenou ochranu, takže si z nabíječky vezmou jen tolik, na kolik jsou uzpůsobené. Tak fungují např. iPhony nebo některá starší zařízení.

Na co byste ještě při výběru měli dávat pozor? Určitě na ochranné logo, které signalizuje, že produkt splňuje mezinárodní standardy. Populární je zejména značka CE, která se bohužel občas falšuje. Pravou poznáte tak, že písmena C a E by měly po přiložení k sobě vytvořit dokonalý kruh.

Možná se vám po přečtení tohoto průvodce zdá, že vybrat nabíječku je složitější, než jste si mysleli. Ale nebojte, stačí koukat po těch správných parametrech a vědět, co vlastně od přístroje očekáváte. Pak jsme si jistí, že si vyberete takovou nabíječku, se kterou budete stoprocentně spokojení. 

 

Další informace na Megapixelu