Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat notebook pro střih videa

Martin MüllerAktualizováno: 5. 12. 2020 v 16:02 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat notebook pro střih videa

Střihači se v lecčem podobají sochařům. Dostanou hromadu materiálu a musí z ní vytvarovat umělecké dílo. Do hry vstupuje kreativita, vytrvalost i psychická odolnost, naprosto klíčová je ale volba toho správného nástroje. Ostatně stejně jako u té sochařiny. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, jak na to.

Obsah

Dříve seděl střihač ve studiu po kolena v ústřižcích nepoužitého materiálu, dnes je stále víc a více na cestách. Produkce se decentralizují, důležitá je rychlost a flexibilita. Práce z coworkingového centra, kavárny nebo z pláže na Bahamách se stává normou. U pracovního nástroje je pak hlavní najít balanc mezi výkonem a mobilitou.

Což je se stále se zvyšujícími nároky na kvalitu videa větší a větší problém. Po Full HD a 2K se novým standardem v kinematografii pomalu ale jistě stává rozlišení 4K, které s sebou přináší nový tlak na upgrade celého systému. A to ani nemluvíme o tom, že 8K už taky začíná nesměle nakukovat do dveří.

Jak tedy nezaspat dobu a nevyrábět digitální umění s nástroji z doby kamenné? Zaměřit se musíte na několik klíčových parametrů a podle nich pak zvolit přístroj, který se vám vejde do rozpočtu.

Procesor

Spousta lidí vám bude tvrdit, že i s dvoujádrovým procesorem to jde. No jistě, jde. Ale chce se vám čekat nekonečné desítky minut, až se to video konečně načte a vyrenderuje? Jste připravení na záseky co minutu a rozbitý obraz? Pokud ne, chcete určitě minimálně čtyřjádrový procesor.
Sázka na jistotu je v současnosti řada procesorů od Intelu i7, a to minimálně od osmé generace. V ní najdete jak čtyřjádrové, tak šestijádrové modely. V současnosti jim mohou konkurovat pouze nejnovější AMD Ryzen se Zen architekturou, ale ty spotřebovávají řádově více energie.
Skvělé a velmi rozšířené jsou v současnosti dva modely od Intelu, i7-8550U a i7-8750H. První z nich se čtyřmi jádry a osmi vlákny, druhý s šesti jádry a dvanácti vlákny. Pokud neplánujete vstoupit do 8K vod, více zatím řešit nemusíte. Nejstrmější nárůst výkonu je do 6-8 jader, pak už stoupá pouze nepatrně.
Obecně vzato platí, že jestli byste na něčem neměli šetřit, pak je to procesor. Hlavní zátěž stále spočívá na jeho bedrech, i když od něj v posledních letech stále víc a víc přebírá grafická karta.

Grafika

U výběru grafiky je základem sladit kompatibilitu vašeho softwaru s jejím typem a pak už jenom pořídit tu nejlepší, co vám rozpočet dovolí. Nemusíte mít tu nejnovější pecku, ty přenechte hardcore hráčům her, ale chcete samozřejmě dedikovaný model se slušnou zásobou vlastní RAM, aby vám neujídala z operační paměti počítače.
Důležitý je mít hardware správně vybalancovaný. Zjednodušeně řečeno, grafická karta vykresluje to, co váš procesor zpracovává na pozadí. Investovat jen do jednoho z nich jsou vyhozené peníze. Představte si to jako jízdu po dálnici, kde je povolená rychlost 130, ale vaše auto zvládne jen 50.
S pomalou grafikou se v peklo mění především přesouvání po timeline a s tím související vykreslování obrazu nebo jakékoli pokusy o pracovní preview. Záleží taky, jestli kromě střihu pracujete i se speciálními efekty. Některé jsou náročnější na procesor, jiné zase na grafiku (např. Fast Blur, Cross Dissolve nebo Blending). Asi nejvíc kartu zatěžují barevné korekce, takže pokud pracujete i s nimi, pořiďte si výkonnější model.

Disky, paměti a ten zbytek

Jakékoli grafické programy jsou extrémně náročné na operační paměť.  Začněte na 8 GB RAM a zvyšujte, až kam to půjde. Adobe suita je notoricky známá svým hladem po RAMce, ale ani konkurenční software na tom není o moc lépe. Osm giga je minimum zvláště pokud máte ve zvyku stříhat a u toho mít otevřených několik dalších programů a na pozadí ještě prohlížeč.
Další na řadě jsou disky. Dobrou kombinací je mamutí HDD, kam bude padat veškerý nezpracovaný materiál, a rychlý SSD pro práci v reálném čase. SSD zrychlí váš software, nahrávání souborů i rendering videa. Opravdoví fajnšmekři si pak pořídí 3 SSD disky, jeden na OS a software, druhý na zdrojové záběry a třetí na soubory z mezipaměti. Ale na to už je asi lepší stolní PC.
Dále se do rovnice míchá kvalita displeje, váha a výdrž baterie nebo zvuková karta, to už bychom ale zabíhali do opravdu velkých podrobností. Ne všichni střihači se starají o kvalitu obrazu a přenechávají to korektorům barvy, ne všichni se starají o zvukovou stránku videa a podobně. Záleží, co je důležité zrovna pro vás. Také výběr softwaru je silně individuální záležitost a závisí na tolika faktorech, že by si říkal o samostatný článek.

No a co si mám teda vybrat?

Pokud se vám nechce trávit hodiny a hodiny porovnáváním parametrů u desítek notebooků, máme pro vás dobrou zprávu. Prohrabali jsme se v našem sortimentu a vybrali pro vás tři stroje od těch dostupnějších až po pořádné trhače asfaltu.

Lenovo IdeaPad 530s

Bude to pomalejší, ale ještě to půjde. Čtyřjádrový i7-8550U poskytuje dostatečný výkon, podpořený masivní 16 GB operační pamětí a rychlým SSD diskem. Značnou nevýhodou pro střih videa je nízká kapacita disku (512 GB), proto k tomuto modelu doporučujeme dokoupit ještě externí disk. Dvougigová karta GeForce MX150 taky není žádný zázrak, ale práci zastane, jen si možná občas trochu počkáte.

ASUS ZenBook UX580GD

O třídu výše patří ZenBook od Asusu, který nabídne hned šestijádrový procesor a čtyřgigovou grafiku se stejnou operační pamětí a SSD jako model od Lenova. Jedinou nevýhodou tak zůstává nízká kapacita disku, která se ale dá snadno vykompenzovat právě externí pamětí. Pokud to se střihem videa myslíte vážně a chcete mít na pár let dopředu vystaráno, je pro vás tento model jako dělaný.

Apple MacBook Pro 15"

A na závěr císař mezi králi, MacBook od Applu. Kromě šestijádra i7-8850H a čtyřgigové grafiky AMD Radeon Pro 560X (která si skvěle rozumí s Final Cut X) se může pochlubit spoustou doplňkových funkcí. Je tichý jak při práci, tak při mačkání kláves. Má bezkonkurenční zabezpečení, které se hodí na cesty. Port Thunderbolt 3 přenáší soubory 2x rychleji než předchozí varianta, což u monstrózních videoformátů oceníte. Zkrátka Ultrabook pro opravdové profesionály.

 

Zabýváte se primárně editováním fotek? Podívejte se, jak vybrat notebook pro úpravu fotek.

Sdílet na


Komentáře k článku

HB

Dobrý den,

pěkný článek, ovšem mám jednu výhradu - napsat v listopadu 2019, že ZEN žere více než Intel je trošku mimo. Nehledě na to, kolik problémů s bezpečností dochází právě u značky Intel, které přicházejí o výkon díky záplatám. Dalším nemalým detailem je i cena, kdy šestijádro od Intelu vyjde dráž než osmijádro od AMD. Nemyslím to zle, ale tohle mi opravdu příjde jako propaganda Intelu, což mě udivuje, jelikož už nějaký ten rok hraje první housle právě AMD. Příště se prosím trochu zamyslete a pročtěte si aktuální informace o situaci v HW světě.

Díky.

2

Honza B, 31. 3. 2020 |Reagovat

MB

Dobry den,Predom sa chcem podakovat za vychytane clanky,ktore sa citaju naozaj s radostou. v rade druhom sa chcem podelit o skusenost,ktora mozno ulahci vyber ostatnym citatelom.
Po par rokoch zbierania materialu povacsine FHD,asi 30% 4K,som sa dostal k strihu.Nakolko moje starsie lenovo/I5 4 Gen./8 GB RAM/GF 640/ v kombinacii z CS6.zacalo davat najavo ze to je prenho proste moc.Po dlhsom badani som sa rozhodol pre MSI GS65,/i7 8750/16 RAM/GTX 1060/ thunderbolt3.Ako 20 rocny windowscista a 10 rocny premierista som vyhadzal bloadware,nainstaloval vsetky potrebne cakypaky,comp vyladil na najvacsi vykon a po dlho ocakavanej prvej skuske som dostal facku z kazdej strany.FHD zvlada celkom spoko ale pri pokuse so 4K som ostal riadne smutny.Jednoducho pri bitrate nad 50Mb/s zvladne plynulo prehrat v nahladovom okne max 3 sekundy,o posuvani alebo timeline ani nehovoriac.Je to dost cudne lebo hardware vyuziva ani nie na polovicu.Co z toho vypliva?Po tyzdnovom badani a skusani vselicoho mozneho,som ako zaryty PC-čkár dosiel k nazoru ze tie Macy maju nieco do seba.Kamoš z trojrocnym macom a final cutom pro X sa mi teraz smeje ,kedze pri praci z tym istym materialom horko tazko narazy na nejaky zasek.To bola jedna z tych faciek.Takze mili citatelia nespravte tu istu chybu ako ja a nemyslite si ze ked vyhodite takmer dva litre za PC ,ze mate vystarano.Pozdravujem redakciu,dade som sa musel vyburit a hadam to dakomu helfne.

1

Martin Babco, 6. 9. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.