Jak vybrat notebook pro úpravu fotek

Vybrat notebook, na kterém budete upravovat svoje fotky není zase tak těžké, jak by se mohlo zdát. Vybrat si můžete podle různých parametrů.

Displej

Pro úpravy fotek je displej pravděpodobně to nejdůležitější, co by vás mělo při výběru notebooku zajímat, protože právě na jeho kvalitě bude záležet, jak budou vaše fotky vypadat.

Displej by měl být především typu IPS, což zaručuje dostatečně široké pozorovací úhly (až 178°). To znamená, že upravovaný snímek bude ze všech úhlů pohledu stejně barevný a nebude se měnit jeho jas se změnou pozorovacího úhlu.

Rozlišení displeje není zase tak moc důležité. Je ale fakt, že v současnosti bereme už téměř za standard rozlišení Full HD, tedy 1920x1080 px. Ovšem v nabídce nejsou výjimkou ani displeje s rozlišením 4K. Ale pozor, čím větší rozlišení, tím menší ikonky uvidíte a tím menší bude třeba písmo.

Jestliže to ale s úpravami fotek myslíte opravdu vážně, nespoléhejte na displej notebooku. I když se jejich kvalita v poslední době hodně zlepšila, jsou externí monitory na daleko vyšší úrovni. Výhodou je, že k notebooku můžete připojit externí monitor bez nejmenších problémů, mnoho fotografů tohle řešení používá.

Procesor

Procesor je doslova srdcem celého počítače, respektive fotonotebooku. Na něm záleží, jak rychle budou probíhat veškeré výpočetní operace, tedy i úpravy fotek. Dá se říci, že zrovna na fotky není výkon procesoru nijak zásadní, ale je pravda, že když máte rychlý stroj, jde práce daleko lépe od ruky.

Procesory se vyrábí pod různým označením, důležitá je ale frekvence, což je vlastně rychlost, jakou je schopen pracovat. Platí tedy čím vyšší, tím lepší. Pak je tu ještě počet jader, což znamená, že v procesoru může probíhat několik výpočetních operací najednou. Tedy opět platí přímá úměra - čím víc, tím líp.

RAM paměť

V poslední době je za jakýsi standard považováno u notebooku operační paměť 4 GB RAM. Tahle kapacita stačí na na běžnou činnost a s malým počtem spuštěných aplikací nebude mít počítač problém. Obecně je ale doporučováno kupovat notebooky s kapacitou 6 nebo 8 GB RAM a pro práci s velkými soubory (což fotografie mohou být) klidně ještě vyšší. Ještě více paměti pak budete potřebovat třeba pro střih videa, nebo pro náročné grafické práce, pak vám nemusí stačit ani 16 GB RAM.

Pevný disk

Kapacita pevného disku udává, kolik fotek se vám na něj vejde. Standardem jsou disky s kapacitou 1TB, ale pokud máte notebook jen pro krátkodobé uchování snímků s tím, že je zálohujete a uchováváte například na externím disku, klidně si vystačíte i s menší kapacitou.

Velmi příjemné je, když pro ukládání dat používáte klasický rotační pevný disk, ale systém notebooku běží na druhém SSD disku. Tohle dokáže váš notebook výrazně zrychlit a vzhledem k tomu, že na SSD systémový disk neukládáte žádná data, není ani potřeba, aby byl příliš velký, což by výrazně prodražilo celkovou cenu notebooku. Klidně vystačíte s kapacitou 128 GB, pokud chcete mít rezervu a chystáte se používat velké množství programů, zvolte raději větší, tedy 256, nebo 512 GB.

Klávesnice

Pro mnohé je to možná to poslední, podle čeho by vybírali notebook, ale podle vlastních zkušeností mohu říci, že i na klávesnici záleží.

Pro někoho, kdo nebude notebook používat výhradně na úpravu fotek, může být důležité, jestli najde kromě klasické klávesnice i tu numerickou, která výrazně usnadňuje zadávání čísel.

Velice příjemným bonusem je pak podsvícená klávesnice, kterou oceníte prakticky kdykoliv, když zapnete notebook po tmě. Kdo jednou vyzkoušel, většinou už nechce nic jiného.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím