Jak vybrat notebook pro úpravu fotek

Proč editovat fotky na notebooku místo na stolním počítači? Budete flexibilnější, můžete pracovat na cestách nebo z postele a odpadnou vám starosti s monitorem a dalším příslušenstvím. Jak si ale vybrat ten správný notebook je už o něco složitější. Ale ne natolik, abychom vám s tím neporadili.

Na začátek si ujasněte, s jakým typem fotek budete pracovat a za jakým účelem. Jde vám o rychlé úpravy z mobilu, fotomontáže pro zábavu, poloprofesionální retušování nebo pokročilou editaci pro klienty nebo váš vlastní projekt? Přemýšlejte také nad tím, jestli s vámi bude notebook cestovat (v tom případě si připlaťte za silnější baterii) nebo jenom migrovat doma mezi obývákem a pracovnou.

Fotografie nejsou na hardware a software zdaleka tak náročné jako video, takže pokud vám práce s nimi nezajišťuje pravidelný příjem, nemusíte se bát enormních výdajů. Ani profesionálové nebudou potřebovat takové smrtící stroje jako animátoři nebo střihači videa. Na jaké parametry byste si tedy měli dávat primárně pozor?

Procesor

Taktování a počet jader jsou primárními ukazateli výkonu procesoru, ačkoli do hry vstupují i další faktory. Pokud si chcete být skutečně jistí, jak si daný procesor vede v konkurenci svých protějšků, změřte si výkon přes některou z benchmarkových stránek, kterých je na internetu hned několik. 

Na základní editaci fotek by vám s trochou trpělivosti měl stačit i dvoujádrový procesor s výkonem okolo 2 GHz. Dobrým zástupcem této kategorie jsou procesory Intel i3 od 7. generace nebo řada AMD A9. Na opačném konci stojí procesory Intel i7 nebo i9 a jejich protějšky z dílny AMD – řada Ryzen 7 nebo A10.

Nezapomeňte, že čím silnější procesor máte, tím více energie konzumuje, což se projeví hlavně na výdrži baterie. Pokud plánujete pracovat např. při cestách vlakem nebo na pláži, budete k silnému procesoru potřebovat silnou baterii.

Jedna rada na závěr. Nenechte se zlákat HyperThreadingem, který dokáže na papíru zvýšit rychlost procesoru až na dvojnásobek. V praxi má tendenci se při přehřátí notebooku vypínat. A to i tehdy, když se zahřívá jiná součástka než procesor.

Grafika

Dobrá grafická karta není nikdy na škodu, k editaci fotek ji ale nutně nepotřebujete. Platí zde to samé, co u procesoru – čím silnější, tím více energie bude potřebovat k provozu. Pokud se nechystáte aplikovat na fotografie složité kombinace efektových vrstev, bude vám stačit integrovaná karta.

Ke složitějším úpravám nebo práci s datově náročnějšími soubory (cca od 30 MPx výše) už doporučujeme si za samostatnou kartu připlatit. Úprava takových souborů vyžaduje větší výkon, zvlášť při aplikaci efektů typu Oil Paint nebo Blur Gallery od Photoshopu.

  • Dvougigová karta je základ
  • Čtyřgigová vystačí na většinu běžné práce s efekty a desítkami vrstev
  • Vyšší řady jsou už vyloženě určené profesionálům

Displej

Velkou pozornost věnujte výběru displeje. Úprava fotek je často mravenčí prací s detaily a drobnými nuancemi, která si vyžaduje precizní zobrazení každého pixelu. Navíc je únavná pro vaše oči, tak proč jim to ještě ztěžovat nekvalitním obrazem.

V případě notebooků je to opět něco za něco. Čím větší displej, tím větší celý notebook a tím i úměrně horší jeho převoz z místa na místo. U domácích strojů se nebojte jít do větších modelů od 17,3“ a výše. Rozdíl oproti menším displejům je opravdu znát.

Co se rozlišení týče, Full HD je v současnosti standard, pod který byste jít neměli. Na práci s velkými fotkami a profesionální nebo umělecké úpravy se vám bude hodit rozlišení ještě vyšší, klidně až 4K (3 840 x 2 160).

Displeje s LED podsvícením spotřebují obecně řečeno méně energie a bývají tenčí. Na druhou stranu za ně dáte více peněz, tak si dobře rozmyslete, jestli se vám taková investice vyplatí. Antireflexní úpravu oceníte při práci venku. Zmírňuje nebo zcela eliminuje nepříjemné odlesky slunce, díky čemuž významně uleví vašemu zraku a zlepší kvalitu zobrazení.

Disk

SSD disky začínají pomalu nahrazovat jejich starší HDD předchůdce. Kromě rychlejší práce s aplikacemi a bryskního načítání systému jsou také méně náchylné k poruchám a chybám. Disk tak nejen déle vydrží, ale vaše data budou lépe chráněna proti poškození nebo úplnému zničení. Nevýhodou je jejich vyšší cena, za tu rychlost to ale vážně stojí.

Oblíbené kombo je kombinace menšího SSD pro práci s aplikací a systémem, a většího HDD pro ukládání dat. Pokud máte omezený rozpočet a nemůžete si dovolit např. gigabajtový SSD, může pro vás být schůdná cesta, jak využívat výhody rychlého disku a zároveň ušetřit.

RAM

Jedna z nejdůležitějších komponent vůbec je operační paměť vašeho počítače. Pro práci s grafickými programy plnými pokročilých funkcí, efektů a nástrojů to platí dvojnásob. Třeba Photoshop potřebuje dle doporučení Adobe alespoň 2 GB RAM, realita je ale složitější.

Aby vám programy na úpravu fotek běhaly opravdu plynule, pořiďte si alespoň 8 GB RAM. Pokud máte silnou grafickou kartu a chystáte se na práci s datově velmi objemnými soubory, připravte se až na dvojnásobek.

U stolních počítačů jde RAM s trochou zručnosti pohodlně dokoupit a přidat. U notebooků je situace horší a složitost přidání nebo výměny paměťového modulu se liší model od modelu. Pokud se běžně nehrabete v útrobách počítačů, měli byste velikost RAM při nákupu dobře promyslet a koupit pro jistotu více než méně.

Baterie

Zásadní komponenta pro mobilitu a výdrž notebooku. Její velikost se udává v jednotce mAh nebo Wh a platí, že čím více, tím déle vám bez nabíječky vydrží. Síla baterie by měla být úměrná výkonu notebooku. Pro nadupané stroje budete potřebovat silnou baterii, jinak vás čeká otroctví v okovech nabíjecích kabelů a věčné hledání zásuvky.

Opět platí, že byste měli předem vědět, jak hodláte notebook používat. Pokud spočine doma na stole a přenášet ho budete nanejvýš z místnosti do místnosti, kde ho vždy zapojíte do sítě, můžete na baterii ušetřit. Pro práci na cestách, z parku nebo zahrádky byste naopak měli volit baterii co nejsilnější. Vyhnete se tak zbytečným frustracím.

 

Další informace na Megapixelu