Jak vybrat objektiv - 1. díl Fotoporadna

Jak vybrat objektiv - 1. díl

Martin HájekVydáno: 13. 6. 2017 v 10:00 • Rubrika: Fotoporadna

Výběr toho správného objektivu je vcelku náročný a do velké míry hodně subjektivní. Rozhoduje zde množství faktorů, ale tím nejdůležitějším je správně si zodpovědět otázku: Co vlastně chci fotografovat a jaké jsou mé nároky? Náš nový seriál se detailně zabývá právě volbou toho správného objektivu.

Objektiv je okem fotoaparátu a tím pádem je zcela zásadní složkou celého fotografického řetězce: digitální senzoroptikazpracování. Důležité je také to, v kombinaci s čím budete váš nový objektiv používat. Čím lepší fotoaparát (digitální zrcadlovka nebo systémový kompakt), tím větší nároky na objektiv. Jedno z nepsaných pravidel je, že objektiv by měl být v podobné cenové hladině (nebo vyšší) jako je fotoaparát, s kterým jej budete používat. Nicméně existuje samozřejmě i několik výjimek, u kterých se také postupně zastavíme - ale až později, v dalších dílech. Nyní se podívejme na základní rozdělení objektivů a jak se v nich vlastně orientovat.

Pevné objektivy

Objektivy rozdělujeme do dvou základních skupin - s proměnlivým ohniskem (zoom) a s ohniskem pevným. Vysoce světelné a kvalitní objektivy jsou často právě z druhé skupiny. Jejich konstrukce a počet optických členů je nižší než u zoomů, takže v většinou nabídnou perfektní kresbu, ostrost a minimum optických vad. Na druhou stranu, jsou méně flexibilní, mnohem více se s nimi naběháte. Což je však paradoxně výhoda, protože vás to donutí více o každém záběru přemýšlet, více plánovat a intuitivně tak precizněji řešit obrazovou kompozici. Pevná skla jsou vynikající do ateliéru, stejně jako pro statické “klidnější” žánry typu: makrofotografie, krajina nebo architektura. 


Objektivy s proměnlivým ohniskem  

Objektivy s proměnlivým ohniskem jsou více flexibilní, pracuje se s nimi pohodlněji, ušetří vám spoustu běhání a trápení s případným ořezem scény. Daní za to ovšem často bývá o něco horší kresba. Problémy rostou s ohniskovým rozsahem. Kvalitativně dobře jsou na tom zoomy s krátkým rozsahem (3x zoom), u zoom-objektivů s velkým rozsahem (5x a více) kvalita výstupů klesá. I když dnes jsou na trhu už i kvalitní objektivy, nabízející široké rozsahy zoomu a současně i velmi slušné výsledky s obrazovými výstup, vyhovující i náročné profesionální fotografické či video tvorbě. Navíc širokorozsahové zoomy vám nahradí 3-4 objektivy, což je zase praktické pro cestovatelskou fotografii. Zoom objektivy jsou výborné na dynamické fotografie typu reportáž či sport.

Objektivy – jejich ohniska a použití

 • Extémně širokoúhlé objektivy (fish-eye): širokoúhlé objektivy s úmyslně silnou deformací perspektivy. Používají se na specifické typy focení napříč všemi žánry. Uplatní se všude, kde chcete co nejvíce zdůraznit perspektivu, prostor.
 • Širokoúhlá skla 10-30 mm: ideální pro všechny fotografie, kde je třeba co nejširší úhel záběru. Pro interiéry, architekturu, krajinářskou fotografii ale i reportáž.
 • Teleobjektivy 100-300 mm: velké přiblížení, uplatnění naleznou všude, kde potřebujeme nebo chceme (popř. musíme) fotografovat s větším odstupem (sport, reportáž, wildlife).
 • Makroobjektivy - True macro neboli Life size: jsou definovány měřítkem zvětšení 1:1 a velmi krátkou minimální zaostřitelnou vzdálenosti (MFD). Využití pro detaily (makro) nebo technickou fotografii.
 • Tilt-Shift objektivy: se speciální konstrukcí - pro fotografování architektury, krajiny ale také třeba reportáží. Lze na nich korigovat sbíhání linií a kreativně pracovat s hloubkou ostrosti.
 • Video objektivy: kategorie zažívající v současnosti velký boom. Objektivy uzpůsobené speciálně pro natáčení videa. Mnohé z nich lze použít v kombinaci s digitální zrcadlovkou, bezzrcadlovkou i digitální kamerou.

 

Shrnutí

Tímto jsme odstartovali seriál o objektivech, řekli jsme si základní rozdělení. V dalších dílech už budeme konkrétnější a podíváme se na samostatné fotografické disciplíny a konkrétní skla, jejich ohniska i parametry.    

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Zvířecí portrét

  V jednom z minulých kol jsme soutěžili na téma portrétní fotografie. V této soutěži spojíme portrétní fotografii se světem zvířat. Zadáním tedy…

 • Portrét v pohybu

  Soutěž na téma portrétní fotografie jsme již měli v minulosti několikrát. Tentokrát jsme se to ale rozhodli trochu okořenit a spojit portrét, což je…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím