Jak vybrat outdoorovou kameru

Outdoorové sportovní kamery jsou vhodné pro natáčení různých akčních aktivit. Lze je použít například na motosport, cyklistiku, lyžování, snowboarding, skateboarding, paragliding, horolezectví, hokej, paintball, airsoft, streetluge a jiné. Pokud chcete vybrat tu správnou outdoorovou kameru, měli byste mít jasno v tom, podle jakých hledisek vlastně vybírat.

Odolnost, vodotěsnost, pouzdro

Asi nejdůležitější parametr, pokud chcete používat kameru opakovaně… Jestliže totiž klasickou videokameru vystavíte pádům, otřesům, extrémně nízkým teplotám, znečištění, nebo nedej bože vlhkosti, můžete se spolehnout na to, že možná ani nedotočíte to, co jste začali, nemluvě o tom, že by vám měla kamera vydržet delší dobu. Na hrubé a nešetrné zacházení tedy jasně potřebujete outdoorovou, akční, nebo také sportovní kameru - každý tomu říká jinak.

Najdete kamery, které jsou odolné samy o sobě a nepotřebují tedy chránit žádným speciálním pouzdrem. Zpravidla jsou nárazuvzdorné, prachutěsné a také vodotěsné. Ale právě u té vodotěsnosti nemůžete počítat se žádnými velkými výkony. Vydrží jen pár metrů pod vodní hladinou. Pro šnorchlování, surfování, nebo pro vodáky to samozřejmě bohatě stačí.

Pro přístrojové potápění si raději vyberte kameru ve vodotěsném pouzdře. Bývá součástí balení a kromě vody dokáže kameru ochránit i před tlakem, což je při hloubkovém potápění zásadní. Běžně najdete kamery s pouzdrem odolným do hloubek 40m, ale v nabídce jsou i ty, které vydrží do hloubky 100m.

Jednoduchost ovládání

Jedním z typických společných rysů outdoorových kamer je jejich velice snadné ovládání. U většiny základních modelů se setkáte jen s možností spustit a zastavit záznam, případně ještě s několika málo tlačítky na pohyb v menu přístroje pro detailní nastavení. Zmíněné menu bývá zpravidla velice jednoduché a neumožňuje mnoho možností nastavení.

Myslete také na to, že kameru budete ovládat třeba také v silných lyžařských, nebo potápěčských rukavicích, čemuž by mělo odpovídat rozmístění tlačítek.

Objektiv

Až na vzácné výjimky mají outdoorové kamery vždy pevný objektiv zpravidla s velice širokým úhlem záběru. Není divu, zoomové objektivy jsou konstrukčně daleko složitější a tedy i podstatně větší. A to nejde moc dohromady s většinou miniaturními rozměry outdoorových kamer.

Výhodou širokoúhlých objektivů je ohromná hloubka ostrosti, takže záznam bývá zaostřený od popředí až po vzdálené objekty.

Rozlišení záznamu a snímková frekvence

Dalším z důležitých hledisek je to, v jaké kvalitě dokáže kamera natáčet. Nejde zde pouze o samotné rozlišení, to totiž nemusí být zdaleka tím nejdůležitějším. V dnešní době jsou stále populárnější kamery, které dokážou natáčet v rozlišení 4K. Obraz je tedy plný těch nejjemnějších detailů, které si ovšem v plné kráse vychutnáte na 4K televizi, nebo 4K monitoru. Pokud takovou televizi nemáte a v dohledné době ani neplánujete, doporučil bych vám raději rozlišení Full HD, které je dnes dá se říci standardem.

Tím spíš, že 4K video je podstatně náročnější na objem dat, takže kromě 4K televize, 4K monitoru budete potřebovat ještě kartu s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí, abyste měli na co záznam natočit. A potřebovat budete také výkonný počítač, pokud budete 4K video stříhat. Jestliže s tím vším počítáte, můžete se těšit na naprosto bezkonkurenční kvalitu videa. Má to ale jeden háček.

Možná důležitější než samotné rozlišení obrazu je snímková frekvence, jakou je zaznamenáván. Platí jednoduchá zásada: čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší bude výsledný záznam - především jakýkoliv pohyb. A v tom bývá kámen úrazu u méně výkonných outdoorových kamer. Tyhle kamery jsou prvořadě určeny k záznamu pohybu a v případě akčních sportů ten pohyb bývá velice rychlý.

Chcete-li tedy mít záznam co možná nejplynulejší, měla by být snímková frekvence záznamu 50-60 sn/s (podle TV normy). Záznam 30 (respektive 25, nebo 24) sn/s bývá také ještě poměrně plynulý, ale rychlejší pohyb už bude možná trochu trhaný. No a 15 sn/s bude vypadat slušně snad jen v případě, že budete natáčet statickou scénu.

Takže pozor, abyste se nenechali nalákat například kamerami, které sice natáčí ve 4K, ale snímková frekvence je pouze 15 sn/s (15p)

Displej

U foťáků nepostradatelná věc, u videokamer jakbysmet, ale u sportovních kamer není displej ani zdaleka standardním vybavením. A není divu, díky velice širokému úhlu záběru (klidně i 180°) stačí jen nastavit přibližný směr a i tak máte více méně jistotu, že natočíte, co chcete.

Je ale fakt, že kamery vybavené displejem nabízejí nad záběrem daleko větší kontrolu, o tom nemůže být pochyb. Najdeme ale také modely, které mají bezdrátový displej umístěný třeba na zápěstí ruky, nebo oddělitelný a zároveň dotykový displej.

Dostupnost držáků

U běžných kamer jsme zvyklí natáčet normálně z ruky (čemuž je také uzpůsobena jejich ergonomie), nebo v lepším případě ze stativu, když chceme natočit opravdu perfektně stabilní záznam. Design outdootových kamer je ale zcela jiný, většinou mají tvar malého kvádru, což není pro držení v ruce zrovna ideální tvar. Výhodou “kvadratického” řešení je ale zase to, že umožňuje velice snadné připojenů nejrůznějších držáků, které se dají připevnit doslova na kde co.

Má to své opodstatnění: akční aktivity většinou vyžadují obě ruce volné, takže záleží jen na tom, jaký druh aktivity chcete natáčet. Běžné jsou například držáky na řídítka, na různé helmy, na tělo, na ruku, různé klipy na cokoliv, přísavky a podobně.

Většina kamer má nějaký držák v balení, ale doporučujeme dobře prověřit, jestli je to právě ten, který potřebujete.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím