Jak vybrat outdoorovou kameru

Outdoorové sportovní kamery jsou vhodné pro natáčení různých akčních aktivit. Lze je použít například na motosport, cyklistiku, lyžování, snowboarding, skateboarding, paragliding, horolezectví, hokej, paintball, airsoft, streetluge a jiné. Pokud chcete vybrat tu správnou outdoorovou kameru, měli byste mít jasno v tom, podle jakých hledisek vybírat.

Odolnost, vodotěsnost, pouzdro

Odolnost je asi nejdůležitější parametr, pokud chcete kameru používat opakovaně… Jestliže klasickou videokameru vystavíte pádům, otřesům, extrémně nízkým teplotám, znečištění nebo vlhkosti, můžete se spolehnout na to, že možná ani nedotočíte, co jste začali, nemluvě o tom, že by vám měla kamera vydržet delší dobu. Na hrubé a nešetrné zacházení tedy jasně potřebujete outdoorovou, akční nebo také sportovní kameru - každý tomu říká jinak.

Najdete kamery, které jsou odolné samy o sobě a nepotřebují chránit žádným speciálním pouzdrem. Zpravidla jsou nárazuvzdorné, prachotěsné a také vodotěsné. U vodotěsnosti ale nemůžete počítat se žádnými velkými výkony. Vydrží jen pár metrů pod vodní hladinou. Pro šnorchlování, surfování nebo pro vodáky to samozřejmě bohatě stačí.

Pro přístrojové potápění si raději vyberte kameru ve vodotěsném pouzdře. Bývá součástí balení a kromě vody dokáže kameru ochránit i před tlakem, což je při hloubkovém potápění zásadní. Běžně najdete kamery s pouzdrem odolným do hloubek 40 m, ale v nabídce jsou i ty, které vydrží do hloubky 100 m.

  

Jednoduchost ovládání

Jedním z typických rysů outdoorových kamer je jejich snadné ovládání. U většiny základních modelů se setkáte jen s možností spustit a zastavit záznam, případně ještě s několika málo tlačítky na pohyb v menu přístroje pro detailní nastavení. Zmíněné menu bývá zpravidla velice jednoduché a neumožňuje mnoho možností nastavení.

Myslete také na to, že kameru budete potřebovat ovládat i v silných lyžařských nebo potápěčských rukavicích, čemuž by mělo odpovídat rozmístění tlačítek.

Objektiv

Až na vzácné výjimky mají outdoorové kamery vždy pevný objektiv s velice širokým úhlem záběru. Není divu, zoomové objektivy jsou konstrukčně daleko složitější a tedy i podstatně větší, což nejde moc dohromady s miniaturními rozměry outdoorových kamer.

Výhodou širokoúhlých objektivů je ohromná hloubka ostrosti, takže záznam bývá zaostřený od popředí až po vzdálené objekty.

Rozlišení záznamu a snímková frekvence

Dalším z důležitých hledisek je kvalita, v jaké dokáže kamera natáčet. Nejde zde pouze o samotné rozlišení, to totiž nemusí být zdaleka tím nejdůležitějším. V dnešní době jsou stále populárnější kamery, které dokážou natáčet v rozlišení 4K. Obraz je tedy plný těch nejjemnějších detailů, které si ovšem v plné kráse vychutnáte jen na 4K televizi nebo 4K monitoru. Pokud takovou televizi nemáte a v dohledné době ani neplánujete, doporučujeme vám raději pořizovat záznam v rozlišení Full HD, které je dnes dá se říci standardem. 

Tím spíš, že 4K video je podstatně náročnější na objem dat, takže kromě 4K televize či 4K monitoru budete potřebovat ještě kartu s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí, abyste měli na co záznam natočit.A potřebovat budete také výkonný počítač, pokud budete 4K video stříhat. Jestliže s tím vším počítáte, můžete se těšit na naprosto bezkonkurenční kvalitu videa. Má to ale jeden háček.

Možná důležitější než samotné rozlišení obrazu je snímková frekvence, jakou je zaznamenáván. Platí jednoduchá zásada: čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší bude výsledný záznam - především jakýkoliv pohyb. A v tom bývá kámen úrazu u méně výkonných outdoorových kamer. Tyhle kamery jsou prvořadě určeny k záznamu pohybu a v případě akčních sportů ten pohyb bývá velice rychlý. 

Chcete-li tedy mít záznam co možná nejplynulejší, měla by být snímková frekvence záznamu 50-60 sn/s (podle TV normy). Záznam 30 (respektive 25 nebo 24) sn/s bývá také ještě poměrně plynulý, ale rychlejší pohyb už bude možná trochu trhaný. No a 15 sn/s bude vypadat slušně snad jen v případě, že budete natáčet statickou scénu.

Takže pozor, abyste se nenechali nalákat například kamerami, které sice natáčí ve 4K, ale snímková frekvence je pouze 15 sn/s (15p).

Držáky, úchyty a popruhy

U běžných kamer jsme zvyklí natáčet normálně z ruky (čemuž je také uzpůsobena jejich ergonomie), nebo v lepším případě ze stativu, když chceme natočit opravdu perfektně stabilní záznam. Design outdoorových kamer je ale zcela jiný, většinou mají tvar malého kvádru, což není pro držení v ruce zrovna ideální tvar. Výhodou “kvadratického” řešení ale je, že umožňuje velice snadné připojení nejrůznějších držáků, které se dají připevnit doslova na kde co.

Má to své opodstatnění. Akční aktivity většinou vyžadují obě ruce volné, takže záleží jen na tom, jaký druh aktivity chcete natáčet. Běžné jsou například držáky na řídítka, na různé helmy, na tělo, na ruku, různé klipy na cokoliv, přísavky a podobně.

Většina kamer má nějaký držák v balení, doporučujeme ale prověřit, jestli je to právě ten, který potřebujete.

 Jak natáčet s akčními kamerami

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím