Jak vybrat outdoorovou kameru

Outdoorové sportovní kamery jsou vhodné pro natáčení různých akčních aktivit. Lze je použít například na motosport, cyklistiku, lyžování, snowboarding, skateboarding, paragliding, horolezectví, hokej, paintball, airsoft, streetluge a jiné. Pokud chcete vybrat tu správnou outdoorovou kameru, měli byste mít jasno v tom, podle jakých hledisek vybírat.

Odolnost, vodotěsnost, pouzdro

Odolnost je asi nejdůležitější parametr, pokud chcete kameru používat opakovaně. Jestliže klasickou videokameru vystavíte pádům, otřesům, extrémně nízkým teplotám, znečištění nebo vlhkosti, můžete se spolehnout na to, že nejspíš ani nedotočíte, co jste začali, nemluvě o tom, že by vám měla kamera vydržet delší dobu. Na hrubé a nešetrné zacházení tedy jasně potřebujete outdoorovou, akční nebo také sportovní kameru - každý tomu říká jinak, jedná se však stále o totéž. Všechny 3 názvy dosti vystihují, v jakém prostředí a jak se dají kamery používat.

V dnešní době najdete v nabídce kamery, které jsou odolné samy o sobě a nepotřebují chránit žádným speciálním pouzdrem. Zpravidla jsou nárazuvzdorné, prachotěsné a velmi často také vodotěsné. U vodotěsnosti ale nemůžete počítat se žádnými velkými výkony. Vydrží jen pár metrů pod vodní hladinou. Pro šnorchlování, surfování nebo pro vodáky to samozřejmě bohatě stačí.

Pro přístrojové potápění si raději vyberte kameru ve vodotěsném pouzdře. Někdy bývá součástí balení nebo se dá dokoupit i samostatně, navíc kromě vody dokáže kameru ochránit i před tlakem, což je při hloubkovém potápění zásadní. Běžně najdete kamery s pouzdrem odolným do hloubek kolem 40 metrů, ale v nabídce jsou i některé, které vydrží až do hloubky 100 metrů.

 

Jednoduchost ovládání

Jedním z typických rysů outdoorových kamer je jejich snadné ovládání. U většiny základních modelů se setkáte jen s možností spustit a zastavit záznam, případně ještě s několika málo dalšími tlačítky na pohyb v menu přístroje pro detailní nastavení. Zmíněné menu bývá zpravidla velice jednoduché a neumožňuje mnoho možností nastavení. Dnes se do menu akčních kamer typicky přistupuje dotykovým ovládáním a dotyková gesta slouží i k rychlému přenastavení základních funkcí kamery. Na kameře tak často zbyde jen jediné tlačítko, které slouží ke spuštění nahrávání - toto je typické například pro DJI Osmo Action 3.

Myslete také na to, že kameru budete potřebovat ovládat i v silných lyžařských nebo potápěčských rukavicích, čemuž by mělo odpovídat rozmístění tlačítek.

Objektiv

Až na vzácné výjimky mají outdoorové kamery vždy pevný objektiv s velice širokým úhlem záběru. Není divu, zoomové objektivy jsou konstrukčně daleko složitější a tedy i podstatně větší, což nejde moc dohromady s miniaturními rozměry outdoorových kamer. Mnohdy také mají vnější pohyblivé části, což se zase neslučuje s dokonalou utěsněností těchto zařízení. Přestože jsou kamery vybaveny pevnými ohnisky, můžete měnit úhel záběru pomocí chytrých funkcí, jako je změna zkreslení objektivu, nebo se vám úhel záběru zmenší vlivem zapnutí stabilizace, často i ve více úrovních intenzity.

Výhodou širokoúhlých objektivů je ohromná hloubka ostrosti, takže záznam bývá zaostřený od popředí až po vzdálené objekty, a nejste tak odkázáni na přesnost automatického zaostřování, což zvláště při akčních záběrech jistě oceníte! Totéž platí i při umístění akční kamery například na dron nebo kapotu auta, kde budete správné zaostření asi těžko kontrolovat.

Rozlišení záznamu a snímková frekvence

Dalším z důležitých hledisek je kvalita, v jaké dokáže kamera natáčet. Nejde zde pouze o samotné rozlišení, to totiž nemusí být zdaleka tím nejdůležitějším. V dnešní době jsou stále populárnější kamery, které dokážou natáčet v rozlišení 4K, v případě 360stupňových kamer bývá rozlišení vlivem skládání i větší, až například po 5,7K. Obraz je tedy plný těch nejjemnějších detailů, které si ovšem v plné kráse vychutnáte jen na 4K televizi nebo 4K monitoru. Pokud takovou televizi nemáte a v dohledné době ani neplánujete, doporučujeme vám raději pořizovat záznam v rozlišení Full HD, které je dnes dá se říci standardem například pro sociální sítě, které vlivem komprese stejně značné množství detailů ztratí.

Tím spíš, že 4K video je podstatně náročnější na objem dat, takže kromě 4K televize či 4K monitoru budete potřebovat ještě kartu s vysokou kapacitou a vyšší přenosovou rychlostí, abyste měli na co záznam natočit. A potřebovat budete také výkonnější počítač, pokud budete 4K video stříhat, což již dnes není zdaleka takový problém, například Macy s Apple Silicon čipy dokáží i v základní konfiguraci dříve takřka nemyslitelné. Jestliže s tím vším počítáte, můžete se těšit na naprosto bezkonkurenční kvalitu videa. Má to ale jeden háček.

Možná důležitější než samotné rozlišení obrazu je snímková frekvence, jakou je zaznamenáván. Platí jednoduchá zásada: čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší bude výsledný záznam - především jakýkoliv pohyb, na natáčení rychlých sportů a podobných aktivit je to tedy v podstatě nutnost. A v tom býval kámen úrazu u méně výkonných outdoorových kamer. Tyto kamery jsou prvořadě určeny k záznamu pohybu a akčních sportů, kde pohyb bývá velice rychlý. 

Insta360 GO 3 64GB | Megapixel

Chcete-li tedy mít záznam co možná nejplynulejší, měla by být snímková frekvence záznamu 50-60 sn/s (podle TV normy). Záznam 30 (respektive 25 nebo 24) sn/s bývá také ještě poměrně plynulý, ale rychlejší pohyb už bude možná trochu trhaný. No a 15 sn/s bude vypadat slušně snad jen v případě, že budete natáčet statickou scénu.

Takže dříve si bylo potřeba dávat pozor, abyste se nenechali nalákat například kamerami, které sice natáčí ve 4K, ale snímková frekvence je pouze 15 sn/s (15p). Takové dnes již najdete na trhu jen opravdu výjimečně a my je vůbec nenabízíme. Budete-li tedy koukat po renomovaných značkách jako je DJI či Insta360, nemusíte se tohoto chytáku obávat.

Držáky, úchyty a popruhy

U běžných kamer jsme zvyklí natáčet normálně z ruky, čemuž je také uzpůsobena jejich ergonomie, nebo v lepším případě ze stativu, když chceme natočit opravdu perfektně stabilní záznam. Design outdoorových kamer je ale zcela jiný, většinou mají tvar malého kvádru, což není pro držení v ruce zrovna ideální tvar. Výhodou kompaktního hranatého řešení ale je, že umožňuje velice snadné připojení nejrůznějších držáků, které se dají připevnit doslova na kde co.

Má to své opodstatnění. Akční aktivity většinou vyžadují obě ruce volné, takže záleží jen na tom, jaký druh aktivity chcete natáčet. Běžné jsou například držáky na řídítka, na různé helmy, na tělo, na ruku, na hrudník, různé klipy téměř na cokoliv, silné přísavky a podobně. Záleží tak jen na vás, jak kreativní záběr si vymyslíte a kam kameru nakonec připevníte.

Většina kamer má nějaký základní držák v balení, doporučujeme ale prověřit, jestli je to právě ten, který potřebujete. Dnes také často naleznete rovnou v balení adaptér na standardní 1/4” závit, takže můžete použít klasické stativy ať už ohebné nebo pevné. 

 Jak natáčet s akčními kamerami

 

Další informace na Megapixelu