Jak vybrat paměťové karty

Že se bez paměťové karty nedá fotit, o tom nepochybuje vůbec nikdo. Výběr té vhodné paměťové karty k vašemu digitálnímu fotoaparátu, kameře nebo dronu ale nemusí být tak složitý, jak může mnohým ze začátku připadat.

Paměťových karet je v nabídce celá řada a ne všechny se dají použít ke každému fotoaparátu. A pokud se použít dají, ještě nemusí být nejvhodnější pro daný model a předpokládané účely použití. Vybírat můžeme podle různých parametrů, ale také podle nároků, jaké na kartu máme.

Paměťové karty můžeme rozdělit podle několika kritérií:

 • Typ karty
 • Kapacita karty
 • Rychlost zápisu dat
 • Výrobce

Typ karty

Jak už jsme uvedli, ne každá karta se hodí ke každému fotoaparátu. Většina dnes prodávaných fotoaparátů podporuje karty, které jsou použitelné i do přístrojů jiných značek a nemusí to být nutně jen fotoaparáty.

Compact Flash (CF)

Většinou se označují zkratkou CF a v dnešní době se používají především v digitálních zrcadlovkách. Existují dva typy CF karet: Type I (tloušťka 3,3 mm) a trochu tlustší Type II (5 mm), který se v současné době ale už nepoužívá. CF karty jsou k dostání i ve vysokých kapacitách - až 256 GB.

Historie těchto karet se začala psát v roce 1994, kdy velký výrobce paměťových karet SanDisk uvedl tento formát na trh jako nový standard. CF karty jsou stále velmi oblíbené, a to u poloprofesionálních a profesionálních zrcadlovek Canon. Jak již bylo napsáno výše, nejvlivnějším výrobcem těchto karet je SanDisk, jehož karty najdete také u nás v nabídce.

CompactFast (CFast)

První karty CFast se objevily na trhu v roce 2009. Jsou na první pohled podobné jako CF karty, ale využívají jinou sběrnici dat - Serial ATA. Díky tomu jsou možné i čtečky karet, které jsou zapojitelné do eSATA nebo USB 3.0. Dosahují rychlosti až 530 MB/s.

CFast karty využívají profesionální fotoaparáty Canon a převážně profi videokamery. Hlavní zástupci: Arri Amira a Arri Alexa Mini; Hasselblad H6D-100C; Canon C700, C300 Mark II, C200, EOS 1D X II, a XC10; Blackmagic Ursa, Ursa Mini 4.6K a Ursa Mini 4K.

CF a CFast karty jsou díky větší velikosti odolnější, hlavní je však jejich extrémní rychlost, kterou vyzdvihují všichni fotografové používající formát RAW.

XQD

XQD karty jsou využívané především díky jejich rychlosti a spolehlivosti ve výkonných fotoaparátech pro profesionální využití. Výborně se hodí na záznam sérií.
Využívají sběrnici PCI Express k přenosu dat z fotoaparátu, přenosové rychlosti se pohybují od 125 MB/s až do 500 MB/s. Nejsou kompatibilní s ostatními kartami. Karty XQD aktuálně využívají například společnosti Nikon (D5, D850, D500, Z7, Z6) a Panasonic (S1, S1R, S1H).

Paměťové karty typu SD

Zdaleka nejvíce rozšířenou platformou jsou karty Secure Digital, tedy zkráceně označovány jako SD. Tyto karty se těší masivnímu rozšíření mezi uživatele, avšak s označením SD se setkáte dnes již málo. Zpravidla se setkáte s názvy SDHC, SDXC a také microSDHC nebo microSDXC. Pojďme si jednotlivé rozdíly vysvětlit.

 • SD – Formát vzešel původně z karet typu MMC. Označením SD byly všechny karty s kapacitou do 2 GB.
 • SDHC – Tento nástupce SD karet umožnil výrobcům především využití vyšších kapacit, a to až do 32 GB. Starší čtečky karet typu SD si s těmito kartami neporadí, ale všechna zařízení, která nyní čtou karty typu SDHC jsou schopna zpětně přečíst i zapisovat na karty typu SD.
 • SDXC – tímto označením se chlubí karty s nejvyšší kapacitou od 64 GB až do momentálně 1 TB. Tento standard však teoreticky umožňuje vyrábět karty až do kapacity 2 TB, taková karta by však dnes stála několik desítek tisíc korun (bereme v potaz aktuální ceny karet). Zařízení, která umí číst tento typ karet, zpětně podporují také SD a SDHC formáty.
 • microSD – zmenšená karta, kterou především využívají výrobci mobilních telefonů, akčních kamer, dronů, různých kamer atp. Stejně jako u „velkých“ SD karet se používalo toto označení u karet s kapacitou do 2 GB
 • microSDHC – stejná velikost jako u předchozího typu, jen zvýšení kapacity na maximálních 32 GB
 • microSDXC – stejná velikost jako u předchozího typu, jen zvýšení kapacity na 64 GB až 512 GB
 • MiniSD – tento formát se již nepoužívá. V době SD karet bylo třeba jejich velikost o něco zmenšit. Vyvinul se proto standard MiniSD, který však později nahradily mnohem menší karty microSD. Standard se používal v chytrých mobilních telefonech a také v kompaktních fotoaparátech.

Nejvíce jsou nyní používány karty typu SDHC nebo SDXC. Ale co další značky, které najdeme na kartě? Můžete se setkat s číslovkou v kolečku, která označuje třídu, dále se znakem UHS-I (nebo písmene „U“ s jedničkou nebo trojkou ve svém středu). Oba symboly si opět vysvětlíme.

Rychlost karty (rychlostní třída karty)

Značení rychlosti přenosu dat

Používá se jich několik, většinou podle typu karet, vždy ale označena číslovkou v kroužku a maximálně se můžete setkat s číslicí 10. Vyšší rychlosti jsou již značeny symbolem UHS-I. Ne vždy, ale stejná třída znamená stejnou rychlost. Můžete se například setkat s kartou class 10, kde je maximální rychlost 10 MB/s a také s kartou class 10, kde je rychlost 90 MB/s.

 • UHS-I – Ultra High Speed, to je značka pro tyto karty, které přinášejí zákazníkům nejen vyšší rychlosti čtení, ale také zápisu a zpravidla jsou tyto rychlosti garantovány výrobcem. Rychlost karet se pohybuje od 10 MB/s do 170 MB/s
 • UHS-II druhá třída rychlostí karet, tato třída karty je vybavena rozšířenými kontakty pro komunikaci s fotoaparátem. Maximální rychlost čtení a zápisu se pohybuje na úrovni 300 MB/s

Bez názvu | Megapixel

Použití UHS-II karty u fotoaparátu je důležité pro rychlé vyprázdnění bufferu fotoaparátu při sekvenčním snímání. Snímková frekvence je příliš vysoká, aby se snímky zapisovaly přímo na kartu a fotoaparát, potom co naplní buffer, nějakou dobu čeká, až se snímky zapíší na kartu. Rychlejší karta - rychleji pokračujete ve focení.

Pro video u Panasonic DMC-GH5 je karta důležitá pro maximální výstup, protože fotoaparát podporuje tok dat pro 4K video až 400 Mb/s, je tedy buď potřeba externí záznamové zařízení, nebo velmi rychlá karta.

Garantovaná rychlost pro videa

Označuje se písmenem U a číslem 1 nebo 3, potom je případně doplněno písmenem V a číslem, které garantuje minimální stabilní rychlost zápisu.
V6, V10, V30, V60, V90 - rozumějte 6 MB/s, 10 MB/s, 30 MB/s, 60 MB/s a 90 MB/s je vaše rychlost, na kterou se můžete u karty 100% spolehnout.
Maximální zápisová rychlost může být několikanásobná, počítat s ní můžete u sekvenčního snímání fotek, ale pro video nemusí být stabilní (rychlost se může snížit v případě přehřátí karty nebo jiných okolností).

U1 je na stejné úrovni jako V10 - používá se pro FullHD videa a 4K videa s nízkým datovým tokem kolem 10 MB/s.

Do rychlostní třídy U3 se dají zařadit karty UHS-I V30 až UHS-II V90, vhodné pro záznam ve 4K i vyšších snímkových frekvencí - časem můžeme očekávat karty s označením V120 a více.

Výrobci bohužel toto označení stále plně nevyužívají. Setkáte se tedy spíš s označením maximální rychlosti čtení, např.: 150 MB/s.

U paměťových karet SanDisk můžete najít mix obou označení. V kolečku uvedených class 10 a vedle nápisu SDHC také „U“ s jedničkou se svém středu, což značí právě standard USH-I.

Rychlost zápisu

Bez názvu | Megapixel

Kapacita karty

Velikost karty (nebo jak se někdy nesprávně říká její kapacita) je velmi důležitá věc. Na ní totiž závisí to, kolik snímků, anebo natočených videosekvencí se na kartu vejde.
Potřebná kapacita se dá celkem snadno odhadnout, závisí totiž na datovém objemu jednotlivých snímků. Pokud vezmeme jako průměrný objem jednoho snímku cca 5-10 MB (samozřejmě závisí na „výkonu" použitého přístroje), lehce si spočítáme, jak velkou kartu budeme potřebovat, chceme-li na ni nafotit například 300 snímků.
Asi nejprodávanější kapacity karet se v dnešní době pohybují kolem 32 GB u běžných kompaktů. U výkonnějších fotoaparátů pro běžné a profesionální použití je to většinou 64 až 128 GB. Pro natáčení videa se v dnešní době, vzhledem k vysokým datovým tokům, často používají paměťové karty s kapacitou 128 nebo 256 GB.

Jak vybrat správnou kartu pro vaše zařízení?

Nejprve je třeba si zjistit, nejlépe z technické specifikace o vašem zařízení, jaké karty jsou podporovány. Podle toho zvolíte správný formát. Pokud kupujete paměťovou kartu do vašeho nového fotoaparátu, je třeba uvážit několik věcí. První věc je nahrávání videa, které je u současných strojů ve formátu 4K při 25 a více snímcích za sekundu. Pro tyto případy doporučujeme karty s označením Class 10, UHS-I U3. Také kapacitu je nutné zvolit podle toho, zda budete nahrávat videa. Na 16GB kartu se vejde přibližně 25 minut videa ve 4K rozlišení v 30 sn./s (U GoPro HERO5 nebo SONY a6300) se základním bitratem. U Panasonic GH5 pro 4K v 50sn./s na 16GB kartu nahrajete pouze 6 minut záznamu. Pokud tedy budete nahrávat videa se svým fotoaparátem, doporučujeme volit karty s kapacitou 64 GB a větší.

Druhou věcí je sekvenční snímání. Mnoho fotoaparátů dnes zvládá velmi rychlé sekvenční snímání a je tomu třeba přizpůsobit i rychlost karty, neboť velikost bufferu (vnitřní paměti fotoaparátu) není neomezená. Ukládáte-li snímky do JPEG formátu, bude vám stačit karta s rychlostí zápisu cca 90 MB/s. Avšak pokud běžně fotíte do nekomprimovaného formátu RAW, bude váš přístroj čelit snímkům s mnohem vyšším datovým objemem, a tak se nevyhnete nákupu karty rychlostního standardu UHS-II (u Sony A9, Nikonu D850, atd. je nejlepší volit karty s rychlostí zápisu 200 MB/s a více). Stejně tak se vysokým rychlostem zápisu nevyhnete u videokamer.

Paměťové karty se vyplatí uchovávat v krabičkách, ve kterých byly dodány, a to především z důvodu ochrany kontaktů karty. Případně na SD karty můžete použít šikovné pouzdro, které pojme hned několik karet i různých druhů. Toto pouzdro od výrobce JJC také můžete zakoupit na našem internetovém obchodě nebo v některé z našich prodejen.

Vyberte si paměťové karty v našem obchodě.

 

Další informace na Megapixelu