Jak vybrat paměťové karty

O tom, že bez paměťové karty se nedá fotit, o tom nepochybuje myslím vůbec nikdo. Výběr té vhodné paměťové karty k vašemu digitálnímu fotoaparátu ale nemusí být tak složitý, jak může mnohým připadat.

Paměťových karet je v nabídce celá řada a ne všechny se dají použít ke každému fotoaparátu. Pokud se dají použít, ještě nemusí být nejvhodnější pro daný model a předpokládané účely použití. Vybírat můžeme podle různých parametrů, ale také podle nároků, jaké na kartu máme.

Paměťové karty můžeme rozdělit podle několika kritérií:

 • Typ karty
 • Kapacita karty
 • Rychlost zápisu dat
 • Výrobce

Typ karty

Jak už jsme uvedli, ne každá karta se hodí ke každému fotoaparátu. Většina dnes prodávaných fotoaparátů podporuje karty, které jsou použitelné i do přístrojů jiných značek a nemusí to být nutně jen fotoaparáty.

Compact Flash (CF)

Většinou se označují zkratkou CF a v dnešní době se používají především v digitálních zrcadlovkách. Existují dva typy CF karet: Type I (tloušťka 3.3mm) a trochu tlustší Type II (5mm), který se v současné době ale už nepoužívá. CF karty jsou k dostání i ve vysokých kapacitách, momentálně až 128GB. 

Historie těchto karet se začala psát v roce 1994, kdy velký výrobce paměťových karet SanDisk uvedl tento formát na trh jako nový standard. CF karty jsou stále velmi oblíbené a to u poloprofesionálních a profi zařízení jako jsou digitální zrcadlovky nebo videokamery. Setkají se s nimi nejčastěji uživatelé značky Canon, ale jsou použity i u jiných výrobců. (např Dii zrcadlovka Nikon D300 nebo D800). Jak již bylo napsáno výše nejvlivnějším výrobcem těchto karet je SanDisk, jehož karty najdete také u nás v nabídce.

Paměťové karty typu SD

Zdaleka nejvíce rozšířenou platformou jsou karty Secure Digital, tedy zkráceně označovány jako SD. Tyto karty se těší masivnímu rozšíření mezi uživatele. Avšak s označením SD se setkáte dnes již málo. Zpravidla se setkáte s názvy SDHC, SDXC a také microSDHC. Pojďme si jednotlivé rozdíly vysvětlit.

 • SD – Formát vzešel původně z karet typu MMC. Označením SD byly všechny karty s kapacitou do 2GB.
 • SDHC – Tento nástupce SD karet umožnil výrobcům především využití vyšších kapacit a to až do 32GB. Starší čtečky karet typu SD si s těmito kartami neporadí, ale všechna zařízení, která nyní čtou karty typu SDHC jsou schopna zpětně přečíst i zapisovat na karty typu SD.
 • SDXC – tímto označením se chlubí karty s nejvyšší kapacitou od 32GB do momentálně 256GB. Tento standard však teoreticky umožňuje vyrábět karty až do kapacity 2TB. Taková karta by však dnes stála několik desítek tisíc korun. (beru v potaz aktuální cenu karty SDXC 256GB) Zařízení, které umí číst tento typ karet zpětně podporují také SD a SDHC formáty.
 • microSD – zmenšená karta, kterou především využívají výrobci mobilních telefonů nebo ji můžete využít k některým outdoorovým kamerám např. Sony. Stejně jako u „velkých“ SD karet se používalo toto označení u karet s kapacitou do 2GB
 • microSDHC – stejná velikost jako u předchozího typu jen zvýšení kapacity na maximálních 32GB.
 • MiniSD – tento formát se již nepoužívá. V době SD karet bylo třeba jejich velikost o něco zmenšit. Vyvinul se proto standard MiniSD, který však později nahradily mnohem menší karty microSD. Standard se používal v chytrých mobilních telefonech a také v kompaktních fotoaparátech.

Nejvíce jsou nyní používány karty typu SDHC nebo SDXC. Ale co další značky, které najdeme na kartě? Můžete se setkat s číslovkou v kolečku, která označuje třídu, dále se znakem UHS-I. (nebo písmene „U“ s jedničkou ve svém středu)Oba symboly si opět vysvětlíme.

Rychlost karty

Značení rychlosti přenosu dat

Používá se jich několik, většinou podle typu karet. Vždy aleoznačena číslovkou v kroužku a maximálně se můžete setkat s číslicí 10. Vyšší rychlosti jsou již značeny symbolem UHS-I. Ne vždy, ale stejná třída znamená stejnou rychlost. Můžete se například setkat s kartou class 10, kde je maximální rychlost 10MB/s a také s kartou class 10, kde je rychlost 30MB/s.

 • UHS-I – Ultra High Speed to je značka pro tyto karty, které přinášejí zákazníkům nejen extrémní rychlosti čtení, ale také zápisu a zpravidla jsou tyto rychlosti garantovány výrobcem.

U paměťových karet SanDisk můžete najít mix obou označení. V kolečku uvedených class 10 a vedle nápisu SDHC také „U“ s jedničkou se svém středu, což značí právě standard USH-I.

Kapacita karty

Velikost karty, jak se někdy nesprávně říká její kapacitě, je velmi důležitá věc. Na ní totiž závisí to, kolik snímků a nebo natočených videosekvencí se na kartu vejde. 
Potřebná kapacita se dá celkem snadno odhadnout, závisí totiž na datovém objemu jednotlivých snímků. Pokud vezmeme jako průměrný objem jednoho snímku cca 5-10 MB (samozřejmě závisí na „výkonu" použitého přístroje), lehce si spočítáme, jak velkou kartu budeme potřebovat, chceme-li na ni nafotit například 300 snímků.
Asi nejprodávanější kapacity karet se v dnešní době pohybují kolem 4-8 GB u běžných kompaktů. U výkonnějších kompaktů a nebo DSLR pro běžné použití je to většinou 16-32 GB. Profesionálové a nebo cestovatelé, kteří potřebují na kartě hodně místa si většinou vybírají karty ještě větší. To samé platí i pro ty, kteří s fotoaparátem chtějí natáčet i větší množství videosekvencí.

Jak vybrat správnou kartu pro vaše zařízení?

Nejprve je třeba si zjistit, nejlépe z technické specifikace o vašem zařízení, jaké karty jsou podporovány. Podle toho zvolíte správný formát. Pokud kupujete paměťovou kartu do vaši nové zrcadlovky, je třeba uvážit několik věcí. První věc je nahrávání videa, které je u současných strojů ve formátu Full HD při 25 a více snímcích za sekundu. Pro tyto případy doporučujeme karty s označením Class 10, aspoň 30MB/s. Také kapacitu je nutné zvolit podle toho, zda budete nahrávat videa. Na 8GB kartu se vejde přibližně 44 minut videa ve Full HD rozlišení. Pokud tedy budete videa se svou zrcadlovkou nahrávat doporučujeme spíš volit karty s kapacitou 32GB.

Druhou věcí je sekvenční snímání. Mnoho zrcadlovek dnes zvládá velmi rychlé sekvenční snímání a je tomu třeba přizpůsobit i rychlost karty, neboť velikost bufferu (vnitřní paměti fotoaparátu) není neomezená. Ukládáte-li snímky do JPG formátu bude vám stačit karta s přenosovou rychlostí cca 30 - 45 MB/s. Avšak pokud běžně fotíte do nekomprimovaného formátu RAW bude váš přístroj čelit snímkům s mnohem vyšším datovým objemem a tak se nevyhnete nákupu karty s garantovanou rychlostí zápisu 90MB/s, kterou nabízí například značka Lexar. Stejně tak se vysokým rychlostem zápisu nevyhnete u videokamer, které dokážou nahrávat Full HD videa například při 60 FPS. Zde doporučujeme uvažovat o rychlostech od 45MB/s. výše

Naopak jste li majitelem staršího fotoaparátu a jen uvažujete u zvýšení kapacity, protože na vaši současnou kartu už nenahrajete potřebný počet snímků, vystačíte si s kartou class 4, kterou máme v nabídce od značky Kingstone.

Jakou značku zvolit?

Výrobců paměťových karet je opravdu mnoho. Za Megapixel však můžu doporučit dvě značky. Sandisk a Lexar. A proč zrovna tyto dvě? Oba výrobci vynikají především spolehlivostí svých výrobků. Oba nabízejí u vyšších modelů paměťových karet aplikaci Rescue Tool pro obnovu omylem smazaných dat na kartě.   Oba výrobci umožňují také používat své karty v extrémních teplotních podmínkách od krutých mrazů až po vysoké letní teploty, kdy rtuť teploměru na slunci atakuje hranici 50 stupňů. U vyšších modelů garantují výrobci SanDisk i Lexar rychlosti uváděné při koupi karty. Abyste těchto rychlostí však dosáhli budete potřebovat opravdu kvalitní čtečku paměťových karet, nejlépe s podporou USB 3.0.

Všeobecné pravidlo o používání paměťových karet říká, že se vyplatí koupit více karet s nižší kapacitou, než jednu s velkou kapacitou. Důvodů je hned několik. První a hlavní důvod je případ, kdy se karta pokazí a vy tak přijdete o data z této karty. Na kartu s nižší kapacitou nahrajete méně dat a tak v případě poruchy o méně dat i přijdete. Druhou věcí je to, že pokud máme kupříkladu kartu s kapacitou 64GB tak nás nic nenutí snímky přetahovat do PC a stále nahráváme nové až do zaplnění karty. Už jste někdy přetahovali snímky z plné 64GB karty? Uvařit kávičku asi nebude stačit, spíše se můžete po dobu přesunutí snímků vrhnout do vaření oběda. Proto se vyplatí mít více karet s nižší kapacitou, kde přenos dat netrvá moc dlouho a budete nuceni jej dělat pravidelně.

Paměťové karty se také vyplatí uchovávat v krabičkách v kterých byly dodány z důvodu ochrany pinů karty. Popřípadě na SD karty můžete použít šikovné pouzdro, které pojme 4 karty CF nebo 8x SD, které budou bezpečně uloženy. Toto pouzdro od výrobce JJC také můžete zakoupit na našem internetovém obchodě nebo v některé z našich prodejen.

 

Vyberte si paměťové karty v našem obchodě.

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím