Jak vybrat paměťové karty

Že se bez paměťové karty až na vzácné výjimky nedá fotit, o tom nepochybuje vůbec nikdo. Výběr té vhodné paměťové karty k vašemu digitálnímu fotoaparátu, kameře nebo dronu ale nemusí být tak složitý, jak může mnohým ze začátku připadat.

Paměťových karet máme v nabídce celou řadu, ale ne všechny se dají použít ke každému fotoaparátu. A pokud se použít dají, ještě nemusejí být nejvhodnější pro daný model a předpokládané účely použití. Vybírat tak můžeme podle různých parametrů, ale také podle nároků, které na kartu máme.

Paměťové karty můžeme rozdělit podle několika kritérií:

  • typ karty - podle fotoaparátu je potřeba vybírat i kompatibilní kartu,
  • kapacita karty - rozhoduje o tom, kolik dat na kartu dostanete,
  • rychlost zápisu - dovolí vám rychlé sekvence fotek a vyšší datový tok videa,
  • výrobce - můžete sáhnout po několika různých osvědčených značkách.

Typ karty

Jak jsme již zmínili, ne každá karta se hodí ke každému fotoaparátu. Většina dnes prodávaných fotoaparátů podporuje karty, které jsou použitelné i do přístrojů jiných značek a zároveň nemusejí to být nutně jen fotoaparáty. Jednu paměťovou kartu tak můžete použít i do různých zařízení.

Secure Digital (SD)

Zdaleka nejvíce rozšířenou platformou jsou karty Secure Digital, tedy zkráceně označovány jako SD. Tyto karty se těší masivnímu rozšíření mezi uživatele, avšak s označením SD se setkáte dnes již málo. Zpravidla se setkáte s názvy SDHC, SDXC (a také microSDHC nebo microSDXC). Pojďme si jednotlivé rozdíly vysvětlit:

  • SD – Formát vzešel původně z karet typu MMC. Označeny SD byly všechny karty s kapacitou do 2 GB,
  • SDHC – Tento nástupce SD karet umožnil výrobcům především využití vyšších kapacit, a to až do 32 GB. Starší čtečky karet typu SD si s těmito kartami neporadí, ale všechna zařízení, která nyní čtou karty typu SDHC jsou schopna zpětně přečíst i zapisovat na karty typu SD,
  • SDXC – tímto označením se chlubí karty s nejvyšší kapacitou od 64 GB až do momentálně 2 TB, takovéto karta však dnes stojí až několik desítek tisíc korun. Zařízení, která umí číst tento typ karet, zpětně podporují také SD a SDHC formáty.

Logicky jsou nyní nejvíce používány karty typu SDHC nebo SDXC, kterých v naší nabídce najdete velké množství od rozličných značek.

SD karta vs microSD karta | Megapixel

Micro Secure Digital (Mikro SD)

Karty tohoto standardu lze opět rozlišit na několik na sebe navazujících typů:

  • microSD – zmenšená karta, kterou především využívají výrobci mobilních telefonů, akčních kamer, dronů, různých menších kamer nebo přenosných herních konzolí. Stejně jako u „velkých“ SD karet se používalo toto označení u karet s kapacitou do 2 GB,
  • microSDHC – stejná velikost jako u předchozího typu, jen zvýšení kapacity na maximálních 32 GB,
  • microSDXC – stejná velikost jako u předchozího typu, jen zvýšení kapacity na 64 GB až 512 GB.

Po tom, co výrobci mobilních telefonů upustili z většiny již od používání vyměnitelných paměťových médií, lze karty typu micro SD používat především pro akční kamery a drony.

XQD

XQD karty jsou využívané především díky jejich rychlosti a spolehlivosti ve výkonných fotoaparátech pro profesionální využití. Výborně se hodí na záznam při fotografování rychlých sérií a na videa.

Využívají sběrnici PCI Express k přenosu dat z fotoaparátu, přenosové rychlosti se pohybují od 125 MB/s až do 500 MB/s. Nejsou kompatibilní s ostatními kartami. Karty XQD aktuálně využívají například společnosti Nikon (D5, D850, D500, Z7, Z6) a Panasonic (S1, S1R, S1H).

Tento standard karet byl na poli profesionáních paměťových karet vystřídán kartami CFexpress typu B, který s XQD kartami sdílejí stejný tvar. Drtivá většina fotoaparátů se slotem na XQD se stala časem díky firmwarovým updatům kompatibilní právě i s CFexpress B, díky čemuž je možné využívat tyto rychlejší karty, které jsou mnohdy i o poznání levnější.

XQD karta vs CFexpress typ B | Megapixel

CFexpress

Nejmodernější formát paměťových karet využívající poslední technologie, to jsou CFexpress karty. Tuto nejnovější generaci karet můžeme vidět u aktuálních profesionálních modelů. Nabízí extrémní fyzickou odolnost, vysoké kapacity a dosahují neuvěřitelných rychlostí až do jednotek GB/s. Díky svým vlastnostem využije potenciál jakéhokoliv fotoaparátu na trhu. CFexpress Type B je téměř identický s XQD, CFexpress Type A je ve tvaru, který se podobá SD kartám.

Typ A

Tyto karty se svou velikostí a tvarem přibližují SD kartám. Fotoaparáty, do nichž je můžete použít, často disponují duálním slotem, který lze využít právě i pro dostupnější SD karty. Aktuálně tento standard využívá firma Sony ve svých novějších fullframových fotoaparátech.

Typ B

Formát paměťových karet téměř shodný s XQD, využívající však modernější technologie. Nabízí extrémní fyzickou odolnost, vysoké kapacity a především extrémní rychlosti až do jednotek GB/s. V současnosti tak jde o nejrychlejší typ paměťových karet, po kterém můžete sáhnout.

CFexpress karty Lexar | Megapixel

Compact Flash (CF)

Většinou se označují zkratkou CF a v dnešní době je využijete především ve starších digitálních zrcadlovkách. Existují dva typy CF karet: Type I (tloušťka 3,3 mm) a trochu tlustší Type II (5 mm), který se v současné době ale už nepoužívá. CF karty jsou k dostání i ve vyšších kapacitách až do 256 GB.

Historie těchto karet se začala psát v roce 1994, kdy velký výrobce paměťových karet SanDisk uvedl tento formát na trh jako nový standard. CF karty jsou stále velmi oblíbené, a to u poloprofesionálních a profesionálních zrcadlovek Canon. Jak již bylo napsáno výše, nejvlivnějším výrobcem těchto karet je SanDisk, jehož karty najdete také u nás v nabídce.

CompactFast (CFast)

První karty CFast se objevily na trhu v roce 2009. Jsou na první pohled podobné jako CF karty, ale využívají jinou sběrnici dat - Serial ATA. Díky tomu jsou možné i čtečky karet, které jsou zapojitelné do eSATA nebo USB 3.0. Dosahují rychlosti až 530 MB/s.

CFast karty využívají profesionální fotoaparáty Canon a převážně profi videokamery. Mezi hlavní příklady, u kterých se tento standard vyskytoval patří Arri Alexa Mini, Hasselblad H6D-100C, Canon C700, C300 Mark II, C200, EOS 1D X II, a XC10, Blackmagic Ursa, Ursa Mini 4.6K nebo Ursa Mini 4K.

CF a CFast karty jsou díky větší velikosti odolnější, hlavní je však jejich extrémní rychlost, kterou vyzdvihují všichni fotografové používající formát RAW a videomakeři.

Rychlost karty (rychlostní třída karty)

Ale co další značky, které kromě názvu firmy na kartě najdeme? Můžete se setkat s číslovkou v kolečku, která označuje třídu, dále se znakem UHS-I a UHS-II (nebo písmene „U“ s jedničkou nebo trojkou ve svém středu).

Značení rychlosti přenosu dat

Používá se jich několik, většinou podle typu karet, vždy ale označena číslovkou v kroužku a maximálně se můžete setkat s číslicí 10. Vyšší rychlosti jsou již značeny symbolem UHS-I. Ne vždy, ale stejná třída znamená stejnou rychlost. Můžete se například setkat s kartou class 10, kde je maximální rychlost 10 MB/s a také s kartou class 10, kde je rychlost 90 MB/s.

  • UHS-I - Ultra High Speed, to je značka pro tyto karty, které přinášejí uživatelům nejen vyšší rychlosti čtení, ale také zápisu a zpravidla jsou tyto rychlosti garantovány výrobcem. Rychlost karet se pohybuje od 10 MB/s do 170 MB/s,
  • UHS-II - druhá třída rychlostí karet, tato třída karty je vybavena rozšířenými kontakty pro komunikaci s fotoaparátem. Maximální rychlost čtení a zápisu se pohybuje na úrovni 300 MB/s.

 

          Bez názvu | Megapixel

 

Použití UHS-II karty u fotoaparátu je důležité pro rychlé vyprázdnění bufferu fotoaparátu při sekvenčním snímání. Snímková frekvence je příliš vysoká, aby se snímky zapisovaly přímo na kartu a fotoaparát, potom co naplní buffer, nějakou dobu čeká, až se snímky zapíší na kartu. Rychlejší karta tedy znamená, že zase rychleji pokračujete ve focení.

Garantovaná rychlost pro videa

Označuje se písmenem U a číslem 1 nebo 3, potom je případně doplněno písmenem V a číslem, které garantuje minimální stabilní rychlost zápisu.

V6, V10, V30, V60, V90 - označení, které udává 6 MB/s, 10 MB/s, 30 MB/s, 60 MB/s a 90 MB/s. Což je tedy rychlost, na kterou se můžete u karty na 100 % spolehnout.

Maximální zápisová rychlost může být několikanásobná, počítat s ní můžete u sekvenčního snímání fotek, ale pro video nemusí být stabilní (rychlost se může snížit v případě přehřátí karty a dalších okolností).

U1 je na stejné úrovni jako V10 - používá se pro FullHD videa a 4K videa s nízkým datovým tokem kolem 10 MB/s. Do rychlostní třídy U3 se dají zařadit karty UHS-I V30 až UHS-II V90, vhodné pro záznam ve 4K i vyšších snímkových frekvencí. Výrobci bohužel toto označení stále plně nevyužívají. Setkáte se tedy stále běžněji s označením maximální rychlosti čtení, např.: 150 MB/s.

U některých paměťových karet můžete najít mix obou označení. V kolečku uvedenou class 10 a vedle nápisu SDXC také „U“ s jedničkou se svém středu, což značí právě standard USH-I. 

Rychlost zápisu

Bez názvu | Megapixel

Kapacita karty

Velikost karty (nebo jak se někdy ne zcela správně říká její kapacita) je velmi důležitý parametr výběru karty. Na ní totiž závisí to, kolik snímků, anebo natočených minut videosekvencí se na kartu vejde.

Potřebná kapacita se dá celkem snadno odhadnout, závisí totiž na datovém objemu jednotlivých souborů. Pokud vezmeme jako průměrný objem jednoho snímku např. 5–10 MB (samozřejmě závisí na typu použitého přístroje), lehce si spočítáme, jak velkou kartu budeme potřebovat, chceme-li na ni nafotit například 300, 1 000 nebo 5 000 snímků.

Asi nejprodávanější kapacity karet se v dnešní době pohybují kolem 64 GB u běžných kompaktů. U výkonnějších fotoaparátů pro běžné a profesionální použití je to většinou 128 až 256 GB. Pro natáčení videa se v dnešní době, vzhledem k vysokým datovým tokům, často používají paměťové karty s kapacitou 256 nebo 512 GB.

Jak vybrat správnou kartu pro vaše zařízení?

Nejprve je třeba si zjistit, nejlépe z technické specifikace o vašem zařízení, jaké karty jsou podporovány. Podle toho zvolíte správný formát. Pokud kupujete paměťovou kartu do vašeho nového fotoaparátu, je třeba uvážit několik věcí. První věc je nahrávání videa, které je u současných strojů běžně ve formátu 4K při 25 a více snímcích za sekundu. Pro tyto případy doporučujeme karty s označením Class 10, UHS-I U3. Také kapacitu je nutné zvolit podle toho, zda budete nahrávat videa.

Druhou věcí je sekvenční snímání. Mnoho fotoaparátů dnes zvládá velmi rychlé sekvenční snímání a je tomu třeba přizpůsobit i rychlost karty, neboť velikost bufferu (vnitřní paměti fotoaparátu) není neomezená. Ukládáte-li snímky do JPEG formátu, bude vám stačit karta s rychlostí zápisu cca 90 MB/s. Avšak pokud běžně fotíte do nekomprimovaného formátu RAW, bude váš přístroj čelit snímkům s mnohem vyšším datovým objemem, a tak se nevyhnete nákupu karty rychlostního standardu UHS-II. Stejně tak se vysokým rychlostem zápisu nevyhnete u videokamer.

Paměťové karty se vyplatí uchovávat v krabičkách, ve kterých byly dodány, a to především z důvodu ochrany kontaktů karty. Případně na paměťové karty můžete použít jedno z mnoha šikovných pouzder, které pojme hned několik karet a často i různých druhů. Vyrábějí se buď jako látkové peněženky, nebo jako voděodolná plastová pouzdra.

Megapixel pouzdro na SD karty | Megapixel

Další informace na Megapixelu