Jak vybrat pouzdro, brašnu nebo batoh pro fotoaparát

Výběrem a koupí digitálního fotoaparátu vše teprve začíná. Většina fotografů se dříve či později neobejde bez dalšího fotografického příslušenství. Jedním z nepostradatelných potřeb každého fotografa je také kvalitní fotografické pouzdro, brašna, batoh či kufr. Jak vybrat fotografické pouzdro, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a požadavkům? To se dozvíte v následujícím článku.

Proč investovat do kvalitního pouzdra

Existují minimálně dva dobré důvody, proč neváhat s nákupem kvalitního pouzdra pro váš fotoaparát:

  1. Ochrana před poškozením - pro většinu lidí představuje investice do nového digitálního fotoaparátu nezanedbatelný výdaj a pro některé je dokonce jejich pracovním nástrojem. Proto je potřeba postarat se o jeho kvalitní ochranu a minimalizovat tak možnost poškození či zničení.
  2. Příslušenství po ruce - mnoho fotografů se při své „honbě za obrázky" neobejde bez dalšího příslušenství. Ať už je to pouze rezervní akumulátor či paměťová karta, případně náhradní objektivy a spousta filtrů, právě vhodné pouzdro může být ideálním prostředkem k jejich skladování a transportu, navíc často umožňuje mít všechny tyto věci ihned po ruce.

196387 | MegapixelZákladní typy fotografických pouzder

Existuje nepřeberné množství různých fotografických pouzder lišících se v rozměrech, velikosti úložného prostoru pro příslušenství, materiálu, z kterého jsou zhotovena, nebo například způsobu jejich nošení. Každá z nich přitom mají svá pro a proti. Základními typy fotografických pouzder jsou:

  • Malá pouzdra, do kterých se většinou vejde pouze samotný fotoaparát, případně několik dalších drobností, jako jsou rezervní paměťové karty či fotografický filtr. Již z tohoto důvodu jsou tedy určena primárně pro kompaktní fotoaparáty. Hlavní výhodou těchto pouzder jsou jejich rozměry. Vejdou se třeba do větší kapsy nebo na opasek, takže se ideálně hodí například na výlety, kdy potřebujete mít svůj fotoaparát stále při ruce. Malá pouzdra mohou být buď univerzální, nebo šitá na míru pro určitý typ fotoaparátu.
  • Brašny většinou umožňují přibalit k fotoaparátu více příslušenství, jako jsou další výměnné objektivy, filtry či externí blesky. Je dobré vybrat takovou brašnu, aby se do ní vše pohodlně vešlo, měli jste ke svému vybavení snadný přístup a mohli si o něm stále udržovat přehled. Fotobrašny mají vnitřní prostor rozdělen několika různě nastavitelnými přepážkami a každá součást vašeho fotovybavení tak má své místo a je bezpečně uložena.
  • Fotobatohy jsou výhodné pro všechny fotografy potřebující přenášet více fotovybavení, které je již příliš těžké pro nošení v brašně na rameni. Velkou výhodou je, že výrobci pamatují i na rozměrnější příslušenství jako například notebooky nebo superteleobjektivy, které se do brašny přes rameno většinou vůbec nevejdou. Uživatel fotobatohu jistě ocení, že ho nebolí záda a že má po ruce opravdu mnoho úložného prostoru i za cenu menší pohotovosti oproti brašně. Šikovně lze zkombinovat malé pohotovostní pouzdro na rameno a batoh pro uložení méně využívaného vybavení.
  • Speciální typy pouzder reprezentují například podvodní pouzdra či pouzdra na objektivy. Více se o nich dozvíte dále v článku.

Na co si dát při výběru pozor

98031 | MegapixelPřed nákupem nového pouzdra byste si měli především ujasnit, co všechno v něm budete chtít přepravovat a v jakých podmínkách ho budete používat. Při výběru je důležité věnovat pozornost jeho celkovému zpracování. Zejména je dobré zaměřit se na kvalitu polstrování pouzdra sloužícího k ochraně fotoaparátu, vhodné rozmístění kapes pro příslušenství a způsob zapínání pro snadný a pohotový přístup. Pokud hodláte pouzdro využívat často ve venkovním prostředí, zjistěte si také jeho mechanickou odolnost a odolnost proti dešti. V případě fotobatohů je dobré si batoh rovnou vyzkoušet se svou technikou a zjistit, jak vám sedí na zádech a zda je pro vás jeho nošení pohodlné.

Speciální typy pouzder

Nejčastějším příkladem speciálního typu pouzdra, se kterým se lze setkat, je zřejmě pouzdro určené pro focení pod vodní hladinou. Podvodní vodotěsná pouzdra jsou určena většinou pro potápění do hloubek až 40 m. Lze je dále využít také všude tam, kde je prostředí nepřátelské pro fototechniku. Jedná se například o místa s vysokou prašností (stavby, poušť, písečná pláž) nebo vysokou vlhkostí vzduchu (bazény, skleníky, džungle). K některým pouzdrům je možno doplnit ještě podvodní širokoúhlé předsádky, externí blesky a další příslušenství.

Setkat se lze také se samostatnými pouzdry pro objektivy, která oceníte v případě, že vlastníte více výměnných objektivů. Tato pouzdra jim poskytnou odpovídající ochranu před poškozením. V případě, že chcete uchovat všechny vaše paměťové karty v bezpečí před nepříznivými vlivy nebo fyzickým poškozením, nabízejí se taktéž pouzdra pro paměťové karty.

Posledním typem speciálního pouzdra jsou fotografické kufry. Ty jsou většinou vyrobeny z hliníkových slitin nebo odolných plastů a mají polstrovaný vnitřek. Jejich velkou výhodou je téměř dokonalá mechanická ochrana, která je však vykoupena vyšší hmotností a horšími transportními vlastnostmi. Některé plastové kufry jsou dokonce zcela vodotěsné a ochrání tak techniku například před pádem do řeky a podobně. Jsou také vybaveny přetlakovými ventily pro vyrovnání tlaku uvnitř kufru a venku.

192569 | Megapixel

Prohlédněte si fotografická pouzdra v našem obchodě.

 

Další informace na Megapixelu