Jak vybrat pouzdro pro fotoaparát

Výběrem a koupí digitálního fotoaparátu vše teprve začíná. Většina fotografů se dříve či později neobejde bez dalšího fotografického příslušenství. Jedním z nepostradatelných potřeb každého fotografa je také kvalitní fotografické pouzdro či brašna. O tom, jak vybrat fotografické pouzdro, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a požadavkům, se dozvíte v následujícím článku.

Proč investovat do kvalitního pouzdra

Existují minimálně dva dobré důvody, proč neváhat s nákupem kvalitního pouzdra pro váš fotoaparát:

  1. Ochrana před poškozením - pro většinu lidí představuje investice do nového digitálního fotoaparátu nezanedbatelný výdaj a pro některé je dokonce jejich pracovním nástrojem. Proto je potřeba postarat se o jeho kvalitní ochranu a minimalizovat tak možnost poškození či dokonce zničení.
  2. Příslušenství po ruce - mnoho fotografů se při své „honbě za obrázky" neobejde bez dalšího příslušenství. Ať už jsou to pouze rezervní akumulátor či paměťová karta, nebo náhradní objektivy a spousta filtrů, právě vhodné pouzdro může být ideálním prostředkem k jejich skladování a transportu.

Základní typy fotografických pouzder

Existuje nepřeberné množství různých fotografických pouzder lišících se v rozměrech, velikosti úložného prostoru pro příslušenství, materiálu, z kterého jsou zhotovena, či způsobu jejich nošení. Každá z nich přitom mají svá pro a proti. Základními typy fotografických pouzder jsou:

  • Malá pouzdra, do kterých se většinou vejde pouze samotný fotoaparát, případně několik dalších drobností, jako jsou rezervní paměťové karty či fotografický filtr. Hlavní výhodou těchto pouzder jsou jejich rozměry. Vejdou se třeba do větší kapsy nebo na opasek, takže se ideálně hodí například na výlety, kdy potřebujete mít svůj fotoaparát stále při ruce. Malá pouzdra mohou být buď univerzální, nebo šitá na míru pro určitý typ fotoaparátu.
  • Brašny většinou umožňují přibalit k fotoaparátu více příslušenství, jako jsou další výměnné objektivy, předsádkové čočky či externí blesky. Je dobré vybrat takovou brašnu, aby se do ní vše pohodlně vešlo, měli jste ke svému vybavení snadný přístup a mohli si o něm stále udržovat přehled. Fotobrašny mají vnitřní prostor rozdělen několika různě nastavitelnými přepážkami a každá součást vašeho fotovybavení tak má své místo a je bezpečně uložena.
  • Fotobatohy jsou výhodné pro všechny fotografy potřebující přenášet více fotovybavení, které je již příliš těžké pro nošení v brašně na rameni. Velkou výhodou je, že výrobci pamatují i na rozměrnější příslušenství, jako například notebooky nebo superteleobjektivy, které se do brašny přes rameno většinou vůbec nevejdou. Uživatel fotobatohu jistě ocení, že ho nebolí záda a že má po ruce opravdu mnoho úložného prostoru i za cenu menší pohotovosti oproti brašně. Šikovně lze zkombinovat malé pohotovostní pouzdro na rameno a batoh pro uložení řidčeji využívaného vybavení.
  • Speciální typy pouzder reprezentují například podvodní pouzdra či pouzdra na objektivy. Více se o nich dozvíte dále v článku.

Na co si dát při výběru pozor

Před nákupem nového pouzdra byste si měli především ujasnit, co všechno v něm budete chtít přepravovat a v jakých podmínkách ho budete používat. Při výběru je důležité věnovat pozornost jeho celkovému zpracování. Zejména je dobré zaměřit se na kvalitu polstrování pouzdra sloužícího k ochraně fotoaparátu, vhodné rozmístění kapes pro příslušenství a způsob zapínání pro snadný a pohotový přístup. Pokud hodláte pouzdro využívat často ve venkovním prostředí, zjistěte si také jeho mechanickou odolnost a odolnost proti dešti.

Speciální typy pouzder

Nejčastějším příkladem speciálního typu pouzdra, se kterým se lze setkat, je zřejmě pouzdro určené pro focení pod vodní hladinou. Podvodní vodotěsná pouzdra jsou určena většinou pro potápění do hloubek až 40 m. Lze je dále využít také všude tam, kde je prostředí nepřátelské pro fototechniku. Jedná se například o místa s vysokou prašností (stavby, poušť, písečná pláž) nebo vysokou vlhkostí vzduchu (bazény, skleníky, džungle). K některým pouzdrům je možno doplnit ještě podvodní širokoúhlé předsádky, externí blesky a další příslušenství.

Setkat se lze také se samostatnými pouzdry pro objektivy, která oceníte v případě, že vlastníte více výměnných objektivů. Tato pouzdra jim poskytnou odpovídající ochranu před poškozením.

Posledním typem speciálního pouzdra jsou fotografické kufry. Ty jsou většinou vyrobeny z hliníkových slitin nebo odolných plastů a mají polstrovaný vnitřek. Jejich velkou výhodou je téměř dokonalá mechanická ochrana, která je však vykoupena vyšší hmotností a horšími transportními vlastnostmi. Některé plastové kufry jsou dokonce zcela vodotěsné a ochrání tak techniku například před pádem do řeky a podobně. Jsou také vybaveny přetlakovými ventily pro vyrovnání tlaku uvnitř kufru a venku.

Prohlédněte si fotografická pouzdra v našem obchodě.

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím