Jak vybrat předsádky, filtry a redukční kroužky

Každý občas narazí na limity svého kompaktního fotoapaátu. Pokud se tyto limity týkají ohniska, nebo nějakého tonálního nedosatku. Nabízí se sahnout po předsádkách a filtrech, co je k tomu potřeba (redukční kroužky) a co můžete od těchto pomocníků očekávat,to se dozvíte v následujícím článku.

Jak vybrat předsádky, filtry a redukční kroužky

Základní rozdělení

Pro řešení této problematiky můžeme dělit fotoaparáty do dvou nejzákladnějších skupin - „zrcadlovky" a „kompakty".

Filtry

V případě SLR a výměnných objektivů první skupiny je nasnadě výběr pouze filtrů, což je záležitost poměrně jednoduchá. Při pozorování určitém nedostatku na snímku může fotograf sáhnout po filtru, který danou problematiku bude řešit. V současné době se tyto zásahy řeší čím dál častěji softwarově v editačních programech (nahrazuje se tak celá řada barevných filtrů - posunem barev nebo tónováním podle individuální potřeby či nálady). Zbývá jen hrstka filtrů, které dodatečné postexpoziční zásahy nenahraní, popřípadě by zásahy byly velice problematické a pracné.
Beze sporu mezi ně patří polarizační přesněji cirkulární polarizační filtr (PL, C-PL)
- filtr dopomáhá odbourávat odlesky (vody, skleněných tabulí apod..) v klasické krajinářské fotografii potom dramatizuje scénu, oblaka a z části eliminuje opar. PL filtr patří mezi filtry k těm technologicky složitějším tedy cenově dražším.
Dalším zástupcem cirkulárních filtrů je filtr přechodový přesněji přechodový šedivý
- filtr nejčastěji používaný opět v při fotografování krajiny. Dopomáhá dorovnání expozičně kontrastních scén (tmavá část filtru se umístí na světlou část budoucího snímku (obloha) a světlá, čirá část filtru se pak umisťuje zákonitě na tmavou část záběru (např. les)).
Tento filtr vychází s klasického šedivého filtru
- šedivá v tomto případě neutrální, proto se na snímků nikterak neprojevuje a pouze zasahuje do času expozice.Filtr volíme tehdy chceme-li expozici prodloužit (např. závojový efekt rozmazání tekoucí vody).
A filtr nejčastěji používaný UV filtr.
V digitální fotografie je jeho efekt podstatně nižší než v klasické filmové fotografii, o to víc je používán jako nepsaná povinnost ochrany objektivu.
Je přeci jen lepší poškrábat filtr za pár set korun než přední optický člen za pár tisíc korun.

Všechny filtry se vyrábí v několika kvalitách (v tomto případě rovná se síla efektu rovná se cena). Setkat se můžeme také s filtry ve slabém provedení tzv. slim filtry ty se používají na extrémně širokoúhlé objektivy, nebo při kombinaci více filtrů. Tedy vždy když hrozí zásah obroučky filtru do úhlu záběru expozice (vinětace). Daný průměr filtru by měl být shodný s průměrem závitu objektivu, tento údaj je k dispozici na objektivu samotném, popřípadě na spodní straně krytky objektivu, návodu či krabici objektivu.

V případě vybraných kompaktních fotoaparátů se dají použít také filtry. U ojedinělých typů (př. Panasonic DMC FZ 28 ) lze filtr aplikovat přímo na objektiv u naprosté většiny se pak používají tzv. redukční kroužky.

Redukční kroužek

Redukční kroužek je adaptér zpravidla z kovu, nebo odolného plastu. Jedná se o tubus na jedné straně s vnitřním a na straně druhé s vnějším závitem. Strana s vnitřním závitem se šroubuje na tělo fotoaparátu a na stranu vnější se pak aplikují filtry, předsádky popř. clony. Průměr redukčního kroužku je volen tak , aby co nejméně vinětoval ve všech ohniscích a samozřejmě s ohledem na to aby průměr byl v mezích průměru filtrů a předsádek, které jsou cenově dostupné. Délka těchto redukcí je pak dána délkou vyjíždějícího objektivu. Přesné označení konkrétního redukčního kroužku se dá dohledat v seznamu příslušenství (CZ návod, domovská stránka výrobce popř. odborný personál u prodejce fotoaparátu) pro jistotu je uveden seznam kompatibilních fotoaparátů tamtéž u redukčního kroužku. Tudíž by ke špatnému výběru redukčních kroužků nemělo docházet. Už protože nezřídka je redukční kroužek součástí balení samotného fotoaparátu.

Předsádky

Obdobná situace s výběrem je i u předsádek. Zde jen stačí zvolit jaký typ (ohnisko) záběru chcete zdokonalovat. Proto je k dispozici tele předsádka - určená k přiblížení větších vzdáleností vzdálených objektů, makro předsádka - určená k přiblížení detailů blízko umístěných objektů a širokoúhlá předsádka - určená ke zvětšení úhlu záběru. Už z výše uvedeného odstavce vyplývá, že mezi tělem kompaktu a předsádkou musí figurovat právě redukční kroužek a dané typy fotoaparátů mají seznam konkrétních redukcí i předsádek.

Na závěr je potřeba si uvědomit, že použití redukčních kroužků a předsádek je zásah do určité soustavy, ať už optické či mechanické. V případě optických vlastností (byť s nimi výrobce počítá a jsou častu předvoleny v nastavení menu fotoaparátu) dochází např. k nepatrnému úbytku kvality kresby. V případě mechanických vlastností dochází k zásahu předsádky do záběru v průhledovém hledáčku, či vytvoření půlkruhového stínu předsádky ve spodní části snímku při použití interníhoblesku a podobně.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím