Jak vybrat skener

Každý, kdo fotil ještě před nástupem digitální fototechniky, potkává doma ruličky kinofilmů, nebo celé krabice těchto materiálů. Otázka zní - co s nimi? Odpověď je jednoduchá - naskenovat, digitalizovat. Následující článek by měl dopomoci k orientaci v nabídce a usnadnit výběr skeneru.

Jak vybrat skener

Při výběru skeneru (scanneru ) je důležité vzít v potaz dlouhodobé využití a očekávanou kvalitu naskenovaného snímku. Pokud se jedná o nárazové neintenzivní skenování kinofilmů sloužící pouze pro archivaci, vystačí si uživatel pravděpodobně s lepší verzí plochého skeneru. A naopak pokud si fotograf přeje zdokumentovat svou dosavadní několikaletou tvorbu a popřípadě pokračovat ve focení na kinofilm i nadále, bude volit raději skener filmový. Následující řádky by Vám měli pomoci jaký „skenr" volit či vybrat.

Základní typy

  • stolní skener
  • filmový skener
  • bubnový skener 

Stolní skener (flatbed scanner)

skener primárně určený ke snímání dokumentů a větších neprůhledných předloh. U lepších skenerů se zvyšuje rozlišení (jednotka DPI) a zmiňovaná primární funkce je rozšířena o dianástavec , nástavec pro kinofilm a další světelný zdroj, který dopomáhá k prosvícení předlohy. U těch nejlepších zařízení je platforma vrchní části skeneru upravena i pro středoformátová „svitková" média ( př. Canon skenery ) ani tento výsledek však neodpovídá kvalitě filmového skeneru. 

Filmový skener (film scanner)

zařízení určené pouze pro snímání negativních a dia materiálů disponuje velkou barevnou hloubkou, vysokou denzitou a rozlišením. Tato kategorie skenerů je zastoupená v několika řadách (ty ukázkově prezentují řady Nikon coolscan ) : 

  • řada cenově nejnižší - určená pro digitalizaci filmu 35mm ve vysokém rozlišení v jakékoliv podobě (pás kinofilmu o 6-ti políčcích, jednotlivé, dia materiál v rámečku atd. ) se soft. čištěním prachu a škrábanců a jiných poškození filmu.
  • řada ve střední cenové nabídce - skenery profesionální, které předchozí řadu doplňují o profesionální funkce - schopnost digitalizovat kompletní kinofilm v pásu a následně jej ukládat do speciální ochranné kazety, aby nedocházelo k dalšímu poškozování materiálu. Odstraňování těchto vad je řešeno i hardwarově, možnost ručního zaostřování, zaznamenání filtrů úprav i pro ostatní políčka, snímání několika desítek dia rámečků bez zasouvání a zásahu uživatele apod.
  • řada cenově nejvyšší - nabízející max. v této kategorii. Tyto multifunkční skenery jsou schopny snímat i středoformátové filmy v tom nejvyšším možném rozlišení. Kvalita pak odpovídá skenerům bubnovým. 

Bubnový skener

zařízení vyskytující se v několika málo úzce zaměřených firmách, digitalizující v nejvyšší dostupné kvalitě.

Při výběru skeneru by se samozřejmě měl brát zřetel na klasický poměr : vyšší rozlišení - větší kvalita - větší obsah dat ( rozpětí od pár MG po GB ) - delší doba snímání (může docházet i k několikanásobnému přeskenování ) - a v neposlední řadě vyšší cena.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím