Jak vybrat skener

Každý, kdo fotil ještě před nástupem digitální fototechniky, potkává doma ruličky kinofilmů, nebo celé krabice těchto materiálů. Otázka zní - co s nimi? Odpověď je jednoduchá - naskenovat, digitalizovat. Následující článek by měl dopomoci k orientaci v nabídce a usnadnit výběr skeneru.

Jak vybrat skener

Při výběru skeneru (scanneru ) je důležité vzít v potaz dlouhodobé využití a očekávanou kvalitu naskenovaného snímku. Pokud se jedná o nárazové neintenzivní skenování kinofilmů sloužící pouze pro archivaci, vystačí si uživatel pravděpodobně s lepší verzí plochého skeneru. A naopak pokud si fotograf přeje zdokumentovat svou dosavadní několikaletou tvorbu a popřípadě pokračovat ve focení na kinofilm i nadále, bude volit raději skener filmový. Následující řádky by Vám měli pomoci jaký „skenr" volit či vybrat.

Základní typy

  • stolní skener
  • filmový skener
  • bubnový skener 

Stolní skener (flatbed scanner)

skener primárně určený ke snímání dokumentů a větších neprůhledných předloh. U lepších skenerů se zvyšuje rozlišení (jednotka DPI) a zmiňovaná primární funkce je rozšířena o dianástavec , nástavec pro kinofilm a další světelný zdroj, který dopomáhá k prosvícení předlohy. U těch nejlepších zařízení je platforma vrchní části skeneru upravena i pro středoformátová „svitková" média ( př. Canon skenery ) ani tento výsledek však neodpovídá kvalitě filmového skeneru. 

Filmový skener (film scanner)

zařízení určené pouze pro snímání negativních a dia materiálů disponuje velkou barevnou hloubkou, vysokou denzitou a rozlišením. Tato kategorie skenerů je zastoupená v několika řadách (ty ukázkově prezentují řady Nikon coolscan ) : 

  • řada cenově nejnižší - určená pro digitalizaci filmu 35mm ve vysokém rozlišení v jakékoliv podobě (pás kinofilmu o 6-ti políčcích, jednotlivé, dia materiál v rámečku atd. ) se soft. čištěním prachu a škrábanců a jiných poškození filmu.
  • řada ve střední cenové nabídce - skenery profesionální, které předchozí řadu doplňují o profesionální funkce - schopnost digitalizovat kompletní kinofilm v pásu a následně jej ukládat do speciální ochranné kazety, aby nedocházelo k dalšímu poškozování materiálu. Odstraňování těchto vad je řešeno i hardwarově, možnost ručního zaostřování, zaznamenání filtrů úprav i pro ostatní políčka, snímání několika desítek dia rámečků bez zasouvání a zásahu uživatele apod.
  • řada cenově nejvyšší - nabízející max. v této kategorii. Tyto multifunkční skenery jsou schopny snímat i středoformátové filmy v tom nejvyšším možném rozlišení. Kvalita pak odpovídá skenerům bubnovým. 

Bubnový skener

zařízení vyskytující se v několika málo úzce zaměřených firmách, digitalizující v nejvyšší dostupné kvalitě.

Při výběru skeneru by se samozřejmě měl brát zřetel na klasický poměr : vyšší rozlišení - větší kvalita - větší obsah dat ( rozpětí od pár MG po GB ) - delší doba snímání (může docházet i k několikanásobnému přeskenování ) - a v neposlední řadě vyšší cena.

 

Další informace na Megapixel

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 300 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím