Jak vybrat skener

Skener je spojka digitálního a fyzického světa. Ačkoli by se mohlo zdát, že se realita kolem nás skládá už jen z jedniček a nul, kompletní digitalizace je pořád hudbou budoucnosti. Naskenovat smlouvu, fotku nebo podklady k projektu potřebuje občas každý. Ukážeme vám, jak se ve skenerech vyznat.

Plošné stolní skenery

Jde o asi vůbec nejrozšířenější typ, se kterým se většina lidí někdy v životě setkala. Dokument nebo fotka se u něj pokládají na skleněnou plochu, pod kterou následně přejíždí skenovací zařízení a převádí obraz do digitální podoby.

Patří k těm největším, proto nemusí šetřit na komponentech. Díky tomu jsou výsledné soubory dostatečně kvalitní a výrobci se často chlubí hodnotou DPI (dots-per-inch), vyjadřující kvalitu naskenovaného souboru. Setkáte se i s čísly v řádech tisíců, ale cokoli nad 600 DPI znamená kvalitní rozlišení, pokud neskenujete obličej Mony Lisy nebo se neživíte profesionálním fotografováním.

Tyto skenery bývají součástí multifunkčních tiskáren a rozumí si nejčastěji s formáty A4 nebo A3. Hodí se na domácí tisk nebo do větších kanceláří a open spaců s běžným provozem, především ke skenování dokumentů a fotografií.

Protahovací skenery

Do těchto přístrojů se papír vkládá na jedné straně a oskenovaný pak vychází na straně druhé. Díky absenci pokládací plochy zabírají méně místa, takže se vlezou i na menší pracovní stůl nebo do rohu nevelké kanceláře. Často u nich narazíte na automatický podavač, který velmi usnadňuje skenování většího množství dokumentů.

Protahovací skenery nehrají tolik na kvalitu, jako spíš na schopnost vychrlit stovky digitálních dokumentů v krátkém čase a na dlouhou výdrž. Jsou to tahouni kanceláří, které chtějí fungovat na digitální bázi. Pokud vás čeká skenování štosů papírů, zainvestujte do skeneru s větším zásobníkem, abyste ho nemuseli doplňovat ručně příliš často.

Jejich nevýhodou je neschopnost oskenovat jakýkoli sešitý dokument, např. knihu nebo časopis, protože je do protahovacího mechanismu zkrátka nenacpete. Ale to stejně není jejich primární účel. Pro skenování knih nebo učebnic např. při studiu, sáhněte raději po plošném skeneru.

Přenosné skenery

Skener do tašky dneska pořídíte za pár tisícovek a bude vám sloužit na služební cestě, dovolené a digitálním nomádům třeba i na pláži. Jde o malé přenosné jednotky, propojitelné s počítačem nebo mobilem (nejčastěji přes USB). Ty nejmobilnější z nich strčíte do batohu k notebooku a můžete převádět dokumenty, ať jste kdekoli.

Ušetřené místo se bohužel projevuje menší kvalitou naskenovaných souborů. Na druhou stranu pro práci s textovými dokumenty – a ne třeba s fotografiemi nebo precizními nákresy – si rozdílu ani nevšimnete.

 

Filmové skenery

Specializovaný typ přístrojů k převádění negativů do digitálního světa. Dělí se na filmové a fotografické podle toho, jaký typ média používáte. Do pokročilejších modelů můžete vsadit desítky až stovky diarámečků naráz a zapnout automatické skenování, podobně jako to umí protahovací skener s dokumenty.

Filmový skener se vám bude hodit v případě, že máte velkou sbírku starých fotografií a neradi byste o ně přišli, nebo pokud místo SD karet stále radši holdujete fyzickému filmu, ale chcete mít pro jistotu přeci jen digitální kopii.

Funkce skenerů

Při výběru dejte pozor především na tyto parametry:

  1. Rychlost skenování: Standardem je 1 stránka do půl minuty, existují ale i skenery s rychlým rozhraním, které formát A4 zpracují už za deset vteřin. Pro fungování v kanceláři s desítkami až stovkami dokumentů denně stojí za to zainvestovat do výkonnějších modelů.
  2. Automatický podavač: Funkce, kterou mají především protahovací skenery. Jednoduše vložíte zásobník papírů ke skenování a přístroj je bude jeden po druhém zpracovávat, aniž byste museli hnout prstem. Opět se hodí především pro větší množství dokumentů.
  3. Převod na digitální text: Pokud byste rádi, aby vám skener z fyzického dokumentu nevyrobil jen obrázek, ale rovnou textový soubor, hledejte funkci OCR. Její kvalita s novými modely stále stoupá a pro práci s textem jde o neocenitelného pomocníka, např. když chcete v naskenovaném dokumentu něco přepsat nebo text použít někde jinde.
  4. Rozměry a hmotnost: Změřte si předem, kolik máte na skener místa, abyste pak nebyli překvapení. Zvláště stolní skenery mohou svými rozměry překvapit. U přenosných skenerů myslete na jejich váhu. Můžete narazit na kompaktní kusy vážící ani ne půl kila, ale taky na těžší modely s váhou dvě kila a více, tedy jako standardní notebook.

Při výběru toho správného skeneru je důležité si rozmyslet, k jakému účelu a v jakých podmínkách ho budete využívat. Pro obchodníky a jiné cestující profesionály bude jako dělaný přenosný skener, do kanceláře s přetékajícími šanony se hodí protahovací a na skenování rodinných fotek zase stolní nebo filmový. Volba je jen na vás.

 

Další informace na Megapixelu