Jak vybrat software pro úpravu fotek

Můžete mít sebelepší foťák a ruku jistou jako Old Shatterhand, ale dokonalá fotka se vám přesto nemusí povést. V takovou chvíli je třeba povolat do zbraně software na úpravy, retuše, koláže a další obrazové úpravy. Ty nejlepší snímky totiž často nevznikají v terénu, ale mravenčí prací v grafických programech. Pojďme se na ně podívat.

Ačkoli se všechny editační programy snaží o totéž, každý k tomu přistupuje trochu jinak. Některé jdou hodně do hloubky a umožňují vám pohrát si s každičkým pixelem, jiné se specializují na rychlé úpravy většího množství fotek, další zase slouží hlavně k třídění a orientaci.

482314-adobe-photoshop-cc | Megapixel Adobe Photoshop

 Asi nejznámější zástupce pro úpravu fotografií od mobilních momentek až po komponované studiové scény.   Kromě klasických retuší umožňuje vytvářet grafiku, náčrty, koláže a mnoho dalšího. Obsahuje stovky nástrojů a efektů,   díky kterým můžete rozvinout svůj tvůrčí potenciál naplno.

 Photoshop není ve skutečnosti zaměřený pouze na fotografy, ale spíše na široké spektrum grafiků, designérů,   architektů a zkrátka kohokoli, kdo se nějak zabývá grafikou a jejími úpravami. Pro spoustu fotografů bude proto velká   část jeho funkcí postradatelná.

Sáhněte po něm v momentě, kdy chcete obraz zásadně měnit. Například upravovat proporce postavy (např. prodloužit nohy, ztenčit šíji), vybělit zuby v úsměvu, opravit různé obrazové kazy a vady, anebo zkombinovat několik fotografií do jedné.

220px-Adobe_Photoshop_Lightroom_Classic_CC_icon | Megapixel Adobe Lightroom

 Mladší bratříček Photoshopu si od roku 2007 získal srdce amatérů i profíků se zrcadlovkami za statisíce. Je to editor a   organizátor fotek v jednom, díky čemuž se hodí pro rychlé úpravy většího množství souborů například ze svateb a   dalších událostí, kde se prst na spoušti nezastaví.

 Dokáže například hromadně aplikovat přednastavené úpravy, aniž byste museli editovat každou fotku zvlášť. Spoustu   z nich získáte navíc zdarma se softwarovým balíčkem. Díky absenci pokročilých funkcí a efektů se s ním naučíte pracovat   rychle a bez nutnosti studování desítek stran manuálů.

Mezi jeho nejčastěji zmiňované přednosti patří práce s RAW formátem, který využívají především profesionálové. Oproti jiným softwarům je nedestruktivní, což znamená, že úpravy nevpisuje přímo do souboru, ale ukládá je odděleně do svého vlastního interního archivu.

Další editory

Photoshop a Lightroom trhu sice dominují, nejsou ale zdaleka osamocené. Levnější verzí Photoshopu je například Affinity Photo s obrovskou zásobou retušovacích funkcí včetně klonování nebo odstraňování objektů. Pro Lightroom existuje alternativa s názvem PhaseOne Capture One Pro, která je také nedestruktivní a umožňuje aplikovat na fotky různé masky a efekty ve vrstvách.

Co se týče úprav RAW fotek, kromě Capture One poslouží dobře i DXO PhotoLab nebo Siklypix. Někteří výrobci přikládají ke svým foťákům RAW software ušitý na míru danému modelu.

Kalibrace monitoru

Můžete mít sebelepší software a oko na detail, ale bez správně zkalibrovaného monitoru přijde veškerá vaše práce vniveč. Stejně jako každý člověk vidí svět jinak, i různé monitory vykreslují barvy, ostrost a další vlastnosti fotek jiným způsobem.

13x18_400ppi_print-iii (1) | Megapixel

Ke správné kalibraci můžete použít kalibrační sondy, které dovedou optimalizovat obraz (třeba podle PANTONE barev), nastavit barevnou teplotu bílého bodu, zkontrolovat rovnoměrnost kalibrace a mnoho dalšího. Pokud má váš monitor kalibrační sondu už vestavěnou, není od věci doplnit ji pro dosažení nejlepších výsledů správným softwarem.

Doplňkem správně zkalibrovaného monitoru je profesionální stínítko, které eliminuje rušivé odrazy světla, které jednak znesnadňují editaci a jednak i unavují vaše oči.

Organizace fotek

Abyste se v moři fotek nebo grafiky neutopili, je třeba srovnat soubory pěkně do latě. Programů k organizaci a třídění existuje opravdu hodně, proto zmíníme pouze tři dominantní zástupce na trhu.1200px-Adobe_Bridge_CC_icon | Megapixel

Asi nejznámějším je Adobe Bridge, který kromě hromadného upravování umožňuje například přidávat vodoznak, měnit barevná nastavení nebo třeba přímo nahrávat vaše fotografie do fotobanky Adobe Stock.

 

S konkurenčním Google Photos nahráváte všechny vaše fotografie do cloudového úložiště, kde se okamžitě roztřídí, seřadí podle časové osy a lze mezi nimi vyhledávat. Umělá inteligence rozpoznává obličeje, známá místa nebo třeba i situace (pozná třeba, že fotografie zachycuje oslavu narozenin) a následně vám pomáhá s organizací nebo doporučuje, které fotografie je třeba archivovat.

Bezplatnou alternativou je pak třeba StudioLine Photo Basic, která kromě organizace nabízí i několik základních editačních nástrojů typu ořezu, rotace obrazu nebo korekce červených očí. Do začátku určitě na chvíli vystačí, profesionálové by ale měli sáhnout po propracovanějším softwaru.

Každý fotograf má své preference, každému se ovládá lépe něco jiného. Projděte si specifikace jednotlivých programů, srovnejte si je, prohlédněte si třeba nějaká instruktážní videa a pak už si jen dobře vyberte.

 

Další informace na Megapixelu