Jak vybrat stativ

Stativ patří mezi základní fotografické pomůcky a slouží ke stabilizaci fotoaparátu v situaci, kdy hrozí rozostření snímku vlivem pohybu fotoaparátu při expozici. V následujícím článku vám poradíme, jak stativ nejlépe odpovídající vašim potřebám vybrat.

Stativ je investice do budoucna

Důležitou skutečností, kterou je dobré si před samotným nákupem stativu uvědomit, je jeho životnost. Stativ totiž s největší pravděpodobností „přežije" váš digitální fotoaparát. Vyplatí se proto věnovat jeho výběru odpovídající pozornost a při nákupu stativu zbytečně nešetřit.

Základní parametry stativů

Každý stativ lze charakterizovat několika základními parametry, které hrají při jeho výběru podstatnou roli. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • materiál,
 • konstrukce,
 • maximální a minimální výška,
 • délka stativu ve složeném stavu,
 • hmotnost stativu,
 • počet segmentů noh stativu,
 • maximální zatížení,
 • použitá stativová hlava,
 • a samozřejmě také cena.

Důležité přitom je dobře si předem rozmyslet, v jakých situacích budete stativ především používat.

Materiál

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu stativů jsou dnes různé hliníkové slitiny, tzv. duraly. Jejich hlavní předností je pevnost, ale v neposlední řadě také cena. Stativy z vyšší třídy bývají vyrobeny z kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny. Ty se vyznačují nižší hmotností, která je však vykoupena výrazně vyšší cenou. Nejdražší stativy jsou vyráběny z titanu, který má nízkou váhu a přitom je velice pevný a tuhý.
Stále se lze setkat také se stativy vyrobenými ze dřeva. Ty jsou sice příjemnější na omak při nízkých teplotách, ale oproti stativům z hliníkových slitin nebo kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny jsou náchylnější na vibrace. Nevýhodou těchto stativů je také většinou poměrně vysoká cena a velké rozměry.

Konstrukce

Nejčastěji se setkáte se stativy s třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem, tzv. tripody. Jedná se o klasickou konstrukci, mezi jejíž největší přednosti patří zejména vysoká stabilita. Na nohách stativu jsou většinou speciální koncovky (u profesionálních stativů mohou být vyměnitelné), které mají za úkol zajistit dobrou stabilitu stativu i na kluzkém povrchu.
Druhou často používanou konstrukcí stativů jsou monopody, neboli stativy které mají pouze jednu nohu, a jejichž cílem je především tlumit vertikální vibrace. Jejich použití je vhodné zejména v situaci, kdy jsou kladeny vysoké nároky na co nejnižší hmotnost stativu, tedy například při chození po horách. Výhodou je také rychlost jejich použití.
Posledním typem stativů jsou pak ministativy. Ty se hodí především pro majitele lehkých kompaktních fotoaparátů, kteří je využijí například pro pohodlné umístění fotoaparátu na stůl při focení na samospoušť.

Maximální a minimální výška

Ideální umístění fotoaparátu na stativu by mělo být takové, abyste se při fotografování nemuseli hrbit. Obecně samozřejmě platí, že čím větší maximální výška, tím lépe. S přihlédnutím i k dalším důležitým parametrům, jako jsou hmotnost či cena stativu, je však dobré dospět při volbě maximální výšky k nějakému rozumnému kompromisu.
Občas se také hodí, zejména věnujete-li se makrofotografii, aby stativ umožňoval focení co nejblíže u země. Některé stativy se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby místo nahoru směřoval dolu k zemi.
Délka stativu ve složeném stavu
Délka stativu ve složeném stavu pro vás bude důležitá zejména v případě, kdy se stativem často cestujete a nechcete, aby vám jeho rozměry při přepravě způsobovaly komplikace.

Hmotnost stativu

Ač se to na první pohled nemusí zdát, hmotnost stativu je velice důležitým parametrem. Příliš lehký stativ nebude ve většině případů dostatečně stabilní, což se může projevit zejména při zhoršených povětrnostních podmínkách (např. při silném větru, kdy se stativ lehko rozkmitá). Obecně tedy platí, čím těžší stativ, tím stabilnější. Na druhou stranu, pokud si vyberete příliš těžký stativ, hrozí vám nebezpečí, že budete mít tendenci nechávat stativ „zahálet" doma, protože se vám příliš „pronese".

Počet segmentů noh stativu

Většina stativů se vyrábí s teleskopickými nohami, které se skládají ze tří nebo čtyř segmentů. Stativy s třísegmentovými nohami jsou stabilnější a lépe odolávají vibracím, čtyři segmenty oproti tomu zaručují stativu kratší délku ve složeném stavu a ve většině případů i větší výšku v roztaženém stavu.
Speciální kategorií jsou stativy s nohami tvořenými pouze jedním dílem. Ty se však nehodí na časté přenášení a jsou určeny převážně pro použití na jednom místě, tedy například ve fotografickém ateliéru.

Maximální zatížení

Maximální zatížení zjednodušeně řečeno udává, jaký nejtěžší fotoaparát (včetně veškerého použitého příslušenství) můžete na stativ umístit. Tato hodnota je ve skutečnosti hraniční a pro dosažení ideálních fotografických podmínek by se hmotnost aparatury, kterou na stativ umisťujete, měla pohybovat přibližně na 50% této hodnoty.

Použitá stativová hlava

V zásadě se můžete setkat se dvěma typy stativových hlav:

 • Kulová hlava vyniká možností rychlého nastavení fotoaparátu do požadované polohy a také bývá lehčí než tzv. třícestná hlava.
 • Třícestná hlava naproti tomu umožňuje přesnější nastavení fotoaparátu, což oceníte zejména při makrofotografii, kdy je potřeba přibližovat se a oddalovat od fotografovaného předmětu po malých krocích. Oproti kulové hlavě je však rozměrnější a většinou má také větší hmotnost.

Při výběru vhodné hlavy k vašemu stativu je důležité věnovat pozornost také způsobu, jakým se k hlavě připevňuje fotoaparát. Zejména majitelé více fotoaparátů tak ocení stativové hlavy vybavené rychloupínacími destičkami, které umožňují rychlou a pohodlnou výměnu fotoaparátu na stativu.

Cena

Jako u většiny zboží, i v případě stativů platí, že za kvalitu je třeba si připlatit. Zjednodušeně se tedy dá říct, že čím dražší stativ, tím lepší. Hlavní rozdíl v ceně mezi jednotlivými stativy je přitom dán použitými materiály a celkovou kvalitou zpracování jednotlivých dílů.

Závěr

Současná nabídka stativů je velice široká, a jeho výběru je proto potřeba věnovat příslušnou pozornost. V žádném případě neprohloupíte, pokud si stativ ještě před jeho koupí vyzkoušíte i se svým fotoaparátem takzvaně naživo. Pokud si sami nebudete s volbou vhodného stativu vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám při výběru poradíme.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím