Jak vybrat stativ

Stativ patří mezi základní fotografické pomůcky a slouží ke stabilizaci fotoaparátu v situaci, kdy hrozí rozostření snímku vlivem pohybu fotoaparátu při expozici. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat stativ, který bude nejlépe odpovídající vašim potřebám.

Stativ je investice do budoucna

Důležitou skutečností, kterou je dobré si před samotným nákupem stativu uvědomit, je jeho životnost. Stativ totiž s největší pravděpodobností „přežije" váš digitální fotoaparát. Vyplatí se proto věnovat jeho výběru odpovídající pozornost a při nákupu stativu zbytečně nešetřit.

182087

 

Základní parametry stativů

Každý stativ lze charakterizovat několika základními parametry, které hrají při jeho výběru podstatnou roli. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • materiál
 • konstrukce
 • maximální a minimální výška
 • délka stativu ve složeném stavu
 • hmotnost stativu
 • počet segmentů noh stativu
 • maximální zatížení
 • použitá stativová hlava
 • a samozřejmě také cena

Důležité přitom je dobře si předem rozmyslet, v jakých situacích budete stativ především používat.

Materiál

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu stativů jsou dnes různé hliníkové slitiny. Jejich hlavní předností je pevnost, ale v neposlední řadě také cena. Stativy z vyšší třídy bývají vyrobeny z kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny. Ty se vyznačují nižší hmotností, která je však vykoupena výrazně vyšší cenou. Nejdražší stativy jsou vyráběny z titanu, který má nízkou váhu, a přitom je velice pevný a tuhý.

Konstrukce

191991

Nejčastěji se setkáte se stativy s třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem, tzv. tripody. Jedná se o klasickou konstrukci, mezi jejíž největší přednosti patří zejména vysoká stabilita. Na nohách stativu jsou většinou speciální koncovky (u profesionálních stativů mohou být vyměnitelné), které mají za úkol zajistit dobrou stabilitu stativu i na kluzkém povrchu.

Druhou často používanou konstrukcí stativů jsou monopody neboli stativy, které mají pouze jednu nohu a jejichž cílem je především tlumit vertikální vibrace. Jejich použití je vhodné zejména v situaci, kdy jsou kladeny vysoké nároky na co nejnižší hmotnost stativu, tedy například při chození po horách. Výhodou je také rychlost jejich použití. To je časté také například při focení sportů nebo zvířat, kdy se používají těžké teleobjektivy a monopody tak slouží jako opora pro odlehčení rukou.

34925Posledním typem stativů jsou pak ministativy. Ty se hodí především pro majitele lehkých kompaktních fotoaparátů, kteří je využijí například pro pohodlné umístění fotoaparátu na stůl při focení na samospoušť. Často jsou však uzpůsobeny také pro mobilní telefony, nebo se lze setkat i s „profesionálními“ ministativy pro ty nejtěžší fotoaparáty.

 

 

Maximální a minimální výška

Ideální umístění fotoaparátu na stativu by mělo být takové, abyste se při fotografování nemuseli hrbit. Obecně samozřejmě platí, že čím větší maximální výška, tím lépe. S přihlédnutím i k dalším důležitým parametrům, jako jsou hmotnost či cena stativu, je však dobré dospět při volbě maximální výšky k nějakému rozumnému kompromisu.
Občas se také hodí, zejména věnujete-li se makrofotografii, aby stativ umožňoval focení co nejblíže u země. Některé stativy se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby místo nahoru směřoval dolu k zemi.

Délka stativu ve složeném stavu

Délka stativu ve složeném stavu pro vás bude důležitá zejména v případě, kdy se stativem často cestujete a nechcete, aby vám jeho rozměry při přepravě způsobovaly komplikace.

Hmotnost stativu

Ač se to na první pohled nemusí zdát, hmotnost stativu je velice důležitým parametrem. Příliš lehký stativ nebude ve většině případů dostatečně stabilní, což se může projevit zejména při zhoršených povětrnostních podmínkách (např. při silném větru, kdy se stativ lehce roztřese). Obecně tedy platí - čím těžší stativ, tím stabilnější. Na druhou stranu, pokud si vyberete příliš těžký stativ, hrozí vám nebezpečí, že budete mít tendenci nechávat stativ „zahálet" doma, protože se vám příliš „pronese".

Počet segmentů noh stativu

Většina stativů se vyrábí s teleskopickými nohami, které se skládají ze tří, čtyř, nebo někdy i pěti segmetů. Stativy s třísegmentovými nohami jsou stabilnější a lépe odolávají vibracím, čtyři segmenty oproti tomu zaručují stativu kratší délku ve složeném stavu a ve většině případů i větší výšku v roztaženém stavu. Stativy s pětisegmentovými se už řadí zpravidla pouze mezi ty cestovní a nejsou úplně vhodné pro extrémně náročné použití, jelikož platí, že čím více segmentů, tím méně stabilní stativ je.
Speciální kategorií jsou stativy s nohami tvořenými pouze jedním dílem. Ty se však nehodí na časté přenášení a jsou určeny převážně pro použití na jednom místě, tedy například ve fotografickém ateliéru.

Maximální zatížení

Maximální zatížení zjednodušeně řečeno udává, jaký nejtěžší fotoaparát (včetně veškerého použitého příslušenství) můžete na stativ umístit. Tato hodnota je ve skutečnosti hraniční a pro dosažení ideálních fotografických podmínek by se hmotnost aparatury, kterou na stativ umisťujete, měla pohybovat přibližně maximálně na 50 % této hodnoty.

Použitá stativová hlava

V zásadě se můžete setkat se dvěma typy stativových hlav:

 • Kulová hlava vyniká možností rychlého nastavení fotoaparátu do požadované polohy a také bývá lehčí, než tzv. třícestná hlava
 • Třícestná hlava naproti tomu umožňuje přesnější nastavení fotoaparátu díky oddělenému nastavování všech os pohybu samostatně. Oproti kulové hlavě je však rozměrnější a většinou má také větší hmotnost
 • Video hlava slouží, jak už název vypovídá, pro natáčení videa. Vyznačují se často plynulým fluidním pohybem ve dvou osách (pro pohyb záběru nahoru a dolů a do boků), který zajišťuje jemný posun záběru.

Při výběru vhodné hlavy k vašemu stativu je důležité věnovat pozornost také způsobu, jakým se k hlavě připevňuje fotoaparát. Zejména majitelé více fotoaparátů tak ocení stativové hlavy vybavené rychloupínacími destičkami, které umožňují rychlou a pohodlnou výměnu fotoaparátu na stativu.

47484Cena

Jako u většiny zboží, i v případě stativů platí, že za kvalitu je třeba si připlatit. Zjednodušeně se tedy dá říct, že čím dražší stativ, tím lepší. Hlavní rozdíl v ceně mezi jednotlivými stativy je přitom dán použitými materiály a celkovou kvalitou zpracování jednotlivých dílů.

Závěr

Současná nabídka stativů je velice široká, a jeho výběru je proto potřeba věnovat příslušnou pozornost. V žádném případě neprohloupíte, pokud si stativ ještě před jeho koupí vyzkoušíte i se svým fotoaparátem naživo přímo na prodejně. Pokud si sami nebudete s volbou vhodného stativu vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám při výběru poradíme.

 

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím