Jak vybrat stativ

Stativ patří mezi základní fotografické pomůcky a slouží ke stabilizaci fotoaparátu v situaci, kdy hrozí rozostření snímku vlivem pohybu fotoaparátu při expozici. V následujícím článku se vám pokusím co nejlépe poradit, abyste si zvládli vybrat stativ, který bude odpovídat vašim potřebám.

Stativ jako investice do budoucna

Důležitou skutečností, kterou je dobré si před samotným nákupem stativu uvědomit, je jeho životnost. Stativ totiž s největší pravděpodobností přežije váš digitální fotoaparát, takže to že změníte fotoaparát, objektivy nebo celý systém neznamená automaticky nákup nového stativu.

Vyplatí se proto věnovat jeho výběru odpovídající pozornost a při nákupu stativu zbytečně nešetřit. Zvláště pokud se chystáte na stativ umístit techniku za desítky tisíc, nesahal bych nutně po nejlevnějších alternativách a raději si trochu našetřil a pořídil rovnou variantu, která plně uspokojí mé potřeby.

Máme široký výběr různých modelů a značek | Megapixel

Základní parametry stativů

Každý stativ lze charakterizovat několika základními parametry, které hrají při jeho výběru podstatnou roli. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • materiál
  • konstrukce
  • maximální a minimální výška
  • délka stativu ve složeném stavu
  • hmotnost stativu
  • počet segmentů noh stativu
  • maximální zatížení
  • použitá stativová hlava
  • a samozřejmě také cena

Důležité přitom je dobře si předem rozmyslet, v jakých situacích budete stativ především používat. Případně v jakých scénářích jste si řekli, že byste udělali váš vysněný snímek, ale absence stativu vám to znemožnila nebo alespoň znepříjemnila.

Materiál

První aspekt, od kterého vždy začínám s výběrem doporučeného stativu je jeho materiál a s ním blízce související hmotnost.

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu stativů jsou dnes různé hliníkové slitiny. Jejich hlavní předností je pevnost, ale v neposlední řadě také cena. Stativy z vyšší třídy bývají vyrobeny z kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny - z karbonu. Ty se vyznačují nižší hmotností, která je však vykoupena obvykle o poznání vyšší cenou. Nejdražší stativy jsou vyráběny ze slitin titanu, který má nízkou váhu, a přitom je velice pevný a tuhý.

Ve zkratce:

  • hliník - vyšší hmotnost, robustnější, odolnější,
  • karbon - lehčí, křehčí, v zimě nevodí tolik teplo (snazší použití bez rukavic).

Osobně preferuji spíše karbonová řešení, protože na moje obvyklé sestavy většího fotoaparátu a dlouhých teleobjektivů upřednostňuji co nejnižší hmotnost stativu, už tak toho s sebou obvykle táhnu víc než je mi pohodlné. Pokud však budete fotit převážně v interiéru, ve studiu, nebo necestujete po vlastních, tak levnější hliník rozhodně není problém.

Hmotnost stativu

Ač se to na první pohled nemusí zdát, hmotnost stativu je velice důležitým parametrem. Příliš lehký stativ nebude ve většině případů dostatečně stabilní, což se může projevit zejména při zhoršených povětrnostních podmínkách (např. při silném větru, kdy se stativ lehce roztřese).

Obecně tedy platí, že čím je stativ těžší, tím je i stabilnější. Na druhou stranu, pokud si vyberete příliš těžký stativ, hrozí vám nebezpečí, že budete mít tendenci nechávat stativ povalovat doma, protože se vám příliš pronese.

 

Konstrukce

Nejčastěji se setkáte se stativy s třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem, tzv. tripody. Jedná se o klasickou konstrukci, mezi jejíž největší přednosti patří zejména vysoká stabilita. Na nohách stativu jsou většinou speciální koncovky (u profesionálních stativů mohou být vyměnitelné), které mají za úkol zajistit dobrou stabilitu stativu i na kluzkém povrchu.

Druhou často používanou konstrukcí stativů jsou monopody neboli stativy, které mají pouze jednu nohu a jejichž cílem je především tlumit vertikální vibrace. Jejich použití je vhodné zejména v situaci, kdy jsou kladeny vysoké nároky na co nejnižší hmotnost stativu, tedy například při chození po horách. Výhodou je také rychlost jejich použití. To je časté také například při focení sportů nebo zvířat, kdy se používají těžké teleobjektivy a monopody tak slouží jako opora pro odlehčení rukou.

Posledním typem stativů jsou pak ministativy. Ty se hodí především pro majitele lehkých kompaktních fotoaparátů, kteří je využijí například pro pohodlné umístění fotoaparátu na stůl při focení na samospoušť. Často jsou však uzpůsobeny také pro mobilní telefony, nebo se lze setkat i s „profesionálními“ ministativy pro ty nejtěžší fotoaparáty.

Maximální a minimální výška

Ideální umístění fotoaparátu na stativu by mělo být takové, abyste se při fotografování nemuseli hrbit. Obecně samozřejmě platí, že čím větší maximální výška, tím lépe. S přihlédnutím i k dalším důležitým parametrům, jako jsou hmotnost či cena stativu, je však dobré dospět při volbě maximální výšky k nějakému rozumnému kompromisu.

Zároveň se toto kritérium dá odvíjet i podle žánru, který fotíte. Mně třeba stativy s maximální výškou nad 1 metr již neposkytují moc využití, protože při focení divokých zvířat, kterému věnuji nejvíce času, z většiny fotím nízko od země nebo maximálně z výšky očí zvířat. Takže i přes mé 2 metry výšky tak vysoký stativ nevyužívám, zpravidla u stativu ani nestojím.

Občas se také hodí, zejména věnujete-li se makrofotografii, aby stativ umožňoval focení co nejblíže u země. Některé stativy se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby místo nahoru směřoval dolu k zemi. Vysoké robustní stativy někdy ani středovou tyč nemají a dají se tak rozložit klidně jen pár centimetrů od země.

Celkově tak z mého pohledu neexistuje ideální rada, jak vysoký stativ si pořídit. Pokud jste úzce žánrově zaměřeni, pravděpodobně víte po čem výškově sáhnout. V opačném případě bych vám ale doporučil, vybrat si nějakou zlatou střední cestu, stativ, který dáte přiměřeně nízko, ale zároveň ho budete schopni pohodlně využít i ve stoje.

Stativy bez středové tyče umožňují focení téměř od země | Megapixel

Délka stativu ve složeném stavu

Délka stativu ve složeném stavu pro vás bude důležitá zejména v případě, kdy se stativem často cestujete a nechcete, aby vám jeho rozměry při přepravě způsobovaly komplikace. Na toto si dejte obzvláště pozor, hodláte-li se stativem cestovat letecky. Byl jsem přítomen minimálně jedné situaci, kdy musel fotograf řešit komplikace spojené s vytrčeným stativem z palubního zavazadla. A když už jsem toto téma nakousl, tak si dejte pozor i na skryté hroty v některých gumových nožkách stativů. To může být také kámen úrazu při přepravě letadlem. 

Počet segmentů nohou stativu

Většina stativů se vyrábí s teleskopickými nohami, které se skládají ze tří, čtyř, nebo někdy i pěti segmetů. Stativy s třísegmentovými nohami jsou stabilnější a lépe odolávají vibracím, čtyři segmenty oproti tomu zaručují stativu kratší délku ve složeném stavu a ve většině případů i větší výšku v roztaženém stavu. Stativy s pětisegmentovými se už řadí zpravidla pouze mezi ty cestovní a nejsou úplně vhodné pro extrémně náročné použití, jelikož platí, že čím více segmentů, tím méně stabilní stativ je.

Maximální zatížení

Maximální zatížení zjednodušeně řečeno udává, jaký nejtěžší fotoaparát (včetně veškerého použitého příslušenství) můžete na stativ umístit. Tato hodnota je ve skutečnosti hraniční a pro dosažení ideálních fotografických podmínek by se hmotnost aparatury, kterou na stativ umisťujete, měla pohybovat přibližně na 50 % této hodnoty.

Pro menší bezzrcadlovky vám postačí i menší stativ | Megapixel

Použitá stativová hlava

V zásadě se můžete setkat s následujícími typy stativových hlav:

  • kulová hlava vyniká možností rychlého nastavení fotoaparátu do požadované polohy a také bývá lehčí, než tzv. třícestná hlava,
  • třícestná hlava naproti tomu umožňuje přesnější nastavení fotoaparátu díky oddělenému nastavování všech os pohybu samostatně. Oproti kulové hlavě je však rozměrnější a většinou má také větší hmotnost,
  • video hlava slouží, jak už název vypovídá, pro natáčení videa. Vyznačuje se často plynulým fluidním pohybem ve dvou osách (pro pohyb záběru nahoru a dolů a do boků), který zajišťuje jemný posun záběru,
  • gimbalová hlava je vhodná pro těžké teleobjektivy, které při správném vyvážení můžete ovládat pohybem jedním prstem.

Při výběru vhodné hlavy k vašemu stativu je důležité věnovat pozornost také způsobu, jakým se k hlavě připevňuje fotoaparát. Zejména majitelé více fotoaparátů tak ocení stativové hlavy vybavené rychloupínacími destičkami, které umožňují rychlou a pohodlnou výměnu fotoaparátu na stativu. Dnes na trhu převládá standard Arca-Swiss, který dovolí použít tutéž destičku, nebo třeba L-plate napříč různými stativy.

Pokud si pořizujete první stativ, doporučil bych většině lidí kulovou hlavu, jedná se o nejuniverzálnější variantu, kterou využijete v podstatě na cokoliv, její hlavní nevýhodou je ale menší preciznost při úpravě kompozice.

Cena

Jako u většiny zboží, i v případě stativů platí, že za kvalitu je třeba si připlatit. Zjednodušeně se tedy dá říct, že čím dražší stativ, tím lepší. Hlavní rozdíl v ceně mezi jednotlivými stativy je přitom dán použitými materiály a celkovou kvalitou zpracování jednotlivých dílů.

Závěr

Současná nabídka stativů je velice široká, a jeho výběru je proto potřeba věnovat příslušnou pozornost.

V žádném případě neprohloupíte, pokud si stativ ještě před jeho koupí vyzkoušíte i se svým fotoaparátem naživo přímo na prodejně. Pokud si sami nebudete s volbou vhodného stativu vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám při výběru poradíme. Případně se na nás můžete obrátit i přes e-mail a telefon, vždy je však potřeba vzít v potaz vaší techniku, kterou budete na stativ umisťovat.

S výběrem se můžete obrátit na naše speciality na prodejnách | Megapixel

 

Další informace na Megapixelu: