Jak vybrat studiová světla

Jistě jste již mnohokrát pocítili potřebu stabilního fotografického zázemí, stálých a předpokládatelných světelných podmínek, případně potřebu kompletní kontroly nad světelnou situací na fotografované scéně. Právě takové podmínky dovolují spoluvytvářet studiová světla. A samozřejmě nejen to. V tomto článku se tedy zběžně podíváme na to, jaká světla vybrat.

Existuje samozřejmě mnoho způsobů osvětlení - od běžné stolní lampy přes denní světlo až k fotografickému blesku. Proč a kdy zvolit studiové záblesky? Na rozdíl od denního světla si nasvícení scény určujete sami, a to zcela dle vlastního nastavení. Oproti trvalým světlům jsou záblesky podstatně příjemnější pro fotografovaný objekt, nehřejí a i poměrně intenzivní záblesk trvá pouze zlomek vteřiny.

Systémové blesky jsou pak jednoduše překonány většinou vyšším výkonem, ale hlavně možností použití různého příslušenství. Zoomová hlava systémového blesku je perfektně vhodná pro rychlé reportážní použití, ale zdaleka nedokáže vysvítit například softbox tak rovnoměrně, jako výbojka studiového záblesku.

O systémových blescích si můžete přečíst ve článku Videoporadna: externí systémové blesky.

Studiová záblesková zařízení dnes již naštěstí nejsou výhradně doménou profesionálních fotostudií. Díky cenám, které se podobají systémovým bleskům, po studiových blescích dnes sáhne nejeden začátečník. V naší nabídce naleznete množství zábleskových zařízení od různých výrobců. Liší se výkonem, příslušenstvím a samozřejmě také kvalitou provedení.

Jaká záblesková světla vybrat

Výkon světel není podstatný jen pro intenzitu osvětlení, ale také pro určitou rezervu, se kterou se pohodlněji pracuje. Používání záblesků raději na zlomek jejich výkonu totiž poskytuje mnohem stabilnější výkon, co se barevné teploty a délky záblesku týče, a také výrazně šetří samotné zařízení. Rozhodně se tedy vyplatí pořídit záblesky silnější, než by bylo nezbytně nutné. Co se týká výrobce, naleznete u nás cenově dostupnější značku Terronic, u které je brán zřetel hlavně na výhodnou cenu. Značka Fomei zaujme perfektním výkonem a širokou oblíbeností mezi profesionálními i amatérskými fotografy. Perfektní kvalitou zpracování obsáhne jak střední, tak vyšší příčky našeho žebříčku. Na jeho pomyslném vrcholu stojí průmyslový standard studiových zábleskových světel - značka Profoto

Abychom si mohli lépe přiblížit konkrétní třídy, popíšeme si je na příkladech konkrétních setů zařazených v našem e-shopu: 

Do základní ekonomické kategorie patří například sestava trvalých světel Terronic Basic Hobby 5 - Kit 3, nebo velmi oblíbený set záblesků Terronic 200P kit. Tato zařízení jsou sestavena s ohledem na co nejpříjemnější cenu, a tak mohou sloužit jako levná varianta pro vstup do studiové fotografie. Naleznete v nich veškeré nezbytné příslušenství a samotná světla jsou postavena sice solidně, ale rozhodně ne na dlouhodobější nebo náročnější práci.Další kvalitativní stupeň zastupují zábleskové sety Fomei Digitalis. Dobrým srovnávacím faktorem s předchozí třídou je výrobcem prodloužená záruka na 5 let. Digitalis je stále cenově dostupná řada, avšak mnohem solidněji postavená jak ze vnějšku, tak i vnitřně. Tato světla snesou srovnání s věhlasnými světovými značkami a používají velmi rozšířený Bowens bajonet. I pro úplné začátečníky se vyplatí investovat do tohoto druhu záblesků, jelikož studiová fotografie nebývá zábava na týden, ale spíše dlouhodobější zaměření. Vyplácí se tedy pořizovat již ze začátku alespoň střední třídu světelné techniky.

Skvělý poměr výkonu a ceny nabízí bateriový záblesk Fomei Digitalis Pro TX400 TTL.

Představitelem nejvyšší řady je pak Fomei Digital Pro X, která (kromě výše zmíněné vynikající životnosti) oplývá zdaleka nejvíce konzistentním světelným výkonem a lze jej pořídit ve vysokých výkonech až 1200 Ws. Mimo jiné se hodí i pro práci ve větších ateliérech pro možnost ovládání intenzity záblesku dálkově z počítače, tabletu, anebo speciálním ovladačem.

Světlo Fomei Digital Pro X 500 patří mezi nejdostupnější profesionální záblesková světla.

Na úplném vrcholunabídky stojí výrobky Profoto. Jedná se o profesionální ateliérové vybavení využívané fotografy po celém světě. Jedna se o jedny z nejkvalitnějších a nejspolehlivějších zábleskových zařízení na světě. K nim lze pořídit obrovské množství všelijakého příslušenství a vybavení, které vám pomůže dosáhnout kýžených výsledků.

Asi nejoblíbenějším bleskem Profoto je model A1 a nejnovější A1X, což jsou nejmenší studiové blesky na světě. Ač jsou blesky určeny i do sáněk fotoaparátu, opravdu se jedná primárně o studiové bateriové blesky s modelovacím LED světlem, širokou nabídkou příslušenství, primárně magnetických modifikátorů světla, na své kompaktní rozměry navíc i slušným výkonem. Jsou samozřejmě kompatibilní s odpalovači Profoto a podporují veškeré nezbytné funkce typu vysokorychlostní synchronizace (HSS), TTL režimu atd.

Dalším velmi oblíbeným produktem jsou bateriové blesky B10 a B10 Plus. Opět se jedná o bateriové záblesky, avšak již znatelně výkonnější, kdy B10 dosahuje výkonu 250 Ws a B10 Plus až 500 Ws. Jedná se tak o lehce přenosné, kompaktní a výkonné blesky, které poslouží hlavně těm, kteří často fotí venku, nebo se přesouvají a nefotí pouze ve statickém ateliéru. K těmto bleskům Profoto opět nabízí velmi širokou nabídku příslušenství řady OCF (Off Camera Flash) vyznačující se především svou skladností a jednoduchostí použití.

Nakonec pro běžné ateliéry nabízí Profoto záblesková zařízení řad D1 a D2. Tyto záblesky jsou určeny všem, kteří nevyžadují bateriový provoz, ale chtějí studio vybavit profesionální technikou. K nim opět naleznete v naší nabídce řadu příslušenství, například softboxy řady RFi, či reflektory atd.

Kromě samotných záblesků v našem e-shopu samozřejmě naleznete i širokou škálu příslušenství, jako jsou softboxy, různé modifikátory světlarádiové odpalovačeproduktové stolyexpozimetry a mnoho dalšího. Se správným výběrem vám také rádi poradíme přímo na našich prodejnách.