Jak vybrat tiskárnu pro mobilní zařízení

Možná jste si toho nevšimli, ale tiskárny už dávno nejsou, čím bývaly. Těžké a nepraktické stroje, z nichž se po místnosti klikatilo klubko kabelů, patří minulosti. Moderní tiskárny se dají spárovat pomocí Bluetooth nebo wifi třeba se smartphonem, tabletem či foťákem. Jak ale vybrat tu pravou?

Připojit tiskárnu ke smartphonu nikdy nebylo snazší. Přitom jde o technologii poměrně novou, Apple ji začal podporovat teprve v roce 2010. Na výběr je z mnoha řešení a aplikací, nejznámější jsou Cloud Print od Google a AirPrint od Apple, sami výrobci tiskáren ale často dodávají svoje vlastní.

Připojit se k chytrému zařízení můžete přes wifi nebo Bluetooth. Některé tiskárny nejsou tzv. cloud-ready a před bezdrátovým tiskem na dálku se musí připojit k internetu přes počítač, tedy paradoxně kabelem. Spousta novějších modelů je ale wifi už dávno vybavena.

Váš výběr bude tedy primárně záviset na tom, v jakých podmínkách chcete tisknout a k jakému účelu má tiskárna sloužit. Na výběr máte primárně ze dvou velkých skupin.

Mobilní tiskárny

Nejpraktičtějším typem na cesty je tiskárna mobilní. Sbalíte ji do kapsy, batohu nebo kabelky a můžete ji používat kdekoli. Potřebujete rychle vytisknout letenku nebo vstupenku z mobilu? Při prezentaci vyhořel projektor? Nebo jste si něco hezkého vyfotili a chcete to ukázat kamarádům? Přesně pro tyhle a mnohé další situace jsou mobilní tiskárny jako dělané.

Mobilní tiskárny fungují zpravidla na jednom ze dvou principů:

  1. Tím prvním je termosublimační tisk a oproti klasickému inkoustovému tisku má tu výhodu, že výsledné fotografie mívají plynulejší barevné přechody. Díky ochranné vrstvě, kterou tiskárna na papír nanáší, také více vydrží a voda mu nezpůsobí takové problémy. Současným zástupcem této kategorie je např. Canon SELPHY CP1300.
  2. Druhou variantou jsou tiskárny bezinkoustové, které pohání technologie ZINK (Zero Ink). Stačí je naplnit speciálním ZINK papírem a jsou připraveny k provozu. Nemusíte dokupovat kazety s barvou ani žádné tonery, řešit problémy s vysycháním inkoustu nebo čištěním tiskových hlav. Do této kategorie spadá třeba Canon Zoemini.

Speciálním případem je produktová řada Fujifilm Instax SHARE, která nepoužívá inkoustové kazety ani technologii ZINK, ale svůj vlastní papír Fujifilm Instax Mini. Fotografie se tisknou delší dobu a mají polaroidový look, což může být výhoda i nevýhoda – záleží na tom, jaký je váš vztah k retru.

Jediný zásadní problém spočívá ve velikosti fotografií. Výběr rozměru nebo poměru stran je totiž oproti klasickým tiskárnám značně omezený a odvozuje se od šířky použité pásky s barvami. Standardem jsou rozměry okolo 4-6 cm, největší pak sahají někam ke 20 cm. Je třeba si ale uvědomit, že se s větším rozměrem vytištěného papíru se musí zvětšit i velikost tiskárny samotné, čímž se snižuje její mobilita. A tím se plynuje dostáváme ke druhé kategorii.

 

Statické (stolní) tiskárny

Jejich hlavní výhodou je kvalita výtisku a to, že se vám na cestách nevybijí. Jejich hlavní nevýhodou pak to, že si je na cesty pravděpodobně nikdy nevezmete. Řeč je o klasických domácích nebo kancelářských inkoustových tiskárnách, které se s rozšířením smartphonů přizpůsobily nové době a umožňují tak tisk z chytrých zařízení bez nutnosti připojení k počítači.

Jsou ideální v situaci, kdy se o jednu tiskárnu dělí několik uživatelů. Zatímco dřív bylo nutné přihlásit se do počítače, nahrát materiály z flash disku nebo je přenést pomocí Bluetooth a až pak tisknout, u modelů s připojením na internet si může kdokoli během vteřiny odeslat materiály do tisku z pohodlí svého mobilu nebo dokonce foťáku, jako např. u tiskárny Epson L810, která se k němu dokáže připojit přes rozhraní PictBridge. 

Svou těžkopádnost oproti menším mobilním sourozencům kompenzují atraktivnější cenou za jeden výtisk a všestranností, co se formátů týče. Nastavit jde zpravidla hned několik velikostí, od nejmenších průkazových fotek až po velkoformátové výkresy nebo plakáty. Vhodné jsou tedy do kanceláří nebo domácností, kde se tiskne často. Jako bonus pak mnohdy obsahují i skener nebo fax.

Výrobci k nim také dodávají kromě klasických propojovacích aplikací i různé kreativní sety, se kterými lze fotografie už v mobilu různě upravovat a hrát si s nimi. Například k Epson EcoTank L7160 dostanete zdarma aplikaci Creative Print, s níž si můžete třeba stáhnout fotografie z Facebooku a dát jim vzhled pohlednic nebo omalovánek.

Na cesty nebo na doma?

To bude při výběru tiskárny pro mobilní zařízení zřejmě vaší hlavní otázkou. Obě varianty mají své pro i proti. Klasické tiskárny jsou dnes už dostatečně připravené na potřeby světa pospojovaného bezdrátovými sítěmi, mobilní tiskárny ale přeci jen představují určitý revoluční krok. Otázkou je, jestli chcete vykročit s nimi nebo zůstat stát opodál. Obojí má své kouzlo.

 

Další informace na Megapixelu