Magazín

Fotoporadna

Jak zpracovat fotografie z vaší zimní dovolené

Lucie VořechováAktualizováno: 28. 11. 2022 v 9:52 • Rubrika: Fotoporadna

Jak zpracovat fotografie z vaší zimní dovolené

Zima se nám hlásí o slovo a než se nadějeme, bude tu s námi v plné síle. S tím se pojí i odlišné zpracování fotografií, než je tomu v létě, a také doplnění fotovýbavy o šikovné pomocníky, kteří vám usnadní vaši tvorbu. Pojďme se na zimní fotografie podívat blíže a popsat si, na co si při jejich tvorbě dát pozor a čemu věnovat pozornost.

Obsah

Krajina oděná do bílého pláště, čerstvý sníh křupající pod nohami a třpytivé sněhové vločky padající k zemi. Kouzelná a tajuplná atmosféra, která učaruje každého tvůrce. Jak ale nejlépe zachytit zimu a upravit výsledné snímky? Pojďme se hlouběji ponořit do zimní fotografie, říct si tipy a zamyslet se nad konečnou úpravou. 

Jak na zimní focení

Zima nám oproti létu přináší chladné odstíny modré a fialové. Není však nad to ponurou atmosféru oživit výraznou červenou nebo žlutou barvou pro ozvláštnění konečné fotografie. Pokud se zabýváte focením krajiny nebo přírody, nebojte se využít světelné zdroje, výrazné oblečení či barvu vlasů, nebo si počkat na východ a západ slunce, které bývají po ledových nocích sytě barevné.

Pro inspiraci by vám mohly posloužit následující snímky:

Umělecká fotografie | Megapixel
Autor: Karolina Ryvolová

Krajina v noci | Megapixel
Autor: Miroslav Nevidzan

Jak vidíte, bez kontrastních odstínů, které by rozbily ocelově modrou barvu by výstupy nebyly tak zajímavé. Při tvorbě se tedy vždy zamyslete nad kompozicí a využití objektů či světla.

V zimním ročním období vás může oslovit i minimalistické focení, kdy na bílém pozadí krásně vynikne subjekt. Vyzkoušejte zachytit strom na sněhem pokrytém poli, opuštěnou chatu v rozlehlé krajině nebo kamaráda na zamrzlém jezeře. 

Zimní roční období | Megapixel
Autor: Ladislav Pleyer

Na své si přijdou i nadšenci makra. Detailní záběr ledových křišťálů nebo neopakovatelných vzorů sněhových vloček ozvláštní vaše portfolio a po výtisku i holé zdi domova. Nezapomeňte se pro tento specifický žánr vybavit vhodnou technikou a příslušenstvím.

Pokud vás o tomto tématu zajímá více, přečtěte si náš článek Jak fotit v zimě, ve kterém najdete další tipy na focení i s vhodným nastavením fotoaparátu. 

Makro fotografie | Megapixel
Autor: Jiří Šťastný

Buďte však při focení vždy obezřetní. Žádná fotka nikdy nestojí za ublížení si na zdraví. Při focení v přírodě se ujistěte, že pod sebou máte pevnou zem a že nad vámi nevisí větev obalená sněhem nebo rampouchy, které by na vás mohly spadnout. 

Vhodné příslušenství do zimy

Nezapomeňte, že pro ty nejlepší záběry je zapotřebí, aby byl fotograf v teple, pohodlí a cítil při focení nadšení, ne touhu vrátit se zpátky do vyhřátého auta. Ať už si ráno přivstanete na východ slunce, který je v tomto ročním období v pozdějších hodinách, než jindy, chystáte párové focení venku nebo chcete jen vyfotit své děti nebo mazlíčky ve sněhu, vždy se vybavte takovým příslušenstvím, které vám to umožní. 

Ochraňte své prsty před omrzlinami teplými fotografickými rukavicemi, které budou pohodlné a neomezí vás ve vaší tvorbě, a nezapomeňte ochránit i svého mazlíka. Jak na to se dozvíte v našem článku Jak na focení v zimě a nepříznivém počasí.

Výbava na zimu | Megapixel
Autor: Martin Strnad

Jak na úpravu zimních fotografií

K zimním fotografiím se váže pohádková, až zasněná nálada. Mějte však vždy na paměti, že se nikdy nevyplatí úpravu přehnat. Nejkrásnější snímky jsou ty nejpřirozenější, ale čas od času, jak všichni dobře víme, je vhodné je lehce doladit nástroji, které nám nabízí moderní softwary, jako je třeba Lightroom nebo Photoshop

Jak už jsem zmínila v úvodu, zimní záběry si v paletě barev nachází své místo především v modrých až fialových odstínech. Při úpravě svých fotografií začněte vybalancováním bílé barvy a nebojte se lehce stáhnout teplotu do modré a odstín do fialové. 

Kompozice fotografie | Megapixel
Autor: Jaromír Kudlák

Zkontrolujte, zda na fotce nemáte přepaly ze zasněženého pozadí. Pokud ano, stáhněte bílou a highlights. Nepřežeňte to však, aby vám nezbyla nevýrazná, až šedá barva. Polaďte si expozici podle vlastního stylu a pohrajte si s křivkami. Ty vám dopomůžou pro doladění moody atmosféry, stáhnutí černé nebo zkrocení či naopak přidání kontrastu. 

Photoshop rady a triky | Megapixel
Autor: Filip Čaník

Pohrát si můžete i s jednotlivými barvami. Saturovat zelenou, oranžovou, červenou či fialovou a naopak přidat na síle modré či tyrkysové. Nebo změňte odstín barev či jejich světlost. S doladěním vám také pomůže color grading, neboli barevné tónování, díky kterému si přizpůsobíte střední, tmavé a světlé tóny a sladíte a zlepšíte své fotografie.

Pokud upřednostňujete černobílou úpravu, inspirujte se v našem článku Jak na černobílou fotografii - míchání kanálů podle Markuse Hartela.

Černobílá fotografie | Megapixel
Autor: Jaroslav Moravec

Jak si všimnete na snímku níže, fotografie je uhlazená, přechody barev jemné, celkový výstup působí velice esteticky a líbivě. Tohoto efektu dosáhnete kombinací stativu, ND filtru a dlouhého času závěrky. Dá se však nepříliš zdařile vyfocená fotografie upravit, aby se aspoň lehce podobala této?

Úprava fotografie | Megapixel
Autor: Zdenek Malich 

Úplně stejného efektu nejspíš nedosáhnete, přeci jen zdařilá fotka je základ a dohánět vše v postprocesu většinou stojí více práce a úsilí, než čehož je konečný výsledek hoden. Lehce se přiblížit však můžete. Aspoň tak, že fotografii ,,změkčíte" a dodáte jí kapku snovosti pomocí tří ,,táhel". Těmi jsou textura, clarity (či ostrost) a dehaze. Díky těmto pomocníkům můžete zjemnit přechod barev, vytvořit efekt mlhy či sjednotit barvy. I zde však platí, že méně je více. 


Autor: Jan Bavor

Fotografii máte i přes všechny zmíněné úpravy stále mdlou a nezajímavou? Zaniká na ní to, co jste především fotili? Použijte lokální úpravy a dejte důraz na focený subjekt, sluneční svit, rozjasněte nebe nebo naopak ztmavte zem. V dnešní době máme výhodu, že nám moderní softwary nabízí jednoduché a efektivní nástroje, kterými svou tvorbu rychle posuneme dál.

Tisá v zimě | Megapixel
Autor: Jakub Škyta

Zajímá vás o detailní úpravě více? Přečtěte si náš seriál Úpravy a retuše, ve kterém se věnujeme různým způsobům editování. Pokud se v nástrojích i tak nevyznáte, navštivte náš kurz Základní práce s programem Adobe Lightroom nebo Základní úpravy fotografií v Adobe Photoshopu, kde vás naučíme principy funkcí, práci s vrstvami a osvojíte si základy pro úpravy nejen zimních fotografií. A pokud jste letos byli hodní, zkuste si o kurz napsat Ježíškovi

Vytiskněte si své fotografie

Snímek máte vyfocený tak, jak jste plánovali, úprava proběhla úspěšně a teď už se jen chystáte výsledek vytisknout? Přenechte nám tuto starost, rádi za vás tisk naplánujeme, připravíme a zhotovíme. Vybírat můžete z různých formátů a druhů obrazů. V naší Fotosběrně si vybere každý. Výstupy jsou navíc vyhotovené v té nejvyšší možné kvalitě, a tak se nemusíte obávat dát svou fotografii jako dárek pod stromeček!

Krajina v zimě | Megapixel
Autor: Jan Bucek

Pokud si chcete raději vytisknout snímek doma, v naší nabídce najdete velké množství tiskáren, které vám práci ulehčí a urychlí. Oslovit by vás mohla například Canon PIXMA PRO-200 nebo pro náročnější uživatele je ideální Epson SureColor SC-P900.

Canon PIXMA PRO-200 je rychlá a kompaktní tiskárna formátu A3+. Hodí se do domácnosti fotografických nadšenců, kteří se chystají udělat své první kroky do světa tisku fotografií. Výsledné snímky jsou vysoce kvalitní a lze je tisknout v různých formátech a na různých typech papírů.

Tiskárna využívá 8 inkoustů na bázi barviv, díky čemuž jsou výstupy barevně syté a nešidí černou. Za pouhých 90 sekund zvládne vytisknout stránku a přivést fotografie k životu. Celý proces tvorby můžete sledovat na displeji o 3 palcích a ulehčit si nastavení díky softwaru Canon Professional Print & Layout, který zefektivňuje proces zpracování snímku od pořízení po tisk.

Tiskárna Canon | Megapixel

Epson SureColor SC-P900 je tiskárna navržená pro profesionály, kteří si potrpí na detail a vyžadují tu nejvyšší kvalitu tisku. Sada deseti nových inkoustů UltraChrome Pro 10 zajišťuje přesnost a prohloubení odstínů černé barvy. Na modelu si vytisknete papíry až o velikosti A2+, nevzdávejte se tak svých širokoúhlých panoramat a dejte si je zarámovat na zeď!

Díky 4,3" dotykovému displeji máte přehled o tisku. Použít můžete i software Epson Print Layout, který umožňuje jednoduše tisknout retušované nebo upravené fotografie. Decentní design a malé rozměry zajišťují, že vám tiskárna zapadne do interiéru. 

Tiskárna Epson | Megapixel

S tiskem se váže také kvalitní fotopapír, jehož nabídka je velmi široká. Abyste měli vše přehledně na jednom místě, připravili jsme pro vás stručného průvodce, který vám poradí a seznámí vás se základními pojmy i s tím, na co si při tisku dát pozor. 

Přijde vám pořízení tiskárny jako výborný dárek pod stromeček? Rádi vám pomůžeme s výběrem té nejvhodnější. A pokud byste se netrefili do vkusu, výměna dárku je u nás možná až do 15. 1. 2023!


Autor: Miroslav Sekyra

Doufám, že jsme vás v našem článku inspirovali. Pokud ano, nahrajte své fotografie do naší Galerie a podělte se s námi o ně!

Autorem úvodního snímku je Radoslav Černický.

Sdílet na


Komentáře k článku

PM

clarity - zřetelnost

dehaze - odstranění oparu

(pro neanglofonní uživatele ZPS X)

1

Petr Matoušek, 29. 11. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.