Jak zvýraznit barvy: Konec mdlých fotografií Fotoporadna

Jak zvýraznit barvy: Konec mdlých fotografií

Aktualizováno: 7. 8. 2019 v 15:41 • Rubrika: Fotoporadna

Rádi fotíte, ale s výsledkem nejste vždycky spokojení? Máte pocit, že jsou vaše fotky občas mdlé a chybí jim šťáva? Přečtěte si, jak docílit toho, aby na výsledné fotce byly barvy co nejvýraznější. Možností máme hned několik...

Softwarové zvýraznění barev

V době digitální fotografie je to asi to nejjednodušší řešení. Stačí si trochu pohrát v nějakém programu na úpravu fotek s “hejblátkem” označeným slovem sytost, nebo saturace. Samozřejmě to ale má svá úskalí. Předně, pokud chcete tímto způsobem zvýraznit barvy, musí být z čeho brát, tedy pokud je zachycená scéna poměrně málo barevná sama o sobě, může se softwarové zvýraznění barev dost podepsat na výsledné kvalitě.


Ovladač sytosti barev v programu Zoner Photo Studio 16

Pokud chcete pracovat s barvami ve větší míře, je dobré neupravovat snímek ve formátu JPEG, ale RAW. Tento formát je daleko bohatší na obrazová data a softwarové úpravy nepůsobí destruktivně. Máte tedy daleko více možností, jak výslednou fotku vyladit k vaší spokojenosti.

Foto: Pixabay

Nastavení fotoaparátu

Pokud s úpravami v RAWu ještě nemáte zkušenosti, můžete výsledky velice výrazně upravit nastavením fotoaparátu. Když totiž fotíte do JPEGu, fotoaparát obrazová data zpracuje za vás a vy si můžete určit, jak to má udělat. Slouží k tomu nastavení Picture Control, nebo Picture Style (podle značky foťáku). Případně máte v menu možnost nastavit přímo sytost barev.


Menu Picture Style u zrcadlovek Canon

Jednotlivá nastavení Picture Control jsou přednastavena podle toho, jakou scénu plánujete fotit. Například nastavení Portrét zprostředkuje barvy spíše jemnější a méně kontrastní a jako prioritu má věrné zobrazení pleti. Naproti tomu režim Krajina barvy zvýrazní, případně ještě zvedne kontrast, takže budou vaše záběry daleko výraznější. Ještě zajímavější je nastavení VIVID, neboli Živé barvy. V tomto režimu fotky barvami doslova září. Pokud je tedy váš záběr založen na výrazných barvách a barevném kontrastu, je právě tohle nastavení nejvhodnější. Ovšem pozor: pokud na tohle nastavení zapomenete a začnete s ním fotit třeba právě portréty, dostanete velmi přehnané a nepřirozené výsledky. Pokud tedy výrazné barvy vyloženě nevyžaduje váš výtvarný záměr, raději se nastavení živých barev vyhněte.


Menu Picture Control u zrcadlovek Nikon. Jednotlivé volby jdou ještě detailně nastavit.

Nevíte si rady? Přijďte k nám na kurz Úpravy v Adobe Lightroom

Kurz povede Jan Tichý a je vhodný pro začínající i mírně pokročilé fotografy, kteří vidí jistou hodnotu ve svých fotografiích a nechtějí nechávat úpravy fotografií jen na svém fotoaparátu. Dále pro ty, kdo se chtějí do budoucna fotografii věnovat a vytvořit si přehledný archiv.

Foto: Jan Tichý

Použití filtrů

Daleko výraznější barvy ale nejsou dostupné pouze díky softwarovým úpravám. Velice často je dokonce účinnější použít polarizační filtr.

Polarizační filtry

Kouzlo polarizačního filtru spočívá v tom, že jeho použitím odfiltrujete lesk ze všeho, co se alespoň trochu leskne a není to z kovu. Tedy například z vodní hladiny (pokud je voda čistá, vidíte – fotíte skrz ní, skoro jako by tam nebyla), ze spadaného mokrého listí, z trávy, prostě ze všeho. Dokáže také ztmavit modrou oblohu, takže na ní vyniknou bílá oblaka. Zároveň upraví celkový kontrast a zvýrazní barvy.

Oba záběry byly foceny hned po sobě, jediný rozdíl je v pootočení polarizačního (PL) filtru. Na pravém snímku je vidět maximální efekt.

Filtr je v praxi našroubovaný na objektivu a je vždy konstruován jako otočný. Požadovaný směr kmitání (tedy síla efektu) se řídí natočením filtru. Tím dochází k zachytávání polarizovaného světla. Polarizované světlo vzniká především odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) nebo průchodem skrze materiál, který světlo polarizuje (např. opar), rozptylem a lomem světla nebo absorbcí.

Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje téměř vůbec. Stejně tak se efekt neprojevuje při fotografování s pomocí blesku. Pokud chceme pomocí polarizačního filtru odstranit odlesky např. ze skla, bývá účinek největší, fotografujeme-li směrem, který svírá s lesknoucím se povrchem úhel zhruba 35°. Při použití polarizačního filtru dochází také k úbytku světla o cca 1,5 až 2 EV. S nasazeným polarizačním filtrem se tedy znatelně prodlužuje expoziční čas a to je další důvod, proč je dobré používat stativ.

Existují dva základní typy polarizačních filtrů:

 

 1. Lineární - po průchodem lineárním filtrem je světlo polarizované – nehodí se pro digitální fotoaparáty. Používal se v minulosti u přístrojů s manuálním ostřením.
 2. Cirkulární - cirkulární filtr má pomocnou fólii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo opět rozkmitá do všech směrů. Je vhodný pro všechny současné fotoaparáty vybavené autofokusem a vnitřním měřením expozice.

Další ukázka

Podívejte se na další dvojice fotek focených těsně po sobě. Která je s filtrem a která bez filtru, to asi není potřeba nijak složitě komentovat. S filtrem je vždy ta s výraznějšími barvami. Fotky nebyly nijak upraveny, efektu bylo dosaženo skutečně pouze pootočením polarizačního filtru. Na některých fotkách stromů je krásně vidět, jak se s použitím filtru přestaly lesknout listy a jsou tedy daleko sytější.


Úvodní foto: PixabayZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Avatar

  Myslím,že s barvami lze pracovat v ZPS i v sekci ,efekty, a v ní ,posun barev, )

  Stan Margala, 05.09.2014 | Reagovat

 • 1

  Krátký

  Jj svatá pravda není nad polarizáček...:-)

  David Krátký, 05.09.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak používat stativ

  Stativ je jedno z nejžádanějšího příslušenství k fotoaparátům a kamerám, jehož použití zpravidla velmi kladně ovlivňuje výslednou kvalitu záznamu.…

 • Jak fotit koncerty

  Fotografování koncertů se většinou vyznačuje tím, že se odehrává v obtížných světelných podmínkách. Na pódiu bývá mnoho různobarevných světelných…

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím