Jan Šmíd: oblečení má vyšší prioritu, než další objektiv Rozhovory

Jan Šmíd: oblečení má vyšší prioritu, než další objektiv

Luděk BouškaVydáno: 11. 12. 2016 v 9:00 • Rubrika: Rozhovory

Možná si teď říkáte, co je to za divný titulek, vždyť jsme na fotografickém webu a ne na nějakém módním. To je samozřejmě pravda, jenže právě dnes je Mezinárodní den hor a já jsem položil několik otázek vynikajícímu "horskému" fotografovi Janu Šmídovi právě na téma focení hor. V tomhle kontextu už vám možná ten titulek začne dávat větší smysl.

1. Dobrý den, pane Šmíde, z Vašeho profilu v naší Galerii je na první pohled jasné, že se věnujete krajinářské fotografii a to z velké části focení hor. Proč Vás právě hory tak přitahují? Sám uvádíte, že nejste žádný turista...

Máte pravdu, já jsem spíš prototyp antituristy... :) Abych to vysvětlil. Nejde o lenost, koneckonců jako bývalý triatlonista si neumím život bez sportu představit a věnuji se mu stále intenzivně. Jen mě prostě nebaví procházky po horách přes den, kdy jsou na hřebenech davy. Zajděte si na Sněžku v létě – stovky lidí, u lanovky fronty na 3 hodiny, a když jdete pěšky nahoru, tlačíte se v davu. Zato když jdu na hory s cílem fotit, to je jiná. Např. v zimě v -15st. ve 3 hodiny ráno na Sněžce nepotkáte nikoho. Takže jde-li o fotku, neváhám vyrazit v noci a hnát se na hřebeny s 25kg fotovýbavou na zádech. Ale přes den mě na horách opravdu moc nepotkáte.

A proč mi učarovaly hory? Možná pro ty majestátní pohledy a také proto, že nemám rád na svých fotkách, až na výjimky, civilizační prvky. V nížinách nafotíte nedotknutou přírodu opravdu jen velmi těžko. I když na horách to už také začíná být problém.

2. Vaše snímky vynikají kromě vysoké estetické hodnoty také perfektní technickou kvalitou. Vím, že se většinou jedná o skládané snímky, ale jakou techniku dnes používáte? Jaká těla a jaké objektivy a která část Vašeho vybavení je Vaše nejoblíbenější? A jaké k tomu máte důvody?

Tak o mě je celkem známé, že jsem srdcem nikonista. Z canonistů si dělám srandu, že se fotí Nikonem, protože Canon je dobrý jen jako výrobce kopírek (je mi jasné, že mě teď canonisté prokleli, ale berte ro s nadsázkou jako já). Mimochodem jsem zjistil, že se tenhle výrok o kopírkách mezi krajináři docela hezky uchytil. :)

Co se týká těl, tak noční fotografie pořizuji s Nikonem D810A. Lepší nástroj na noční focení dnes asi těžko najdeme. Denní focení absolvuji dlouhodobě s Nikonem D750, se kterým jsem absolutně spokojený. Nicméně s příchodem Nikonu D500 udělám změnu a u klasických východů/západů se vrátím k malému čipu právě v podobě D500. S ohledem na můj styl focení (panoramatické fotky kombinující rozdílné expozice, antireflexy a víc rovin zaostření) upřednostňuji u D500 větší hloubku ostrosti, díky které nebudu nucený dělat tolik rovin zaostření jako dnes. Kvalitou výstupu si D500 nezadá s fullframe zrcadlovkami (v případě nižšího ISO).

U skel je to jiné, tam používám objektivy různých značek. Nejvíc fotím se Sigmou 35 1,4 ART a Tamronem 70-200 2,8 USD. Hlavně na hvězdy a některé kompozice s vodou používám Sigmu 24 1,4 ART. Méně často fotím s Nikonem 50 1,4G. Tahle výbava je pro mě již nějakou dobu základ. Nicméně to není vše. Relativně často fotím s Nikonem 300mm f/4,0 E AF-S PF ED VR, který je opravdu vynikající. To samé platí i o Nikonu 200 f2.0. S návratem k malému čipu u denních fotek přemýšlím o dalším skle, které bude široké a dá se na něj nasadit filtr (polarizační – pro focení vody). Zatím mám v hledáčku novou značku Irix 15 f2,4. Pokud bude výkon odpovídat recenzím, je to pro mě zajímavá volba i s ohledem na potřebu širších ohnisek pro focení polární záře (spolu s Nikonem D810A).

3. Focení v horském prostředí má spoustu specifik, připravujete nějak svou techniku na pobyt na mraze? Jak bojujete proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, tedy proti mrazu, silnému větru, případně vlhkosti?

Přiznám se, že v tomhle ohledu spoléhám na kvalitu výrobců. A nikdy mi zatím nezklamali. Na objektivech mám často několikacentimetrovou námrazu, prší na ně, sem tam nějaký písekv exotice, ale nikdy jsem s nimi neměl jediný problém, to samé se týká těl. Samozřejmě po focení se jejich údržbě poctivě věnuji, ale žádné speciální obaly, kryty ani nic takového. Co se týká větru, tak nejlepší je vzít si na hory pořádný deštník jako větrolam. Nicméně jednu věc používám často, a sice vyhřívání objektivu. Ale ne s ohledem na ochranu objektivu, nýbrž z důvodu funkčnosti. Tedy aby se během nočních a předvýchodových focení nerosil přední člen objektivu.

4. Neodmyslitelnou pomůckou každého krajináře je stativ, jaký máte? A jakou používáte hlavu?

Již dlouhá léta používám Manfrotto MT 055CXPRO3. Dostal jsem ho kdysi jako dárek a nemůžu si na něj stěžovat. Nicméně aktuálně u mě probíhá obměna vybavení. Tedy nejen již avizovaná výměna těla (Nikon D500 namísto D750), také výměna a dokoupení skel (Sigma 85 1,4 ART, Nikon 200-500 F5,6, 50 1,4 ART namísto Nikonu 50 1,4G atd.). A když už, tak už. :) Takže je na cestě Gitzo Systematic GT3542XLS. Hlavu mám Gitzo GH3780QD. Ale i ta, i když jsem s ní spokojený, „půjde do světa“. Namísto ní mám objednaný komplet systém od americké firmy RRS – tedy nejen hlavu, ale i nodální sáňky spolu s modifikovatelnou panohlavou.

5. V čem Vaši techniku transportujete? Osvědčil se Vám nějaký fotobatoh, nebo dáváte přednost klasické fotobrašně, kterou nosíte v nějakém běžném batohu?

Několik let používám druhou generaci fotobatohu Lowepro Pro Trekker 450 AW. Možná bych uvítal nějakou specializovanou fotokrosnu, nicméně dosavadní nabídka na trhu je jednak poměrně úzká, jedna mě příliš nezaujala. Takže s fotobatohem se budu ještě asi nějakou dobu kamarádit. Totiž vzhledem k množství výbavy, kterou na focení nosím (např. i paralaktická montáž, sem tam protizávaží, 2 těla atd.) není možná varianta fotobrašny, která se vejde do krosny.

6. Bez jakého příslušenství si nedovedete fotografování v horách představit?

Asi bych odpověděl trochu šířeji, tedy ne s ohledem na příslušenství, ale na vybavení jako takové. V zimě se neobejdu bez sněžnic a arktických bot. Již několikrát mi omrzly prsty, což mě „dokopalo“ koupit si opravdu pořádné zimní boty. Úplně poslední kapkou bylo 3hodinové focení letos v Krkonoších, kdy byla přízemní teplota -26st. Po těchto třech hodinách (a dalším omrznutí prstů na nohách) jsem objednal arktické boty sakra rychle. Péřová bunda je v zimě také nezbytný základ.

7. Co byste doporučil začínajícím fotografům, kteří chtějí zkusit focení hor? Na co by se měli soustředit především? A čemu se vyvarovat?

Především by měli začít nákupem kvalitního oblečení a bot. Někteří fotografové si myslí, že české hory jsou takové sranda kopečky a nic se jim nemůže stát. Ovšem když se v Krkonoších zastavíme u Památníků obětem hor, uvědomíme si, že opak je pravdou. Takže zvlášť když jdeme na první focení do hor, chce to opravdu kvalitní přípravu a nic nepodcenit. Hlavně si uvědomme, že pokud pocítíme při focení jakoukoliv nepohodu (zejména zimu), tak jde celé focení stranou a soustředíme se jen na to, co nám vadí. Jinými slovy nic nenafotíme a veškerá naše námaha (vstávání v noci, cesta autem, výstup na hřebeny) jde vniveč. Teď nechci působit jako děd vševěd. Sám jsem si tím totiž prošel a poučil jsem se až ze svých chyb pramenících z podceňování nutnosti kvalitní výbavení. Je jasné, že začínající fotograf má tendenci investovat nejprve do fotovýbavy a teprve potom do oblečení a bot. Ovšem až se bude klepat někde na hřebenech zimou a nebude schopný ani nastavit clonu, tak pochopí, že má oblečení vyšší prioritu než další objektiv.Zobrazeny komentáře (6 - 1)

 • 6

  Šmíd

  Reaguje na (4) | To jsem rád, že byl rozhovor přínosný i pro Canonýry :D Co se týká ponožek, tak asi nejradši mám vysoké zimní značky Moira. Teď mi nově dorazily vložky do bot z obchodu Ovečkárna. Takže zatím nemám zkušenosti, ale reference mám na vložky velmi slibné a jsou za pár korun. Jinak ponožky mám jen jedny. Jde mi o to, abych měl v botě co nejvíc místa na vzduchovou kapsu, která je v ochraně před mrazem daleko efektivnější než dvoje ponožky na sobě, s nimiž je noha napláclá až do kraje boty.

  Jan Šmíd, 15.12.2016 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Reaguje na (2) | Bohužel se příspěvek dvakrát neodeslal celý, takže doplňuji. Jinak děkuji i za všechny Canonýry :D , samo, že si dělám také srandu. Vhodná značka dává větší možnosti, záruka dobrého snímku je někde jinde... :) :) :)

  Stanislav Jirsík, 13.12.2016 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (2) | Díky za obsáhlou odpověď, vyzkoušené věci jsou nejpřínosněší a pro mne jediná akceptovatelná reklama☺. Možná bych se ještě zeptal na to jak řešíte ponožky, případně jestli používáte kombinace tenká, igelit, silná, nebo přímo co se osvědčilo Vám. Jinak děkuji i za všechny Canonýry

  Stanislav Jirsik, 13.12.2016 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (2) | Díky za obsáhlou odpověď, vyzkoušené věci jsou nejpřínosněší a pro mne jediná akceptovatelná reklama☺. Možná bych se ještě zeptal na to jak řešíte ponožky, případně jestli používáte kombinace tenká, igelit, silná, nebo přímo co se osvědčilo Vám. Jinak děkuji i za všechny Canonýry

  Stanislav Jirsik, 13.12.2016 | Reagovat

 • 2

  Šmíd

  Reaguje na (1) | Tak to jsem rád, že se ozval canonista :D Dělám si srandu...a není problém. Co se týká oblečení, které je pro mě základem celý rok, tak pak je to pro mě goretexová bunda a kalhoty od firmy Tilak. Nejen že patří ke světové špičce, ale je to česká firma, nikdy nevyrobili jediný kus v Asii a kvalita a servis v případě, kdy si třeba kalhoty roztrhnete cepínem nebo o plot, je prostě bezkonkurenční. A oblékají Horskou službu, což je pro mě docela rozhodující co se týká záruky kvality. Jde-li o bundy, tak mám předchozí model této: http://www.tilak.cz/cs/raptor-panska-horolezecka-bunda/barva/151-sulphur-golden-rod. A k tomu GTX kalhoty, také z 3vrstvého goretexu pro. Dřív jsem měl softshell set, ale ten jsem už definitivně odložil. GTX sada je podle mě nejideálnější a díky možnosti rozepnout kalhoty na bocích a samozřejmě bundu v podpaždí se člověk při stoupání nepotí a necítí se jak v "pláštěnce". K tomu samozřejmě 1. a 2. vrstvu. Jako první nejčastěji používám švýcarský X-Bionic. Jako druhou vrstvu mám nejraději Femund od Tilaku - má kapucu, kapsy, ideální. Nicméně Femund teď vyměním za tuto novinku: http://www.tilak.cz/cs/spike/barva/126-brilliant-blue-silver. Na zimní období buď umělé peří, které se strčí pod GTX bundu (Ketil od Tilaku). Tohle řešení je ideální v tom, že je "jemná" bunda schována pod GTX vrstvou a navíc vždy můžu sundat a sbalit. V případě extrémních mrazů pak to chce již péřovku. Já mám několik let starou značky Millet, kterou jsem dostal jako dárek, ale zatím plně slouží. Boty - za mě jeden požadavek, a sice musejí se mi vejít do sněžnic. Vzhledem k tomu, že se mi nohy neprokrvují úplně ideálně a také k tomu, že i při letní noci se dá do člověka během celonočního focení na Šumavě zima, jedu v zásadě jen dva modely. A sice Meindl: http://www.meindlboty.cz/detail_produktu.php?produkt=125 anebo potom "papuče" Sorel. Ty druhé nejsou samozřejmě ideální na nějaké treky, jsou spíš na kratší, nenáročné trasy, ale v extrémní zimě. Meindly jsou výborné v tom, že v nich ujdete vše a noha je v bezpečí (myslím na event.výrok kotníku atp.). Tolik asi za mě :)

  Jan Šmíd, 13.12.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Článek je pro mne přínosný, byť pracuji s fotoaparáty Canon. Jediné, co postrádám, je více informací k vyzkoušenému oblečení. Jaké značky se osvědčily atp. Nejde mi o propagaci té, či oné firmy, ale o praxi osvědčené věci. Kupříkladu k arktickým botám jsem na netu našel informace jen sporadicky. Hory bez lidí mne neskutečně lákají, takže uvítám každou dobrou zkušenost. Děkuji...

  Stanislav Jirsik, 13.12.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím