Magazín

Rozhovory

Jan Stria - rozhovor s vítězem soutěže DYNAMICKÁ KRAJINA

Martin LukešVydáno: 6. 6. 2016 v 10:06 • Rubrika: Rozhovory

Jan Stria - rozhovor s vítězem soutěže DYNAMICKÁ KRAJINA

Před pár dny jsem na sobotním workshopu Megapixelu potkal nenápadného a skromného chlapíka, kterým byl Jan Stria, vítěz měsíčního kola na téma DYNAMICKÁ KRAJINA, naší celoroční fotografické soutěže. Jeho krajinné motivy patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co je v Galerii v tomto žánru k vidění a tak jsem domluvili na krátkém rozhovoru pro náš Magazín.

Obsah

Prozraďte něco o sobě, odkud, jste, čím se živíte, jak dlouho fotografujete?

Pocházím z malého města v malebného Podkrkonoší. Vystudoval jsem IT a tím se také živím. Focení je pro mě především koníčkem, únik od každodenní reality. Od dětství mě bavilo zachycovat různé momenty, tenkrát ještě na černobílý film. Zrcadlovku jsem pořídil až v roce 2010, více fotit jsem začal na konci roku 2012.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/0/214860.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Co se týče soutěže ROK S MEGAPIXELM, tak se celkem pravidelně účastníte. Jak se perete s jednotlivými tématy, které bylo pro Vás oříškem a které naopak pomyslným šálkem kávy?

Vaše soutěž mě opravdu zaujala, protože nutí účastníky vyzkoušet i témata, kterým se běžně nevěnují. To platí i u mě, některá témata jsou opravdu výzvou. Například vloni jsem si díky tématu poprvé vyzkoušel i portrét či produktovou fotografii. Rád poznávám nové věci a zkouším se s nimi poprat. Radost mám z témat, kam mohu přidat fotku krajiny nebo makra. Tam už ale nastává problém kterou vybrat... :-)

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/0/214600.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Podle Vašeho portfólia jsou romantické krajinky spojené s dlouhým časem Vašim oblíbeným motivem. Máte perfektně zmáknutou kompozici, expozici i světlo. Cítíte se být tedy vyloženě krajinářem?

Mám rád přírodu, užívám si volnosti a pokouším se zachytit jedinečné momenty. Když se fotka podaří, je to příjemný bonus a vzpomínka na tu báječnou chvíli. Radost z takových okamžiků se snažím sdílet, např v nástěnném kalendáři, jehož prostřednictvým mohu předat alespoň částečný vizuální zážitek.
 
Fotím především krajinu, ale snažím se proniknout i do jiných témat. Děkuji za chválu, moc mě to těší. Od svého okolí občas slýchám, že jsem až přehnaně sebekritický, ale i tak si myslím, že mám před sebou ještě dlouhou cestu. Ale jak se říká "I cesta může být cíl" :-)

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/5/213255.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Focení krajin je hodně spojené s cestováním. Prozradíte, které místa jste navštívil a kde se Vám povedly nejlepší úlovky v podobě krajinné fotografie?

Ano, focení a cestování se výborně doplňují! Cestuji opravdu rád. Měl jsem možnost navštívit celkem dost míst, kromě většiny evropských zemí například Japonsko, Filipíny, Čínu, Thajsko, Malajsii, Rusko, Ameriku, ostrovy v Karibiku, atd. Seznam by byl celkem dlouhý.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/146789.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Máte nějakou vytouženou lokaci, kam byste se chtěl podívat?

Velmi mě to táhne do míst, kde se dá stále ještě najít pannenská příroda. Nejen kvůli focení. Vysoko na seznamu je pak Mongolsko, "samozřejmě" Nový Zéland a Patagonie.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/71929.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel

S jakou technikou pracujete?

Stále fotím se svou první zrcadlovkou Canon EOS 550D. Má svá léta, už nějaký čas přemýšlím o důstojném nástupci a občas narážím na limity. Možná i to mě trochu posouvá, protože se snažím najít způsob, jak limity obejít a vypořádat se s nimi. Tělo jsem pořídil s objektivem Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USM. Později jsem pořídil Tamron AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di LD Macro, následovala  Tokina AT-X 11-16mm f/2,8 116 Pro DX II a později L-kové makro Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM. Mimochodem vše pořízené u vás, v Megapixelu. :-) Teleobjektiv jsem letos vyměnil za L-ko Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 L IS USM.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/2/145922.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Vaše snímky mají velmi vysokou úroveň i z hlediska postprocesu. Jaký program používáte a jak řešíte chybějící dynamiku.

Opět děkuji za chválu. Z asi 85% používám pouze Lighroom. Nejsem vyznavačem nereálných omalovánek nebo skládaček z Photoshopu či efektů. Drobné retuši se občas nevyhnu, ale chci aby mé fotky odrážely to, co jsem viděl. Jsem si vědom, že se tímto celkem limituji. Snažím se zvládnout co nejvíce přímo ve fotoaparátu. Občas se nevyhnu použití více expozic, protože dynamický rozsah scény je zkrátka mimo schopnosti techniky.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/2/145642.jpg | Jan Stria, Panoramatická fotografie | Megapixel
 
Kromě krajin jsou i nějaké další žánry, které Vás baví a kterým byste se chtěl věnovat více?

Opravdu mě baví makro. Láká mě i portrét, reportáž nebo sport. Kromě krajiny a makra bych se chtěl více věnovat právě portrétu a sportu.
Díky výhře jsem měl možnost absolvovat Váš workshop zaměřený na atelierové focení portrétu a musím říct, že mě to opravdu oslovilo. Workshop byl perfektní, přesně splnil má očekávání a stále jsem nadšený. Díky!

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/144269.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Přišlo to až po tom, co jste si toto téma vyzkoušel díky zadání naší soutěže?

V případě portrétu to byl přesně ten případ. Jak jsem již zmínil, portrét jsem předtím ještě vážneji nefotil.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/122979.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Co Vám dala soutěž Rok s Megapixelem a jaké to je přemýšlet nad zadáními, které jste třeba nikdy předtím nefotil?

Jednoznačně možnost rozšířit si obzory a znalosti, nejen účastí v jednotlivých kolech, ale také skvělá inspirace. Kromě toho i poznat nové kolegy, možnost výměny názorů, rad, tipů. O každém tématu přemýšlím, ale protože focení není mým jediným koníčkem, někdy se bohužel nedostanu k realizaci v termínu. Nápady mi ale zůstavají v hlavě a určitě se na ně dostane. Tím, že jsem nad tématem přemýšlel, má pro mě osobní význam.

http://megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/6/101766.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
 
Jaké jsou Vaše fotografické ambice a máte vytyčené nějaké cíle, nebo dokonce tajné sny?

Jak jsem již zmínil v úvodu, focení je pro mě především koníčkem, který mi dělá radost a nabízí i odreagování. Jsem rád, když mé fotky mohou zprostředkovat radost a atmosféru. Pokud se v nějaké fotosoutěži zadaří, je to úžasné. Snem je asi možnost cestovat a fotit co možná nejvíce.

I současné kolo naší červnové fotografické soutěže souvisí s cestováním. Tentokát můžete soutěžit se svými cestopisnými fotografiemi na téma VE STOPÁCH CESOVATELŮ.
Garantem soutěže je tentokrát známá tvář, jeden z nejúspěšnějších fotografů Galerie Megapixel, a dvojnásobný vítěz celoroční soutěže, Otakar Metlička na jehož besedu jste srdečně zváni.

30.6.2016 / Praha - Cestopisná fotografie - beseda s garantem soutěže Otakarem Metličkou

Cestopisná fotografie - beseda s garantem soutěže Otakarem Metličkou | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Tamara Fusková

Jednou bych chtěla také umět dělat tak nádherné věci a proto přeji všechno nejlepší a hodně elánu, nápadu a štěstí

1

Tamara Fusková, 28. 6. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.