Jiný kraj, jiný mrav - fotografická kultura v Japonsku Blog

Jiný kraj, jiný mrav - fotografická kultura v Japonsku

Kryštof KorčAktualizováno: 19. 5. 2016 v 13:23 • Rubrika: Blog

Už při své první návštěvě jsem se chystal dát dohromady podobný text, ale jsem moc rád, že jsem počkal na tu druhou. Nejen že při prvním pobytu v Japonsku jsem měl jako každý čerstvý turista v Orientu pocit, že i pračky tady perou lépe a rychleji než u nás (pořád si to v koutku duše myslím), ale vše z místního fotografického dění jsem viděl jen v rychlosti a povrchně. Když se člověk snaží stihnout vše, zkrátka dost z těch opravdu podstatných věcí mine.

A tak jsem se tentokrát k mému velkému potěšení dokázal vykašlat na to nepřeberné množství skvělé techniky, už nehledám nejlepší bistro a nesnažím se obejít co možná nejvíc svatyní a zahrad. Oproti tomu jsem se plně pustil do výzkumu toho, jak Tokyo žije fotograficky a nestačím se divit.

Není ani moc překvapivé, že čím více toho nacházím, tím více dalších míst a možností se přede mnou rozprostírá. Město s tak bohatou kulturou a větším počtem obyvatel než Česká Republika v tomto ohledu snad ani selhal nemohlo. Ještě když se jedná o centrum země, která je kolébkou tolika výrobců fototechniky. Tato návštěva mě donutila k pochybnostem o rčení "co Čech, to fotograf". Nemyslím tím nic špatného, ale v poměru k Japonsku mám dojem, že jen v Tokyu se najde více takových, než v naší zemi. Dovolte mi podělit se o ten povrch celé veci, který se mi doteď podařilo zpozorovat. Mimochodem mám k němu ještě jeden příběh vázaný na konkrétní místo a lidi, ale o tom až v příštím textu. Teď se se mnou pojďte podívat na to, jak to tady s fotografií vypadá a proč je dle mého skromného poledu tak zásadně jiná od té naší, nebo spíše našeho přístupu k ní. 

Důvodů pro mou náklonnost je mnoho a pokusím se je probrat popořadě. Mé prví setkání s japonskou fotografií samozřejmě proběhlo na webu, člověk si hledá populární autory, studuje různé žánry, japonci mu dříve či později prostě přijdou pod kurzor. Co mě ale překvapilo nejvíce bylo to, kolik jsem postupem času našel publikací od mladých autorů a jak rozmanité byly. Přitom se nejednalo jen o katalogy výstav, ale nacházel jsem stále více knih malých nákladů, které autoři vydávají sami, většinou bez nakladatele. Pár jsem si jich objednal a za těch pár set korun si udělal velikou radost, bez výjimky totiž byly zajímavé všechny. Každá jiná, žádný populární jednotný směr, všechny individuality jak žánrově, tak i obsahem.

Když jsem se ale ocitl zde, podařilo se mi najít několik knihkupectví a malých nakladatelství, která právě takové publikace prodávají a produkují, dokonce i jedno z nejluxusnějších knihkupectví Daikanyama Books má celé oddělení foto publikací s oddělením knih vydaných vlastním nákladem. Nemluvě o antikvariátech ve kterých není výjimkou najít celé patro fotografie. Našel jsem i plakáty z českých výstav a některé našince mezi zastoupenými autory. Pokud se někdy vyskytnete v Tokyu, zde je mapa těch nejdůležitějších míst

Co je ale ještě důležitější, je množství malých nezávislých galerií. Většinou je to jen jedna místnost, což je vzhledem k tokyjským nájmům více než pochopitelné, ale jejich množství je až zarážející. Jen na Shinjuku v centru města je jich více než deset. Každá fotografická společnost tady má také svou malou výstavní síň. Z těchto je potřeba zdůraznit Nikon Salon ve 28 patře mrakodrapu v centru města. Nejvíc na ní cením to, že přes patronát tak velkého výrobce dává prostor velmi komorním počinům.

Celá galerijní kultura je velmi civilní a nenucená. Vernisáže jsou skromné a velmi často se střídají, což poukazuje na to, že autorů je mnoho a co je důležitější, mnoho je jich aktivních. Dnes jsem se byl podívat do jedné exponovanější - TotemPole Gallery, potkal autora výstavy, prohodil pár slov co nám jazyková bariéra dovolila a mimoděk se podíval po pozvánkách na další výstavy v okolí. Jen na Shinjuku mě formou pohlednic lákalo dvanáct pozvánek v nejbližších čtrnácti dnech. A to hovořím pouze o jedné části města. Pokud byste se rádi zorientovali, přikládám mapu těchto míst.

Zajímavé je také to, že mnoho z autorů nejsou profesionálové jak je známe, ale lidé kteří mají svá běžná zaměstnání a životy, mnohdy jsou vybaveni jen obyčejným filmovým kompaktem a dostatkem citu a zápalu pro věc.

Co zbývá dodat? Snad jen to, že pokud se fotografie týče, Tokyo rohodně stojí za to navštívit a také to, že to nejzajímavější si chystám na další článek. Tak zase příště na blogu.

A abych neprotěžoval jen Japonce, musím zmínit že i u nás se najde mnoho zajímavých mladých publikujících autorů. Z těch kteří mi vytanou na mysli jako první, je například Tomáš Pospěch, jehož knihy najdete i u nás v obchodech. A velmi se těším na vydání Trampů od Oldřicha Malachty, doporučuji sledovat.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím