Magazín

Produktové aktuality

K prvním novinkám roku patří full-frame zrcadlovka Nikon D780, ultrazoom Nikon Coolpix P950 a dva nové objektivy

Martin LukešAktualizováno: 8. 1. 2020 v 11:05 • Rubrika: Produktové aktuality

K prvním novinkám roku patří full-frame zrcadlovka Nikon D780, ultrazoom Nikon Coolpix P950 a dva nové objektivy

Začátek nového roku přinese spoustu zajímavých novinek. Jako první tahají esa z rukávu největší hráči v oblasti fototechniky a mezi ně samozřejmě patří i značka Nikon. Ta představuje hned dva nové fotoaparáty a dva objektivy. Potěšeni budou tentokrát především profesionálové a náročnější fotografové. První novinkou je dlouho očekávaná full-frame zrcadlovka Nikon D780 a druhá z kategorie ultrazoom kompaktů Nikon Coolpix P950 potěší hlavně rodinné fotografy.

Obsah

První novinkou stáje Nikon pro rok 2020 je digitální zrcadlovka s plnoformátovým FX snímačem (24x36mm) Nikon D780. Jak již samotný název napovídá, jde o přímého nástupce velmi populární DSLR Nikon D750, která byla představena zhruba před pěti lety. Oba modely jsou jakousi vstupní branou full-frame zrcadlovek, primárně jsou tedy určeny především náročnějším hobby fotografům.

Předchozí model si ale pro své parametry a špičkový obrazový výstup dokázal najít svou pozici i v profesionální branži a skončil v nejedné brašně reportážního nebo svatebního fotografa. Hodil se i na portrétní a produktovou fotografii, a tak tomu jistě bude i u žhavé novinky.
Nikon D780 | Megapixel
Novinka je samozřejmě vylepšena ve spoustě klíčových parametrů. Snímač 24,5 Mpx je ideální kompromisem mezi možností velkoformátového tisku a optimální hladinou šumu při vyšších citlivostech. Ta jde nastavit v rozsahu ISO 100 - 51 200 a navíc ji lze rozšířit na hodnoty ISO 50 - 204 800. Oproti předchozímu modelu se zvýšil také rozsah expozičních časů. Ty lze nastavit na 1/8000s a nejdelší čas není obvyklých 30s, ale 900s. To využijí především milovníci hrátek s pohybovou neostrostí.

Na své si přijdou i fanoušci natáčení videa. Nikon D780 nabízí UHD rozlišení 4K bez cropu při 30sn/s. Výstup videa je v 10 bitech a nechybí ani oblíbené profily N-Log a Hybrid Log Gamma (HLG).

Po představení novinky, které proběhlo na oficiální tiskové konferenci, lze s trochou nadsázky říci, že Nikon D780 zkombinoval ty nejlepší technologie. Potkávají se v něm některé parametry z profesionální zrcadlovky Nikon D850 a vyšší třídy FX bezzrcadlovek Z6 a Z7. Samozřejmě jde ale o tradiční DSLR, která je vybavena příjemně velkým a světelným hledáčkem se 100% pokrytím a zvětšením 0,7x. Mozek tvoří měřící RGB senzor s rozlišením 180 000 bodů, jaký známe z D850. Z modelové řady bezzrcadlovek Nikon Z si zase "vypůjčil" srdce v podobě procesoru EXPEED 6. Stejně jako u bezzrcátkových fotoaparátů najdeme i u této novinky v režimu Live view 273 AF bodů, které pokrývají 90% obrazového snímače.  V živém náhledu nechybí ani detekce tváře a detekce oka s možností uzamčení na konkrétní osobu. V režimu videa lze také aktivovat elektronickou stabilizaci obrazu a kromě již zmiňovaného 4K rozlišení, umí zrcadlovka nahrávat také ve full HD při 120 sn./s.



Proti svému předchůdci, Nikonu D750, je vybavena D780 mnoha dalšími praktickými funkcemi. Za zmínku určitě stojí Peaking, asistent manuálního ostření, který lze nastavit ve 3 úrovních a ve 4 barvách. Dále pak bezhlučný mód elektronické závěrky, časosběrné video a intervalové snímání.  Za zmínku stojí určitě také funkce Focus shift, tedy pořizování série snímku s posunem roviny zaostření a nechybí ani takové lahůdky jako režim skenování barevných i černobílých negativů s automatickou inverzí a rozšíření nejdelších časů až na 900s, tedy 15minut. To využijí například milovníci tzv. star trails, nebo jiných motivů postavených na větší pohybové neostrosti. Jedinou drobnou nevýhodou je absence interního blesku, ale na to jsme si již u fotoaparátů vyšší třídy tak nějak zvykli.

Klíčové parametry Nikon D780

  • rozlišení: 24.5 Mpx
  • senzor: full-frame BSI CMOS
  • ISO: 100 - 51 200 (rozšíření 50 - 204 800)
  • rozsah závěrky: 900s - 1/8000s
  • sekvenční snímání: 7 sn./s (el. závěrka - 12 sn./s)
  • počet ostřících bodů: 51 (15 křížových)
  • pokrytí hledáčku: 100%
  • zvětšení hledáčku: 0,7x
  • ostřící body v Live view: 273
  • měřící senzor: RGB 180 000 bodů
  • displej: výklopný/dotykový
  • velikost LCD: 3,2”
  • rozlišení LCD: 2 359 000 bodů
  • video: 4K UHD/30p (bez cropu)
  • video výstup: 10 bit (N-Log nebo HLG)
  • karty: 2x UHS-II SD
  • konektivita: Snapbridge Bluetooth a Wi-Fi (přenos RAWů)
  • výdrž baterie: 2260 snímků (CIPA)

Druhou novinkou je kompaktní ultrazoom Nikon COOLPIX P950, který je určen především méně náročným a rodinným fotografům. Díky univerzálnosti rozsahu objektivu se skvěle hodí na dovolené, cestování, pro volnočasové aktivity. Zalíbení ale jistě najde i u myslivců, pozorovatelů ptáku a zvěře ve volné přírodě, nebo u milovníků architektury a architektonických detailů. 83x zoom totiž dovoluje přiblížit i ten nejvzdálenější detail.

Ohnisko 24-2000 mm je skutečně více než univerzální. Díky širokému úhlu záběru se s ním dají fotit žánry jako krajina, architektura nebo interiér a ohnisko 2000 mm odpovídá zhruba čtyřicetinásobnému přiblížení proti tomu, co vidí lidské oko. Přístroj je navíc vybaven funkcí Dynamic Fine Zoom, která simuluje ohnisko až 3000 mm což odpovídá 166x zoomu a v režimu digitálního zoomu, se dostanete až na 4000 mm což je 332x zoom.

Objektiv je vybaven ED členy a super ED členy pro eliminaci optických vad a nechybí ani stabilizátor obrazu. Jeho účinnost je 5,5 EV. Pro představu, abyste udrželi z ruky ohnisko 2000 mm je potřeba expozičního času kolem 1/2000s. A na to je zase potřeba dostatek světla, což je občas problém. Díky stabilizátoru se teoreticky dá udržet z ruky bez stativu čas kolem 1/50s což je ohromný rozdíl. Stačí Vám 5x méně světla a díky tomu se dá fotografovat v mnohem horších světelných podmínkách.

Pokročilejší fotografové ocení nekomprimovaný formát RAW, ale za zmíňku stojí také funkce Timelaps s délkou až 150 minut a to buď v režimu dlouhých, nebo krátkých časů. Samozřejmostí je také nahrávání 4K UHD videa. Kompakt je vybaven příjemně velkým elektronickým hledáčkem s rozlišením 2 359 000 bodů, sáňkami na externí blesk a bluetooth pro možnost spárování s mobilním telefonem prostřednictvím aplikace SnapBridge.


Nikon COOLPIX P950 | Megapixel

Klíčové parametry Nikon COOLPIX P950

  • rozlišení: 16 Mpx
  • ohnisko: 24 - 2000 mm
  • světelnost: f/2,8 - 6,5
  • zoom: 83x
  • manuální režimy: P, S, A, M
  • stabilizátor obrazu: ano
  • obrazový formát: JPEG / RAW
  • sériové snímání: 7sn./s
  • konektivita: Bluetooth a Wi-Fi
  • video: 4K

Vyměňte starý za nový

Vyzkoušejte, kolik dostanete za váš starý foťák:

Vyplňte název vaší techniky k prodeji

Pokud jste váš produkt nenalezli, jeho výkupní cenu vám stanovíme individuálně.

Spočítat

 

Nové objektivy

NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S

První z nováčků v rodině NIKKOR je dlouho očekávaný, profesionální teleobjektiv 70-200 mm s konstantní světelností F2,8 a bajonetem Z, kterým jsou osazeny bezzrcadlovky Nikon Z. Jde o plnoformátový, tedy full-frame objektiv, takže je určen především pro modely Nikon Z6 a Z7. Stejně tak dobře bude pracovat i na DX bezzrcadlovce Nikon Z50, jen je nutné počítat s tzv. crop faktorem. Ohnisko tedy bude odpovídat hodnotám 105 - 300 mm. To je ale v podstatě výhodou protože tím získáme 1,5x větší přiblížení.



NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S | Megapixel

Přestože mají obě zmiňované full-frame bezzrcadlovky stabilizovaný snímač, je nový teleobjektiv vybaven vlastní optickou stabilizacíúčinností až 5,5 EV. Optická konstrukce využívá všechny dostupné nejmodernější technologie, díky kterým by se teleobjektiv měl rovnat objektivům s pevným ohniskem, co se kresby a obrazového výstupu týče. Při jeho výrobě jsou například použity antireflexní vrstvy Nikon ARNEO, které brání působení svisle dopadajícího světla a eliminují nešvary způsobené protisvětlem. Jde o stejnou technologii, která byla použita v nedávno představeném nejsvětelnějším objektivu Nikon Z 58mm f/0,95 S NOCT.

Samozřejmostí je utěsnění objektivu proti prachu a vlhkosti, vnitřní posun zoomu a ostření. Jako bonus objektiv nabízí kromě několika programovatelných tlačítek, také stavový LCD displej se základními informacemi. Objektiv dokáže ostřit od 50cm na nejkratším ohnisku a od 1m na nejdelším. Přestože se nejedná o skutečný makro objektiv, tak díky těmto hodnotám, při poměru zvětšení 0,2x, s ním lze fotit poměrně velké detaily. Primární využití ale najde především mezi reportážními a sportovními fotografy, zvláště pak těmi, kteří pracují v horších světelných podmínkách, nebo těmi, kteří vyžadují maximální kontrolu nad hloubkou ostrosti. Skvěle se hodí například na fotografování halových sportů a zvířat. Objektivy s ohniskem 70-200 mm mají ale stále větší zalíbení také mezi portrétními fotografy.

AF-S NIKKOR 120–300 mm f/2,8 E FL ED SR VR

Druhou novinkou je také teleobjektiv, ale tentokrát s bajonetem F, určen primárně pro FX digitální zrcadlovky Nikon AF-S NIKKOR 120–300 mm f/2,8 E FL ED SR VR. Je možné ho použít jak na DX zrcadlovkách s menším snímačem, ale tam je nutné přepočítat ohnisko crop faktorem na výsledných 180 - 450 mm, což už je pořádné přiblížení. Tak jako většina objektivů s bajonetem F, jde nový teleobjektiv použít i na bezzrcadlovkách řady Z. To ale vyžaduje adaptér Nikon FTZ.



AF-S NIKKOR 120–300 mm f/2,8 E FL ED SR VR | Megapixel

Rozsah ohniska 120-300 mm a konstantní světelnost naznačuje, že i v tomto případě jde o profesionální teleobjektiv určený především na focení reportáží, sportu, zvířat a architektonických detailů na větší vzdálenosti. V nabídce je sice celá řada verzí objektivů 70-200 mm/2,8 ať už originálních, nebo od ostatních výrobců, nicméně v mnoha situacích je dvoustovka málo a nějaký ten milimetr navíc na delším ohnisku se občas hodí. Objektiv je složen z 25 optických členů v 19 skupinách a nechybí FL člen, ED člen a SR člen, což maximalizuje eliminaci optických vad a nešvarů. I zde jsou využity nejnovější technologie v podobě ARNEO a Nano Crystal Coat vsrtev. I tento objektiv je vybaven optickou stabilizací s účinností 4 EV, kterou lze navíc přepínat mezi režimy NORMAL a SPORT. A ani zde nechybí utěsnění proti prachu a vlhkosti a vnitřní pohon zoomu i ostření.

Sdílet na


Komentáře k článku

Milan D.

Mne fascinuje ,jak ta slečna fotí a s takovou lehkostí drží Z s 70-200/2,8 hmmm ,dobrá reklama na váhu...hmm

1

Milan D., 9. 1. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.