Magazín

Blog

10 nejlepších wildlife fotek podle Petra Bambouska

Martin LukešAktualizováno: 25. 5. 2018 v 9:29 • Rubrika: Blog

10 nejlepších wildlife fotek podle Petra Bambouska

Dubnová fotosoutěž na téma WILDLIFE doslova trhala rekordy. Do Galerii jste nahráli bezmála 1000 fotografií zvířátek a celkem se jí zúčastnilo téměř 400 fotografů. O to víc jsme při vyhodnocování soutěže přivítali účast garanta Petra Bambouska, který je v daném žánru absolutní tuzemskou špičkou. V následujícím článku se můžete podívat na deset nejlepších snímků, které jsou doplněny o krátké postřehy a komentáře garanta.

Obsah

1. místo - Ilona Hromádková / Tam někde...

Když jsem sestavoval TOP 10 snímků, byl tento čáp stále mezi třemi nejlepšími. Nakonec jsem zvolil fotku jako vítěznou, protože působí nejvíce výtvarně. Převod do černobílé byl velmi dobrou volbou, protože zjednodušil myšlenku a pomohl akcentovat jednoduchý motiv. K fotce se opakovaně vracím a stále se mi na ni dobře kouká.

2. místo - Pavel Svoboda / Zmije obecná

Minimalistická fotka zmije patřila od začátku mezi mé favority. Osobně bych preferoval ořez levé a dolní části, aby se fotka kompozičně fotka přiblížila zlatému řezu, který by jí opravdu slušel. Nicméně fotka je barevně velmi dobře laděná, hlavní objekt je výborně akcentovaný a z fotky krásně čiší napětí.

3. místo - Jiří Vondráček / Orel mořský (Haliaeetus albicilla)

K focení wildlife nepatří akce tak často, jak by se mohlo zdát. Když už k ní dojde, snímky často trpí rušivými prvky v obraze a nižší technickou kvalitou. V souboji orlů je prakticky všechno dobře - akce je podpořena téměř bezchybným provedením po kompoziční i technické stránce. Skvělá práce.

4. místo - Josef Gabryš / Potápka roháč

Námluvy potápek patří k nejkrásnějším divadlům, která můžeme v naší přírodě pozorovat. Ostřejší světlo, které vytvořilo stín na potápkách, je výborně podchyceno citlivým postprocesem. Skvělá fotka interakce v přírodě.

5. místo - Vítězslav Pužej / Volavka černohlavá (Pilherodius pileatus)

Velmi harmonická fotografie číhající atraktivní volavky. Kompozice, barevné ladění, odraz. Fotka na mě funguje a rád se k ní vracím.

6. místo - Zbyněk Nantl / Moudivláček lužní

Sledovat stavbu hnízda moudivláčka je úžasný zážitek. Na fotce je skvěle zvolený úhel pohledu, který nabízí pohled skrze hnízdo. Osobně bych se přikláněl za ochlazení barev a záchranu nejsvětlejších částí fotky. Krásný výjev z přírody.

7. místo - František Hromada / Na vrcholci

Kukačku pozná po zvuku každé malé dítě, ale ruku na srdce, kolik lidí ji vidělo. A kolik ji vidělo takto krásně zblízka. Jedná se o skvělou atlasovku vzácně pozorovaného ptáka.

8. místo - Zuzana Gabrielová / Syslí šarvátka

Vyfotit si sysly není na vhodné lokalitě problém. Většina fotek je však statických. Na téhle fotce se mi líbí jedinečný moment, který je opět velmi vkusně zachycen bez rušivých prvků v obraze.

9. místo - Tomáš Kotásek / Vidím tě!

Zajímavě laděná fotka divokého zajíce. Barevně bych se přimlouval za trochu jiný odstín, ale celkově mě fotka dost oslovila a líbí se mi na ní snaha autora vyhnout se typickému atlasovému pojetí snímku.


10. místo - Jiří Kohout / Když to v lese ožívá

Fotka jelena je z kategorie „chybí krůček“. Skvělá příležitost zachytit siluetu jelena byla zmařena dekorativním listím stromu, které splývá se siluetou jelena. Nápad se mi líbí, tady příroda nepřála k vytvoření dokonalé kompozice.

Nezapomeňte na uzávěrku aktuální fotsoutěže, jejímž tématem je Moderní fotografie . Ta končí o půlnoci 31. 5. 2018 a hned vzápětí startuje červnové kolo celoroční soutěže Rok s Megapixelem 2018 na téma Outdoorová cestovatelská fotografie


titulní fotografie: cena diváků - Stanislav Judas / Západovka

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.