Magazín

Produktové aktuality

Kalifornský gigant opět utíká konkurenci

Filip BrožAktualizováno: 21. 4. 2021 v 11:39 • Rubrika: Produktové aktuality

Kalifornský gigant opět utíká konkurenci

Tak jsme se konečně dočkali. První letošní Apple prezentace je úspěšně za námi. Apple ji opět pojal v online formě a pokud jste ji sledovali, možná vás také napadlo, zda má v budoucnosti smysl se vracet ke statickým živým prezentacím z pódia. Večerní akce měla spád, akci a za hodinu jsme se dočkali hned čtyř nových produktů.

Obsah

Hlavním hřebem celého večera byly nové iMacy, iPady Pro a AirTags. Apple však nezapomněl ani na drobné updaty a vylepšení. Velmi příjemné a především žádané aktualizace, se dočkala Apple TV 4K. Nově si také můžete pořídit iPhone 12 a iPhone 12 mini ve fialové barvě. Apple také představil předplatné pro Podcasty

Nové Apple produkty: iphone 12 a iphone 12 mini fialový | Megapixel

Nové Apple produkty: iphone 12 a iphone 12 mini fialový | Megapixel

Předplatné pro Podcasty

V praxi to znamená, že si můžete předplatit své oblíbené pořady a získat nějaký bonus navíc, například přehrávání bez reklam, dřívější premiéru epizody či delší pořady. Celkově jde o odpověď Applu ostatním firmám, například Spotify, které nedávno umožnilo lidem přehrávat Podcasty v hudební aplikaci. Zajímavé to může být i pro samotné tvůrce. Pokud budou chtít využít předplatné, budou Applu platit roční poplatek a 30 % zisku za první rok. Poté by se poplatky měly snížit. 

Nová Apple TV

Pokud si nějaké Apple zařízení zasloužilo upgrade, pak je to právě Apple TV. Jablečná společnost na ni nesáhla téměř 4 roky! To je již však minulostí, protože od 30. dubna si již můžete objednat novou Apple TV 4K. Ta zaujme nejen novým čipem A12, který vychází z iPhonu XS, ale také podporou pro HDR videa, možností připojit nový ovladač od PlayStation 5 a především novým ovladačem. 

Nový ovladač je na první pohled mnohem větší než jeho předchůdce. Velmi signifikantní je horní kolečko, které připomíná iPod. Pomocí něho budete ovládat svůj obsah, tedy uprostřed je dotyková plocha a po stranách směrové šipky. Na boku se pak nově nachází tlačítko pro zapnutí Siri. 

Apple TV jako taková vypadá stále stejně. Nové jsou akorát komponenty. Myslím si, že předchozí verze má svá nejlepší léta již za sebou, především v roli herní konzole ve spojení s Apple Arcade. Nový procesor to opravdu chtělo. Zajímavou novinkou ve spolupráci s vaším iPhonem je také kalibrace barev vaší televize. Dle všeho jen spustíte na Apple TV kalibrační proces a pomocí displeje iPhonu, se automaticky nastaví barevné naladění vašeho televizoru. Apple také u svého domácího centra vylepšil zvuk a celkově Audio.

Nové Apple produkty: Apple TV | Megapixel

Apple TV bude možné objednat 30. dubna s dodáním v květnu. Cena začíná u 32GB modelu na ceně 4 990 korun. V nabídce je i samozřejme 64GB model za 5 5 590 korun. Pokud nemáte nebo nechcete 4K verzi, v nabídce nechybí ani HD verze, ale cena je skoro stejná. Vřele doporučuji si připlatit 500 korun a pořídit 4K verzi.Nové Apple produkty: Apple TV | Megapixel

S AirTags už nic neztratíte

Úplnou novinkou, kterou jsme však možná všichni čekali, je chytré lokalizační zařízení AirTags. Jedná se o placičku, která je velká asi jako naše padesátikoruna. Toto zařízení spolupracuje s vaším iPhonem a především aplikací Najít. Jednoduše ho vložíte do vaší peněženky či kamkoliv jinam a následně budete přesně vědět, kde se daný předmět nachází. Pomocí různých karabin a klipsen je možné AirTags přidělat na váš batoh, klíče, zavazadla, ale klidně ho uložit do útrob vašeho kola či jiného zařízení. Meze se nekladou.

Nové Apple produkty: AirTags | Megapixel

AirTags má v sobě klasickou vyměnitelnou (placatou) baterii a má stupeň krytí IP67. Vůbec poprvé nám Apple nabízí, že si budeme moct sami vyměnit baterku. Ta by dle všeho měla vydržet jeden rok. Velkou výsadou AirTags je podpora pro U1 čip a nejnovější iPhony. Díky tomu budete moct svou „ztracenou“ věc najít s přesností na centimetry. Jednoduše se vám spustí navigace se šipkami, které vás dovedou k AirTags a vaší peněžence či jiné věci. Je to velmi jednoduché a prosté.

Nové Apple produkty: AirTags | Megapixel

AirTags bude možné objednat již 23. dubna a v prodeji by měly být od 30. dubna. Na výběr je balení po jednom, které vyjde na 890 korun či balení po čtyřech za 2 990 korun. K tomu si můžete přikoupit různé klipsny, klidně i kožené. Již teď se však objevují výrobci třetích stran, které klipsny a držáky pro AirTags začnou co nevidět nabízet. Nové Apple produkty: AirTags | Megapixel

Nový iMac se vrací ke kořenům

Celkem nečekaně jsme se dočkali nových iMaců. Ty hrají všemi barvami. Mě osobně to ihned připomnělo návrat ke kořenům a barevným Macům. Apple na své akci jasně ukázal, že Intelu a konkurenci utíká o světelné roky. Nové iMacy jsou po všech stránkách zcela nová zařízení. Když se na iMac podíváme z boku, velmi připomíná iPad. Apple celkově přepracoval tělo a design. Takhle má vypadat moderní stolní počítač – vše v jednom a úzká placka. 

Nové Apple produkty: iMac | Megapixel

Díky tomu zde máme větší úhlopříčku při zachování stejného rozměru. Apple se zbavil velkých rámečků a výsledkem je 23,5 palce s rozlišením 4,5K při stejné velikosti počítače. Samozřejmostí je přechod na ARM architekturu, tedy M1 čip, díky kterému bude iMac maximálně rychlý a výkonný. Apple také přepracoval mikrofony a reproduktory, které se nachází na spodní straně společně s dvěma větráky. Výsledkem by měl být velmi tichý chod a kvalita prostorového (studiového) zvuku při přehrávání. 

„Nový iMac je tenčí, než Audio Jack. Apple ho z toho důvodu musel dát na bok zařízení.“

Nové Apple produkty: iMac | Megapixel

Samozřejmě nechybí ergonomická nožička, pomocí které si nastavíte přesný sklon. Novinkou na zadní straně jsou také hned čtyři USB-C porty, přičemž dva z nich mají podporu pro Thunderbolt. K iMacu se také bude dodávat nová klávesnice, kde naleznete Touch ID a nové funkční klávesy. Vše opět v barvách nových strojů.

Nové Apple produkty: iMac | Megapixel

Opomenout nesmím ani nové barevné Apple myšky a Trackpady. Apple u iMacu také přepracoval napájení a konektor. Na kabelu se nachází adaptér na němž je Ethernet port. Vše jde ruku v ruce jedinečnému designu a výkonu.

Všechny konfigurace iMaců mají 8 GB paměti RAM a osmijádrový čip M1. Jednotlivé verze se pak liší počtem jader grafického čipu (GPU) a velikostí úložiště. Začíná se na sedmijádrovém GPU a 256GB úložišti za 37 990 korun, naopak nejvyšší model má osmijádrové GPU a 512GB úložiště za 49 990 korun. V nabídce nebudou chybět ani CTO konfigurace, kde si svůj nový stroj můžete osadit 16GB RAM či ještě vyšším úložištěm.

Nové Apple produkty: iMac | Megapixel

Nové Apple produkty: Apple iMac | Megapixel

Zlatý hřeb – iPad Pro s M1 čipem

Hlavním středobem celého večera byl nový iPad Pro – 11palcový a 12,9palcový. Apple doslova vzal M1 čip z MacBooků a vložil ho do útrob nového iPadu Pro. Výsledek? Neuvěřitelný výkon, nový XDR displej s Mini-LED technologií a USB-C konektor s Thunderbolt podporou. Z nového iPadu Pro mám opravdu upřímnou radost. Nové Apple produkty: iPad Pro s M1 čipem | Megapixel

Díky M1 čipu bude nový iPad Pro výkonnější než současný model, což si ani neumím moc představit. Aktuální iPad Pro sotva jde nějak zatížit díky aktuálním aplikacím. Apple to na své akci demonstroval mnoha ukázkami, například výpočetní technika u zpracování fotek ve Photoshopu, Lightroomu, Pixelmatoru a mnoha dalších. Celkově jde o skvělé zařízení pro grafickou práci či moderní AR a VR aplikace.

Nové Apple produkty: iPad Pro s M1 čipem | Megapixel

O něco více se reflektory upínaly k většímu iPadu Pro, tedy 12,9“. Apple sem totiž umístil panel, který jakoby z oka vypadl profesionálnímu monitoru XDR za neskutečných pět tisíc dolarů. Výsledkem je maximální jas ve špičce až 1600 nitů a 1000 nitů po celé ploše. Samozřejmostí je široký barevný rozsah P3, True Tone a ProMotion. Liquid Retina XDR displej má kontrastní poměre 1 000 000:1. Ostatně díky podpoře pro Thunderbolt port, můžete k novému iPadu Pro připojit až 6K XDR monitor od Applu. 

Celý iPad Pro je podsvícen více než 10 000 mini-LEDkami, které zaručují tak dobré vlastnosti. LEDky jsou pak uspořádány do více než 2500 lokálních zón tlumení. V závislosti na obsahu se dá přesně nastavit jas v každé zóně. Tím se dosahuje ohromujícího kontrastního poměru 1 000 000:1. Sám se moc těším, až to uvidím na vlastní oči. 

Nové Apple produkty: iPad Pro s M1 čipem | Megapixel

iPad Pro má novou ultraširokoúhlou kameru s 12MP snímačem, 122stupňovým zorným úhlem a úplně novým centrováním záběru. Dle všeho by to mělo být ideální na FaceTime či jiné videohovory, kdy vždy budete v záběru. iPad vás tak trochu bude sledovat, když se budete hýbat do stran. Na zadní straně pak nalezneme 12MP širokoúhlý fotoaparát, 10MP ultraširokoúhlý fotoaparát a LiDAR skener. 

Nový iPad Pro je vybaven podporou pro WiFi 6 a 5G připojením. Thunderbolt port pak disponuje propustností drátového připojení až 40 GB/s. Samozřejmostí je podpora pro stávající Apple Pencil a klávesnici Magic Keyboard. Nově ji můžete pořídit i v bílé variantě. 

Je tedy evidentní, že letos se vyplatí pořídit větší model, který nabízí především lepší displej. Vůbec poprvé si u větších konfigurací budete moct pořídit až 16GB RAM a 2TB úložiště. Základní 11palcový iPad pro startuje na ceně 22 290 korun a větší model na 30 990 korunách. Objednávky startují 30. dubna a dodání v druhé polovině května. 

Nové Apple produkty: iPad Pro s M1 čipem | Megapixel

Máme radost?

Já rozhodně. Musím říct, že akce se povedla po všech stránkách. Apple opět ukazuje, že konkurenci utíká o světelné roky kupředu. Zároveň můžeme vidět trend sjednocování v podobě M1 čipů a nárůst výkonu. Já osobně jednoznačně vyzkouším nové AirTags a chystám se na upgrade velkého iPadu Pro, které používám jako pracovní zařízení nejen na úpravu fotek. A co vy?

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, v designu a v některých technologiích.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 06. 05. 2021 |Reagovat

IKK

Článek jsem přečetl ale nepochopil jsem v jaké věci utekl Apple konkurenci o světelný rok?

1

Ing. Karel Kučera, 05. 05. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.